המוות המיותר של גלעד פרידלנסקי

אחיו התאום של גלעד פרידלנסקי, משתתף הריאליטי "שלוש" ששם קץ לחייו בשבוע שעבר סיפר שקדמה למעשה תקופה של דיכאון. הפסיכיאטר ד"ר רוני ומוש מסביר מהן הנורות האדומות למקרי אובדנות כאלו

09/02/2012
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» גלעד פרידלנסקי, צילום מסך

בשבוע שעבר הזדעזעו כששמענו שגלעד פרידלנסקי, משתתף ופיינליסט בתוכנית ריאליטי השידוכים "שלוש", שם קץ לחייו. כוכב הסדרה פרדילנסקי, בשנות ה-30 לחייו, התאבד במטע האבוקדו שקרוב לביתו בכפר יהושע בצפון.

במהלך הסדרה היה גלעד ברור ומוחשי לגבי ההזמנה שלו לאהבה בחייו. הוא הצטייר לא פעם כמין מאצ'ו ארצישראלי חזק שנראה ששום דבר לא יכול לשבור אותו. אבל אולי לפעמים זה שפותח הכי רחב את חדרי הלב והבית ואומר לך: "בואי", הוא לאו דווקא החסון והמכיל, אלא היותר עדין ושביר, כזה שקשה ועצוב ולבד.

"הוא היה בתקופה של דיכאון של בערך שלושה שבועות לאחרונה", סיפר יפתח, אחיו התאום של פרידלנסקי החקלאי לחדשות 2. "ידענו שהוא בדיכאון וניסינו לעזור לו אבל אי אפשר היה להתקרב אליו מספיק".

ד"ר רוני ומוש, פסיכיאטר בכיר מהמרכז הרפואי טירת הכרמל, מבקש לחדד: "זה שאחיו העיד על דיכאון במשך שלושה שבועות לא בהכרח מעיד על דיכאון מאובחן קלינית. לא כל תנודה במצב הרוח היא בהכרח דיכאון שמוביל לאובדנות".

אילו סימנים אמורים להדליק לנו נורות אדומות ולסמן לנו שהדיכאון הוא אכן קליני ובעייתי?

"במקרים של דיכאון באמת נראה נטייה גבוהה יותר לאובדנות. במקרה של דיכאון נוכל לראות מצב רוח ירוד, קושי תפקודי, תנודות במצב הרוח וחוסר הנאה בולט. מצב הרוח הירוד יהיה לפרקי זמן ארוכים ובעוצמה חזקה מהרגיל. בדרך כלל מי ששרוי בדיכאון לא יחווה הנאה מדברים שבד"כ משמחים אותו, לעומת דכדוך נורמלי, שאפשר להתעודד במהלכו באמצעות חוויות טובות".

"נראה גם פעמים רבות האטה פסיכומוטורית וירידה ברצון. לעיתים האדם המדוכא רוצה למות אבל אין לו את הכוחות, אפילו הפיזיים, לעשות את הצעד. לפעמים דווקא בצומת של היציאה מהדיכאון, חוזרות לראשונה היכולות הגופניות והתסמינים הנפשיים הם האחרונים להישאר ואז נראה עלייה באובדנות".

"תסמינים נוספים בולטים הם אפאטיות או לחילופין עצבנות ומתיחות, ניתוק של קשרים חברתיים ותגובות לא מאפיינות. מבחינה פיזית נראה הזנחה עצמית, חוסר גילוח, רחצה, סירוק. נראה גם עלייה או ירידה מוגזמת בתאבון ובשעות השינה ובאופן כללי, שינוי בתפקוד".

ומתי נדע האם הקרוב שלנו בסכנת אובדנות? איך אפשר לנבא את זה?

"דיבור על המוות אמור להדליק מהר מאוד נורה אדומה לאובדנות. התעסקות במוות, אמירת משפטים כמו 'זה לא יהיה אסון אם אדרס', 'הלוואי ואמות' ודומיהם.

צריך לשים לב לכדורים ותרופות שמצטברים בבית באופן חריג, מכתבי פרידה, הודעות בטלפון ומיילים של פרידה, חלוקות רכוש בעודו בחיים וסימנים כלליים של עזיבה אמורים לעורר חשד רציני".

ואז מה עושים?

"קודם כל, אפשר גם לשאול את הבן אדם נשוא הדיון על מצבו. ברגע שאנחנו חושדים בסכנת אובדנות חייבים לפנות לעזרה מקצועית מהר ככל האפשר. זה יכול להיות פסיכיאטר מטפל, פסיכולוג, רופא משפחה, חדר מיון – כל  גורם סיוע אפשרי.

במקרה כזה גם מוותרים על צנעת הפרט לחלוטין. לא נותנים לו להיות לבד אפילו לו לרגע, גם לא בשירותים. מותר לקרוא מיילים ומכתבים – הכל כדי להציל אותו בזמן. כל עוד לא הוכח אחרת הוא נחשב לאובדני".

יש פרופיל מאפיין לאדם האובדני?

"עקרונית אין פרופיל מסודר, זה יכול לקרות בכל זמן, בכל גיל ובכל שכבות האוכלוסייה. סטטיסטית גברים מתאבדים יותר ונשים מנסות יותר. בד"כ נראה יותר גברים מעל גיל 50, לרוב ללא מערכת זוגית או משפחתית תומכת. גם מחלות רקע גופניות ונפשיות מעלות את הסבירות".

אתה חושב שאדם כמו גלעד ומשתתפי ריאליטי נוספים מצויים בסכנה גבוהה יותר לדיכאון, אובדנות ובעיות נפשיות?

"אנשים שהולכים לריאליטי הם מראש טיפוסים שמחפשים את תשומת הלב, הפרסום, הכסף. חלק קטן מאוד מקבל קרש קפיצה וזוכה לקריירה בעקבות ההשתתפות. הרוב נעלמים והופכים לעיתים אפילו לקוריוז. משהו כזה בהחלט עלול לגרום להתפרצות של פתולוגיה נפשית, אם יש לך קווי אישיות כאלו. הרבה פעמים קשה להתמודד עם ההתפכחות ואז בקלות אפשר למצוא את עצמך בתוך אירוע דיכאוני".

איזה טיפול מומלץ למי שלוקה בדיכאון קליני?

"הסטנדרט היום לטיפול בדיכאון (כל עוד לא מדובר בהפרעה דו-קוטבית) אילו תרופות נוגדות דיכאון ממשפחת ה- ssri דוגמת ציפרלקס, פלואוקסטין וסרוקסט. השילוב של תרופות אנטי-פסיכוטיות גם יכול להועיל, לשפר את המצב ולהאיץ את הטיפול".

"חשוב לשים לב שהתרופות לא משפיעות מעכשיו לעכשיו – זה לא משכך כאבים. צריך להתמיד עם הטיפול כ-3 שבועות בממוצע כדי שתתחיל ההשפעה. זה באמת הזמן הקריטי מבחינת סכנת האובדנות. בנוסף, מומלץ מאוד לגבות את הטיפול התרופתי בתמיכה שיחתית מתחום הפסיכותרפיה כדי למקסם את יעילות הטיפול".

תחושת עצבות מתמשכת, הפרעות בהרגלי אכילה ותסמינים נוספים יכולים להעיד על דיכאון
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה