אשדוד: מה זו עיר ידידותית לנשים?

אילנה שושן מברכת על היוזמה של אשדוד להתחיל לראות את עצמה בעיניים מגדריות ומסבירה מה זה אומר: החל בתאורה בלילה וכלה בשינוי תפיסתי כולל

19/02/2012
אילנה שושן קבלו עדכונים מאילנה
  • RSS
» דברו עם ראש העיר שלכם. אשדוד (Thinkstock)

בכנס מיוחד במינו באשדוד בנוכחות ראש השילטון המקומי מר שלמה בוחבוט, הוכרז על הקמת רשת של ערים ידיתותיות לנשים, על פי המודל של העיר סיאול שבדרום קוריאה מודל שזכה לפרס הוקרה מהאום. ראש העיר דר' יחיאל לסרי והיועצת לקידום מעמד האישה הגב' אתי אטיאס מובילים את המיזם.

מה זו עיר ידידותית לנשים? אענה לכם בסיפור אמיתי:

צעירה שהגיעה לקבוצת מנהיגות נשים בראש העין, התבקשה להרכיב משקפיים מגדריות ולספר מה היא רואה. היא סיפרה שדודתה בלנית ותיקה בעיר, ועובדת עד 11 בלילה. מדי לילה היא נוסעת לאסוף אותה כשהיא מסיימת את עבודתה, ואחרונת הנשים עזבה (חלקן מגיעות מאוחר אחרי שהאכילו והשכבו את המשפחה). היא מגיעה עם הרכב שלה, נעמדת בקצה הסימטה ומאירה לדודה שלה את הדרך. גם הנשים שמגיעות למקווה הזה במשך שנים, מורגלות ללכת בחושך, יהיו כאלו שיגדו שהן רוצות ללכת בחושך למקווה.

הצעירה הביאה להארה של המקום.

אנו ננשים התרגלנו להמנע מהצרכים שלנו, התרגלנו להסתדר בלי, התרגלנו לא לבקש, להצטמצם, לשתוק. וכאן נכנסת המשמעות של "עיר ידידותית לנשים" - עיר ששולחת מסר לנשים שהן חשובות לקהילה, שהקול שלהן - הוא משמעותי. שתאורה במגרש כדורגל לא חשובה יותר מלהאיר רחוב שנשים פוקדות אותו ערב ערב.

זה השינוי התפיסתי שעיר ידידותית לנשים מבקשת להיות.

בפעילות יועצות לקידום מעמד האישה בישראל, ובאשדוד בפרט, ניתן לגלות את הפוטנציאל הרב הטמון בהובלת הליכי "עיר ידידותית לנשים". הליך חשוב זה בהתנהלות הערים בישראל עשויה להשפיע רבות על מרקם חברתי  שוויוני וצודק יותר, כלכלה מחוזקת יותר ורווחה טובה יותר לכולם.

בקשו מראש הרשות שלכן ושלכם לחתום על האמנה של הפיכת העיר שלכם לעיר ידידותית לנשים.

אם רמת הביטחון בעיר תגבר עבור הנערות והנשים כולם יהנו מעיר בטוחה יותר, כשמגרשי המשחקים ורחובות יהיו מוארים יותר לביטחון האמהות והנשים בכלל, זה יהיה לרווחת כלל הציבור.

אם בבתי הספר ילמדו מיגדר זה יפתח  סובלנות, יעצים את הנערות ויפתח כבוד אצל הבנים לבנות. ילמד את שני המינים לקבל את השוני ולא להרגיש  פחות טובים או יותר טובים בגלל שאנחנו בנים או בנות, כל אחד יקבל את עצמו כאדם ויתייחס לזולתו כאדם, וזו העצמה אישית.

אם בתי העסק בעיר יקבלו הנחות בארנונה גם לפי הקריטריון, של כמה נשים העסק מעסיק -  זה יכול לעזור להוציא מספר משפחות מעוני.

בעיר ידידיותית לנשים ישמר כבוד האישה במרחב הציבורי ולא נראה גלויות וכרטיסי ביקור של עם תמונות פורנוגרפיות מפוזרות על המדרכות ועל חלונות של מכוניות. כך הילדים שלנו לא יהיו חשופים למראות שילדים לא צריכים להיות חשופים להם.

בעיר ידידותית לנשים המדרכות יהיו מתוקנות, ולא רק עבור האימהות שדוחפות עגלות וצריכות גישה נוחה. לא עשינו את זה עבור הנכים עד היום - הרי אנחנו מדינה שמייצרת נכים בין תאונות מלחמות ופיגוע טרור, מפליא שזו בקשה שנחשבת כלוקסוס.

בעיר ידידותית לנשים התחבורה הציבורית תהיה נגישה יותר לכל האוכלוסיה, בתדירות גבוה, כי ברוב המשפחות יש רכב אחד והוא בדר"כ של הגבר במשפחה.

צאו אתם לעיר והסתכלו סביבכן בעיניים מגדריות , ושילחו אימייל לעירייה על מה אתם רואים ורואות שאפשר לתקן שהסביבה תהיה ידידותית לנשים ובסוף היום לכולם. בילי מוסקונה כתבה בהרחבה על הכנס: אני מזמינה אתכם לקרוא.

>> לבלוג של אילנה שושן בסלונה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה