מה אפשר ללמוד מרקפת רוסק-עמינח?

ארבעה שיעורים חשובים על הדרך המקצועית שעשתה המנכ"לית החדשה של בנק לאומי עד שהגיעה לקצה הפירמידה

15/02/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS

בתחילת השבוע נשבר שיא בענף הבנקאות בישראל – רקפת רוסק-עמינח (46) מונתה למנכ"לית הצעירה ביותר בבנק לאומי. קשה להגיד שהמינוי היה בגדר הפתעה. למעשה, כבר לפני שנים היא סומנה כממשיכת דרכה של המנכ"לית הפורשת, גליה מאור וזה היה רק עניין של זמן עד שתקבל את המשבצת של מי שהייתה המנטורית שלה.

מה הפך אותה לראויה לתפקיד? כיצד פילסה את הדרך לצמרת הבנק? רוסק-עמינח מהווה השראה לכל מי ששואפת להגיע לתפקיד ניהולי בכיר וככזאת, הנה ארבעה שיעורים חשובים שאפשר ללמוד מהדרך המקצועית שעשתה עד שהגיעה לקצה הפירמידה.

1. אל תחפשי קיצורי דרך

בעולם העסקים כמעט ואין סיפורי סינדרלה. מי שרוצה להצליח צריכה להיות מחויבת לקריירה ולהוכיח מקצועיות ושאפתנות לאורך כל הדרך. ואכן, הרזומה של רוסק-עמינח מרשים ביותר מראשיתו ועד הלום. היא החלה את דרכה כעתודאית באוניברסיטת תל אביב וסיימה תואר ראשון בהצטיינות יתרה בכלכלה וחשבונאות ותואר שני במינהל עסקים בהצטיינות. בגיל 24 החלה בשירות סדיר, ושימשה כמרצה במכללה הבין-זרועית לפיקוד ולמטה בתחום חקר הביצועים. לאחר השירות שימשה כעוזרת לגליה מאור, אז המשנה למנכ"ל בנק לאומי, ולאחר שנתיים החלה לעבוד במשרד רואי החשבון הנחשב בתחומו סומך-חיקיין. לאור הישגיה המקצועיים, כבר בגיל 29 הצטרפה כשותפה ומונתה למנכ"ל המשרד, אבל לאחר כארבע שנים קיבלה הצעה לשוב לבנק ומונתה למנהלת החטיבה העסקית ואף יותר - בגיל 38 הפכה לחברת ההנהלה הצעירה ביותר של הבנק.

2. תכנני את הדרך מראשיתה ואל תזגזגי

בתחילת שנות העשרים שלה נשאלה רוסק-עמינח על ידי ארז ויגודמן – אז אחד המרצים שלה באוניברסיטה ורו"ח בסומך-חייקין, והיום מנכ"ל חברת מכתשים אגן - כמו מי היא רוצה להיות. התשובה שהיא נתנה הייתה ברורה והחלטית: הבנקאית המוערכת, גליה מאור. ויגודמן, שהכיר באופן אישי את מאור, ארגן מייד פגישה בין השתיים, שלאחריה הפכה רוסק עמינח לעוזרת האישית של הגיבורה המקצועית שלה. מאותה נקודה רוסק-עמינח כיווננה את עצמה להפוך למנהלת בכירה בבנק וזאת למרות שהיו אנשים שניסו לשים לה רגליים ולסכסך בינה לבין מאור או לפתות אותה לעזוב את הבנק לטובת תפקידים משתלמים יותר. למשל, לעמוד בראש החברה לישראל של איש העסקים עידן עופר. אבל רוסק עמינח המתינה בסבלנות מעל לשמונה שנים כדי לרשת את מאור, ועכשיו בזכות סבלנותה ויכולתה להתמיד היא קוטפת את אחד התפקידים הנחשקים ביותר במשק הישראלי.

3. השקיעי בנטוורקינג לאורך זמן

כפי שכבר ראינו, לרוסק-עמינח יש ללא ספק את הכישורים לתפקיד אבל היא גם אוחזת ברשימת חברים – מקצועיים ואישיים - מרשימה ותומכת. היא מחוברת לאנשי עסקים ידועים כמו עפרה שטראוס, זהבית יוסף-כהן, נוחי דנקנר, יוסי מימן ועידן עופר. למסיבות שהיא עורכת מוזמנים אנשי עסקים כגון יצחק תשובה, אליעזר פישמן, אילן בן דב, עו"ד רם כספי ורו"ח פרופ' יצחק סוארי. בנוסף, היא גם מעורבת בפעילויות פילנתרופיות שונות, ובין היתר חברה בוועד המנהל של עמותת מתן, שייסדה שרי אריסון. בוועד הזה חברים אנשים חשובים נוספים כמו  משקיע ההיי טק חמי פרס, איש הפרסום גדעון עמיחי ושר האוצר לשעבר רוני בראון. כמו שאומרים "קצרה היריעה מלהכיל" וזוהי באמת רק רשימה חלקית ומצומצמת של אנשי מפתח שהיא נמצאת בקשר חברי חשוב איתם.

4. אל תחששי להיות שונה (ונשית)

לבסוף, כפי שצוין במדורים הכלכליים שבישרו על מינויה של רוסק-עמינח, היא מנהלת שמביאה לתפקיד מנכ"ל הבנק פרופיל אישיותי שונה באופן דרמטי מהתדמית של הבנקאי האפור, השמרן, הכבד והמסורתי. היא לא רק צעירה בגיל באופן יחסי אלא גם מלאת שמחת חיים, חברותית, דינמית ואפילו תזזיתית. במובן הזה היא סוג של פורצת דרך. כפי שציינה העיתונאית ורד רימון-ריבלין בגלובס: "בהסתכלות פמיניסטית, אין ספק שבחירתה של רוסק היא יום בשורה עבור נשים, כי היא מציגה מודל חדש של מנהיגות נשית בהיבט הכי עמוק ומשוחרר שלה. כזו שלא מכפיפה את עצמה לקודים הגבריים המסורתיים". רימון-ריבלין התכוונה לכך שרוסק-עמינח סירבה, בניגוד לחלק מהנשים האחרות שהגיעו לפוזיציה שלה, לאמץ קודים גבריים כדי להשתלב. להפך, היא הפנימה שדווקא הרגישות והיכולת האמפתית הגבוהה שיש לה כאישה יעזרו לה להשתלב בבנק וייצרו לה ערך מוסף מקצועי לא מבוטל.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה