להשתחרר מהסטרס בשמונה דרכים

בתחום הכושר והתזונה ענת הראל לגמרי מסודרת. כשמדובר בניהול מתחים היא מרגישה לפעמים שהסטרס מנהל אותה ולא להפך. קבלו שמונה דרכים יעילות להשתחרר מהמתח

06/02/2012
ענת הראל קבלו עדכונים מענת
  • RSS
» ענת הראל, צילום: זיו שדה

כמה הופתעתי כשרופא המשפחה החדש שלי שאל אותי: איך אני בניהול סטרס? כשראה את הגבות שלי מתרוממות באופן שמסכן את תקרת הקליניקה, הוא עצר והסביר לי כי הבריאות שלנו נשענת למעשה על "שלוש רגליים" עיקריות: תזונה , פעילות גופנית וניהול המתחים בחיינו.

בתחום הפעילות הגופנית והתזונה אני לגמרי מסודרת אבל כשמדובר בניהול סטרס – יהיה  יותר מדוייק לומר שהסטרס מנהל אותי ולא אני אותו.
המסקנה: אם אני רוצה להמשיך את חיי כאדם בריא בגוף ובנפש, רצוי שאדאג גם לפן הזה בחיי. עכשיו נשאלת השאלה איפה בתוך היומיום, המטורף והעמוס במטלות, אני מכניסה זמן רגיעה שבאמת יעשה שינוי כלשהוא בנפשי החבוטה?
יצאתי לחפש אופציות שעושות את העבודה אך אינן דורשות ממני לעבור לחצי משרה, כלומר אינן גוזלות הרבה זמן:

1. תורת היחסיות

בשלב ראשון, מומלץ להכניס את עצמנו לפרופורציה. ברגע שתחושות הלחץ והמתח מתחילות לתת אותותיהן, עצרו רגע ושאלו את עצמכם: מה באמת מלחיץ אותי בסיטואציה? והאם המצב באמת חמור כפי שנדמה לי?
אפשר גם להשוות למצבים לחוצים איתם התמודדתם בעבר. עקרון היחסיות מכניס אותנו לפרופורציות ודברים שנראים באותו רגע כסוף העולם יכולים להתנדף ולהתפוגג לכדי 'עוד משימה' שאנחנו לא באמת מתרגשים ממנה.

2. לאהוב את מה שיש

באופן שהינו טבעי לנפש האדם, המוח שלנו מתרכז במה שאין ובמה שחסר. כדי להזכיר לו במה בורכנו ועל מה יש לשמוח בחיינו- נדרשת פעולה מלאכותית ויזומה.
סיימו את היום שלכם, כאשר ליד המיטה יש פנקס קטן אשר בו רושמים את כל אותם הדברים שאנחנו מודים עליהם. כל דבר מתקבל: החל מדברים חומריים, דרך אנשים שנמצאים בחיינו וכלה בתכונות או רגשות שאנחנו מודים עליהם ביום ספציפי זה. הכיוונון של המוח לאותם אזורים בהם אנחנו אסירי תודה יכול להשכיח ולו באופן זמני את הדברים המעיבים על השקט הנפשי שלנו. ככל שנתייעל בפעולה הזו נוכל להשתמש בה גם במהלך היום ולא רק לפני השינה.

3. רק בשביל לקבל חיבוק

חיבוק חם ממישהו קרוב יכול לעשות פלאים, משום שהוא גורם להפרשה של הורמון האוקסיטוצין המכונה גם "הורמון האהבה". לא מדובר במשהו מיני, אלא רק תחושה נעימה הגורמת לנו לרגיעה ולרצון לתת למישהו אחר ולהיות פחות מרוכזים בעצמנו. אז תתחבקו, חיבוק חם ועוטף- עם הילדים שלכם, עם בני הזוג , עם חברים קרובים. לי באופן אישי חיבוק טוב עושה פלאים, כמו מצבר ענקי לנפש שלי.

4. תתמתחו

המתח, נוטה "להתיישב" לנו בכל מיני מקומות בגוף, לרוב באזורים שונים של הגב- שהוא למעשה מרכז ההובלה העיצבית שלנו.

המודעות לחיבור שבין הגוף לנפש לימד אותנו שפעולה פיזית, שנפעיל על הגוף יכולה להשפיע מידית על הנפש. אז כשמרגישים שמפלס המתח עולה, סידרה קצרה של מתיחות לגב יכולה לפוגג אותו, לפחות באופן חלקי. הנה הדגמה משחררת של מתיחות לגב.

5. צלילי המוסיקה

למוסיקה, כוחות ריפוי שכבר בסיפורי התנ"ך נחשפנו אליהם. זוכרים איך שדוד היה מנגן לשאול בכל פעם שהרוח הרעה היתה שורה עליו (או שאולי דווקא בגלל הנגינה שלו הוא ניסה להרוג אותו)?
מחקרים רבים מדברים על השפעתה של המוסיקה על גלי המוח, על קצב פעימות הלב ולחץ הדם. בזמן האזנה למוסיקה, מוגבר יצור והפרשה של אנדרופינים במוח ולכן מצב רוחנו משתפר פלאים בעת הקשבה למוסיקה שמרגשת אותנו.

6. תעשו כושר
מכיוון שאני מחפשת כאן פתרונות בזק, לא אשתמש בבמה זו כדי להטיף לפעילות גופנית (רק תדעו שאני ממש מתאפקת...), אבל את אותה השפעה שיש למוסיקה על הפרשת האנדרופינים במוח, יש גם לפעילות גופנית.
אז אם אתם מרגישים שרמת המתח מרגיעה שחקים ואין לכם מספיק זמן לצאת בזמן הקרוב לאימון גופני – בצעו כמה תרגילים מזרימי דם, שאפשר לבצעם אפילו במשרד. למשל: שכיבות שמיכה או עלייה וירידה מכיסא. רמת המתח תפחת פלאים לאחר ביצוע כמה תרגילים שכאלו.

7. דימיון מודרך
ביצוע נשימות הן ההמלצה המיידית שתשמעו כשאתם מתלוננים על מתח נפשי. באופן אישי, כשאני ברמת מתח גבוהה ומישהו אומר לי לנשום – אני יכולה לנשוף עליו כ"כ חזק שיעוף לו הראש מהכתפיים.
מה שאני מנסה לומר, בדרכי העדינה, הוא: שעבור רובנו זה לא עובד, לא כשאנחנו במצב מתח. מה שכן יכול לעבוד, הוא לצרף לנשימות תרגיל בדמיון מודרך. הנשימות לבד יתקשו להרחיק אותנו מהסיטואציה הלחוצה בה אנו מצויים אבל הדימיון יכול לקחת אותנו קילומטרים רבים מכאן, לחוף שקט בקריביים או לשדה ירוק ופתוח בו אנחנו שוכבים על הגב, נהנים מרוח המלטפת וסופרים עננים... אז כשהלחץ דוחס את הקיום שלנו לתוך נקודה קטנה ומצומצמת מאוד- עצמו עיניים, נשמו נשימות עמוקות ועופו לכל מקום על כדור הארץ שמשרה עליכם רוגע, בין אם הייתם שם ובין אם אתם רק חולמים על זה.

8. Fake it until you make it
כשאנחנו נכנסים למצב של מרה שחורה ומתחילים "להתבוסס" במרירות, בכעס ובמתח הקשים מנשוא – אנחנו בעיקר מזמנים מנה נוספת מכל אלו.
ביום קשה, קל מאוד להגרר למשפטים בסגנון : קשה לי/ אני קורסת/אני לא יכולה עם המתח הזה וכולי...-  בכל פעם ששואלים אותנו לשלומנו. תשובות בסגנון זה, רחוקות מלעזור, גם אם הן כנות לחלוטין ומייצגות נאמנה את מצבכם הנפשי באותו רגע.
התדר של תשובות אלו מזמן עוד ועוד חוויות עם תדר זהה של קושי. אם מהרגע שאני מתעוררת על צד שמאל, אגיד לעצמי ולכל הסובבים אותי שעובר עלי "יום מחורבן" – דבר אחד בטוח: זה אכן יהיה יום מחורבן, משום שאני מקבעת את מצבי הנפשי.
לכן, אפילו בנקודה הכי ירודה ביום שלכם, נסו לזייף כיף. גם אם אתם לא מרגישים כך באותו רגע- אם תעשו את זה מספיק זמן, המוח יתחיל להאמין לכם.
חפשו דברים קטנים ומהנים שאתם יכולים להתרכז בהם ולהדגיש אותם בפני עצמכם ובפני הסובבים אותכם: אם זה הקפה המעולה שהכינו לכם בבית הקפה עד לקרן השמש שיצאה אחרי יומיים של גשם ועשתה לכם שמח בעיניים. עוד ועוד רגעים קטנים של כיף שאתם מייצרים באופן מלאכותי יתורגמו בסוף לשיפור ברמת המתח הנפשי בו אתם נמצאים.

http://www.anatharel.co.il/
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה