לקבל את האומץ לאהוב

להבין פרידות רומנטיות ולבדוק את הלב שלא נפתח בקלות כמו פעם

12/02/2012
ריקה ליכטמן קבלו עדכונים מריקה
  • RSS
» איך נפתחים בלי פחדים, מסכות, סטטוסים ומעמדות

בוקר. את רצה לעבר המעלית, הדלת כמעט נסגרת, אבל מישהו בפנים מבחין בך ושולח יד אל העינית – והדלת נשארת פתוחה לקראתך. את מהנהנת בתודה, ומיד מסיטה את המבט ממנו. קצת צפוף שם, את מבחינה, ומודה בינך לבין עצמך שהוא מסקרן אותך, הגבר הזה, שהיה אדיב מספיק כדי לעכב את המעלית בשבילך. אבל את לא מעיזה לבחון אותו. על מבט ישיר בעיניו בטח אין על מה לדבר.
//
ערב. את בדרך לארוחה חגיגית. החברה הכי חדשה שלך חוגגת יומולדת, הכרתן במכון כושר, והיא הזמינה רק כמה חברים קרובים. התלבשת יפה, קנית יין וגם הכנת פרפה לקינוח, ועכשיו את רק צריכה להגיע ולהקסים את כולם. אבל מה לעשות שאת לא מכירה שם אף אחד? וכשישאלו אותך מה את עושה, שוב תגמגמי שאת בדיוק בין עבודות ולא תדעי איפה לקבור את עצמך? עזבי, עדיף להישאר בבית.
//
"כולנו מונעים לא פעם על ידי הפחדים שלנו", אומר קובי משאל, מאמן לפיתוח אישי, עסקי וזוגי, "כולנו חווינו התנסויות לא נעימות, ואנו חוששים לחזור עליהן. בניסיון להגן על הלב שלנו מפני העולם, אנחנו סוגרים אותו ולא מאפשרים לו להיפתח כשאנחנו חשים על קרקע לא בטוחה, או במרחב שאינו מגן עלינו".
..

בסדנה "משתגעים מאהבה", שמעביר קובי משאל לרגל יום האהבה, הוא מבקש לייצר בעבור המשתתפים מרחב בטוח, מכיל ומוגן, שיאפשר להם לפתוח את הלב כלפי זרים גמורים – בלי פחדים, בלי מסכות, בלי סטטוסים ומעמדות. הסדנה נמשכת שלוש שעות וחצי, והיא מיועדת לכולם – בודדים, יחידים שנמצאים במערכת יחסים זוגית, וגם זוגות".
//

מנחה הסדנה: קובי משאל. מטפל בשיטת גרינברג, בוגר סדנאות לנדמרק
..

המטרה של הסדנה היא ליצור מפגש קרוב בין אנשים", אומר קובי. "במפגש רגיל, אנחנו בדר"כ שיפוטיים, כלפי אחרים וכלפי עצמנו. אנחנו נוהגים להכניס אדם זר שאנו פוגשים אל תוך תבניות מוכרות. לרוב נשאל מה הוא עושה, מה הוא השיג, את מי הוא מזכיר לנו, למי הוא דומה. כך, אנחנו בעצם בוחרים באופן קבוע את מי שאנחנו מעדיפים להיות איתם לפי אותן תבניות ותגיות, ובמקביל נמנעים מאלה שאנחנו מסתייגים מהם. בסופו של דבר, אנחנו מרגישים לא פעם שנשארנו לבד".
..

ומה בדיוק אתה מציע?

"אני מציע מפגש במימד שונה. לא דרך פנייה אל השכל, אל קריטריונים של מקצוע או הישגים אחרים, אלא מפגש מתוך הלב. כדי להיפגש ממקום אחר צריך לפתוח את הלב ולהביט אל מעבר לקליפה, לתדמית ולרושם שאנשים מנסים לשדר. כדי שמפגש כזה בין זרים יצליח, צריך להעלות את האנרגיה של הלב".
..

איך עושים את זה בפועל?
"כולנו יודעים שמפגשים אמיתיים נרקמים על רקע של חוויה. רוב החברויות נוצרות על בסיס של חוויה משותפת – היינו יחד בצבא, נפגשנו בטיול. החוויה מחברת אנשים, לעומת השכל שעושה הפרדה. הדרכים ליצירת מפגש אמיתי מגוונות, וכולן חווייתיות: הסדנה יוצרת מפגשים במבט, בהקשבה, דרך מלים, צלילים, משחק, ריקוד, נשימה, מגע ותנועה".
..
בסדנת משתגעים מאהבה

.בסדנה.

קובי משאל הוא מאמן לפיתוח אישי, זוגי ועסקי ומנחה קבוצות. הוא אמנם בוגר תואר ראשון בכלכלה וראיית חשבון באוניברסיטת תל אביב, אבל אחרי שנים אחדות של עבודה במקצוע פרש וחיפש דרך חדשה, שבה יוכל למלא את חייו במשמעות. במשך למעלה מ-20 שנה  מתמחה קובי משאל בגישות שונות של טיפול הוליסטי והנחיה. הוא בוגר שיטת גרינברג ובעל ותק של 12 שנות טיפול בשיטה, בוגר "המסלול לחיים" של חברת לנדמרק אדיוקיישן (הפורום של לנדמרק) לרבות קורס המנחים, בוגר אימושן - ביה"ס להווייה, הקשבה וטרנספורמציה ונמנה עם צוות המאמנים שלו. עד כה הנחה למעלה מ- 3000 איש והעביר למעלה מ-100 סדנאות בתחומי הזוגיות וההתפתחות האישית.
..

"בעומק שלנו", אומר קובי, "כולנו דומים. כולנו מחפשים מרחב אוהב, כולנו רוצים שיקבלו אותנו, ואנחנו מתרחקים ממי שבקרבתו אנחנו לא אוהבים את עצמנו. כשאנחנו נפרדים ממישהו, זה קורה לא כי קשה לנו איתו, אלא כי קשה לנו לשאת את עצמנו במחיצתו. קשה לנו להיות עם מה שמתעורר בנו כשאנחנו איתו".
..
בסדנת משתגעים מאהבה. למידה חווייתית. לא רק דרך השכל
..

ואיך הסדנה עוזרת בזה?

סדנה מתרחשת למידה – אבל היא לא נעשית דרך השכל, אלא באופן חווייתי. אנחנו לומדים דרך חוויה ומשחק איך לשים לב ל"אוטומט" שלנו ולהתניות שלנו. אנחנו לומדים איך לעקוף את ההתניה, להניח בצד את השיפוטיות ולמצוא מרחב חדש, מקבל ובטוח, לעצמנו ולמי שסובב אותנו".
//

קובי משאל[email protected] טלפון: 052-3626161.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה