לאהוב יותר מכל דבר אחר

סנונית ליס לא פנטזה על אימהות, לא עשתה עיניים לתינוקות ברחוב ולא ערגה לעגלות. ואז היא הפכה להיות אמא שהיא מחית לבבות אם

20/02/2012
סנונית ליס קבלו עדכונים מסנונית ליס
 • RSS
» סנונית ליס
 1. איך תרגישי כשהוא יחייך אלייך בפעם הראשונה. הלב שלך יהפוך למחית לבבות אם, וכל זה בגלל דבר במשקל 3 קילוגרם.
 2. כמה יפים תינוקות. כמה טהורים, נקיים ונכונים הם. כמה יפה הוא אדם שעוד לא נחבט והצטלק והתקלקל על ידי העולם הזה שלנו.
 3. כמה קקי יכול תינוק קטן לעשות. כמה יכול להפליץ יצור במשקל 3 קילוגרם, באיזו תדירות ובאיזו עוצמה מרשימה. כמה מסריחים יכולים להיות תוצרי העיכול של חלב האם התמים והמתקתק שלך. לאיזה מרחק, גובה ובאיזו קשת מעוררת גאווה מסוגל להשתין בן זכר.
 4. שכל הדברים שחששת מהם, כמעט, נכונים: כשהוא יבכה ללא סוף את תרגישי כאילו שלפו ממך את שפיות דעתך דרך האוזן וזרקו אותה החוצה דרך החלון. כשתקומי אליו אחרי לילה שלישי של ארבע שעות שינה מקוטעות, תרגישי עייפה יותר מכפי שידעת שאפשר. כשתטפלי בו לבדך כל היום תחושי בודדה מאד, כשלא תמצאי שנייה כדי ללכת לשירותים – תרצי להחזיר את הזמן לאחור, לתקופה שבה יכולת להיות פשוט את, ללא דאגות.
 5. ושכל זה מתגמד מול ליטוף אחד עדין של השיער הדק והרך שעל ראשו. שהקשיים היומיומיים פחות איומים כפי שחששת שיהיו.
 6. שגם ממך יצא דיבור תינוקות גבוה, צווחני, פתטי ובלתי נסבל. זה בלתי נשלט ועדיף שלא להילחם בזה. וזה גם כיף גדול.
 7. שאפשר להמציא שירי ג'בריש על כל נושא, שמסתתרת בתוכך כוכבת ילדים רדומה, מלחינה בינונית ונלהבת ותמלילנית הזויה שנהנית לחרוז את שמותיהן של הפרשות גוף. DVD  לילדים כנראה שלא ייצא מזה. המון הומור עצמי – דווקא כן.
 8. כמה סקסי זה יכול להיות לקרוא אחד לשני "אבא" ו"אמא", למרות שזה אחד מאותם הדברים שנשבעת לעצמך שלעולם לא תעשי. כי "אבא" זה הגבר של חייך, אהבת חייך, האיש שדואג לך ולילד שלך ושלו. האיש שעשה איתך את הדבר הכי טבעי ולא טבעי שאפשר לדמיין – את היצור הזה, שהוא את והוא. כי "אמא" זו ה-אשה, האמ-אמא של כל הנשים. האשה שלקחה את התמצית שלו, גידלה אותה בגופה והתאמצה להביא אותה לעולם. האשה שעשתה איתו חיים.
 9. שעם האהבה הזו, הגדולה כל כך, תוכלי לחוש גם הזדהות וחמלה גדולים יותר כלפי כל אדם. לכל אם יש כל כך הרבה במשותף עמך, גם אם דעותיה הפוליטיות הפוכות לשלך, טעמה בבגדים ובמוזיקה מזעזע בעינייך וטון הדיבור שלה עושה לך חום. כאם את מבינה, כמה טריוויאלי, שכל אחד היה פעם ילד, שאין תינוקות מרושעים ושרוב האנשים שמסוגלים למעשים איומים עברו כנראה דברים שהובילו אותם לכך.
 10. ועם האהבה הזו, הגדולה כל כך, תביני לראשונה גם איך אפשר להרוג אדם. כי עכשיו יש משהו גדול וחשוב יותר מכל דבר אחר, שאת אחראית לו יותר מאשר לכל דבר אחר. את אחראית לו יותר מאשר לשלומו של כל אדם אחר, יותר מאשר לצער העולם, למוסר, לצדק או לסדר הנכון של הדברים. את חייבת לאהוב אותו לפני שתאהבי כל דבר אחר. ולכן את חייבת לאהוב פחות כל דבר אחר, אם תיאלצי לעמוד במבחן. והלוואי שלעולם לא תעמדי בו.
 11. שכל הקלישאות נכונות ושכולן יגיעו עד אליך. עצמאית, קרירה, קרייריסטית, לא אמהית ככל שתהיי. גם את תהי כל הדימויים שנשחקו עד דק ביותר מדי פרסומות לחיתולים. כן, האמהות תעורר בך עוצמות רגש שלא הכרת. כן, זו אהבה גדולה יותר מכל אהבה שידעת. כן, זו חוויה שפותחת דלתות לחדרים חדשים בנפש, שהופכת אותך לאדם גדול יותר מכפי שהיית עד כה. אה, כן – ושתיהני מזה כמו שלא נהנית מדבר עד כה. מה לעשות, גם זו קלישאה.

סנונית ליס היא כותבת ומנכ"ל משותף של סנונית שירותי תוכן
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה