חדשות העיצוב

אודית לורן בלקין, כתבת העיצוב שלנו, מיינה את ההודעות לעיתונות שגדשו את תיבת המייל שלה והצליחה למצוא כמה ידיעות חשובות שגרמו לה לאופטימיות

28/02/2012
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS

בשבוע החולף, בתוך הבליל הקבוע של ההודעות לעיתונות הרגילות, הגיע מקבץ מעניין של הודעות ערכיות יותר שרובן לשמחתי עוסק בקשר שבין עיצוב וחינוך. כך למשל, הודעה על פרסי עתיר (עיצוב תעשייתי ישראלי) לשנה החולפת, שמוענקים על ידי הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד התמ"ת למעצבים וחברות בתעשייה המקומית.

פרסי עתיר

על פי ההודעה, שישה מוצרים מתחומי המוצרים לבית, למשרד ולפנאי, ציוד ומכשור וריהוט ותאורה זכו השנה בפרס. ביניהם תלת אפן של חברת ימה, מערבל ומפזר מזון לפרות של עמוס בועז, רכב ממוגן ירי של ירון לובטון ופמוטים של דור כרמון.

עצם חלוקת פרסי עיצוב בתעשייה מלמדת אותנו שיש ניצנים לתפיסה מבורכת לפיה גם בלבנט עיצוב תעשייתי וחדשנות הם חלק בלתי נפרד מהתעשייה ומרכיב מרכזי בקביעת האסטרטגיה של מוצרים בעידן של תחרות מקומית ובינלאומית.

תלת אופן של חברת ימה. צילום: יח"צ

TWENTYFOURSEVEN בשת"פ עם מכללת ביטוי

זה לא סוד שיש לי אהבה גדולה לסטודנטים ושאני רואה בהם את הבסיס והתקווה לעולם יפה יותר בעתיד. מרגשים אותי במיוחד שיתופי פעולה בין סטודנטים לתעשייה, שמשכילה לזהות בהם את העובדה הזו ולשתף אותם בפרויקטים מעשיים בשטח. כך למשל רשת האופנה TWENTYFOURSEVEN יוצאת בפרויקט ייחודי עם מכללת ביטוי, שבמסגרתו עבודותיהם של 15 סטודנטים לעיצוב פנים ואמנות יוצגו בחודשים הקרובים בחלונות הראווה של הרשת.

"החלטנו לשתף פעולה עם הסטודנטים מתוך מטרה לתת במה לקולות צעירים בעיצוב ולאפשר להם מקום בו יוכלו לבטא את עצמם", אמר רון קאהן, המעצב הראשי של רשת האופנה. "חרטנו על דגלנו לערב את הסטודנטים בתעשייה כבר בשלב לימודיהם, ואנו מעודדים אותם לבצע פרויקטים אמיתיים וכך לתת דרור ליצירתיות ולכישרון הטמון בהם", מוסיף אביתר שטרן, מנכ"ל המכללה.

חלון ראווה שעוצב על ידי סטודנט במכללת ביטוי. צילום: יח"צ

ספיד דיזיין

כדי לתרום לעיצוב בתיהם של תושבי יפו ואוכלוסיות חלשות יזם החוג לעיצוב פנים של המכללה למינהל אירוע מבורך תחת הכינוי Speed-Design, שבמסגרתו יעניקו ארבעים אדריכלים ומעצבי פנים מובילים שירותי ייעוץ חינם לקהילת תושבי יפו והקהל הרחב. באירוע, שיתקיים ב-6 במרץ בין 16:00 ל-20:00 במרכז עמיעד ביפו, יחולקו השיחות עם התושבים לסבבים של עשרים דקות בהם יוכלו התושבים לקבל קווים מנחים לעיצוב הבית אותם יוכלו ליישם בהמשך יחד בליווי הסטודנטים. האירוע מתקיים בשיתוף עיריית תל אביב-יפו, המישלמה יפו וארגון "פעילה".

ספיד דיזיין. צילום: יח"צ

קמפיין בצלאל

עוד בהקשר של סטודנטים מוכשרים, לאחרונה עלה קמפיין ההרשמה השנתי לאקדמיית בצלאל, בדמות תערוכת סטודנטים שבה מוצגות עבודותיהם של כ-500 סטודנטים על גבי שילוט חוצות. כי מה יותר נכון משימוש בעבודות נהדרות של סטודנטים ממחלקות העיצוב והאמנות שמתנוססות בתחנות אוטובוסים על מנת להציג את ההישגים המכובדים של הצעירים המוכשרים?

על מנת להדגיש את ההצמדות לרוח הזמן הוסיפו בבצלאל אפליקציית פייסבוק שבה מוצגות למעלה מ-800 עבודות סטודנטים ושבה יכולים סטודנטים ובוגרים להעלות עבודות נוספות ולבנות תיקי עבודות אישיים. בין הבוגרים שכבר העלו תיקים: ניר הוד, רותו מודן, גדעון עמיחי, אסף אבידן ואחרים. שווה להציץ.

העבודות של בוגרי בצלאל

הפעלה לילדים במוזיאון תל אביב

כיוון אחר של חינוך לעיצוב מציג מוזיאון תל אביב לאמנות עם הוצאת "המוזיאון מציג את עצמו" - מחברת הפעלה לילדים ולמשפחה במהלך הביקור במקום. המחברת, שמכילה משימות חווייתיות, מציגה את תולדות המוזיאון מראשיתו בבית ראש העיר הראשון של תל אביב ועד ימינו.

בחוברת שאלות לגבי מהותם של מוזיאון ואוספים וכן דף גמיש שמאפשר בנייה של גוף תלת ממדי כמחווה לאגף החדש שנוסף במקום לאחרונה. "המחברת מאפשרת לילדים להכיר את המוזיאון ואת עולם האמנות בדרך ידידותית ויצירתית תוך חוויית לימוד מסקרנת שמבוססת על התבוננות, התנסות ועשייה", מציינת עדי כץ שפירא, מנהלת מחלקת החינוך של המוזיאון.

פרויקט "המוזיאון מציג את עצמו". צילום: יח"צ

כל הדוגמאות הנ"ל מוכיחות שהקשר בין עיצוב וחינוך הוא מהותי וכי בין כל הנושאים החשובים שעל סדר היום הציבורי יש לשים דגש ולא להזניח אותו, וכל המרבה הרי זה משובח.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה