המירוץ לדירה

ענת סרגוסטי בדקה את הקריטריונים לדיור בר השגה וגילתה ששוב, מעמד הביניים נשאר הרבה מאחור. במיוחד אם הוא לא נשוי ולא עושה הרבה ילדים

05/02/2012
ענת סרגוסטי קבלו עדכונים מענת
  • RSS
» עומדת בקריטריונים? סרגוסטי

אפתח בגילוי נאות: יש לי דירה. דירה אמיתית, בתל אביב והיא כמעט לגמרי בבעלותי. אני חושבת שבימים אלה חשוב לציין את העובדה הזאת ואני רואה אותה כאחד ההישגים המשמעותיים שלי. וזה אינו מובן מאליו.

השבוע תמשיך הממשלה לקדם את הקריטריונים החדשים לדיור שנקבעו על ידי שר השיכון אריאל אטיאס ומקודמים על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. על פי הקריטריונים החדשים, שאותם ניתן למצוא באתר של משרד השיכון, זה אינו מובן מאליו שנשים וגברים כמוני יוכלו להיות בעליה של דירה בישראל.

ולמה הכוונה?

זה לא מובן מאליו שאשה שגדלה, כמוני, בישראל, בגרה כאן ורוצה להמשיך לבנות את חייה כאישה עצמאית עם בחירות עצמאיות – תוכל לעשות זאת.אישה שבאה ממשפחה ממוצעת, שלא זכתה בירושה עם הגיעה לגיל שבו היא רוצה להתחיל לבנות את חייה, נאלצת להסתדר מול "כוחות השוק" והקריטריונים של משרד השיכון.

בוא נביט בהם לרגע:

1. סעיף הנישואין: על פי התקנות החדשות נקודות הזכות עולות ככל שבני הזוג נשואים יותר שנים. אני משתייכת לזן של אזרחים שאינם נשואים. בישראל יש אוכלוסייה גדולה של בני אדם שאינם נשואים (או אינם מוכרים כנשואים על פי  חוקי המדינה). שלוש מאות אלף בני אדם, על פי ההערכות, לא יכולים להינשא כאן גם אם ירצו, משום שהמדינה מאפשרת רק נישואים דתיים וכאלה יכולים להתקיים רק כששני בני הזוג הם בני אותה "עדה דתית" המוכרת על פי חוק. כשלוש מאות אלף בני האדם שהגיעו מחבר המדינות לשעבר, אינם יהודים ולכן אינם יכולים להינשא ליהודים. כל הזוגות החד-מיניים אינם מוכרים כנשואים, זוגות שבוחרים שלא להינשא מסיבות אישיות, ובגלל ערכים חילוניים (יש דבר כזה). יותר מכך: יש מגזר שלם, שאני נמנית עליו, שמחליט לחיות לבד.

מכאן שאני ועוד מאות אלפי בני אדם לא יכולים לזכות בנקודות בסעיף הנישואין.

2. מספר הילדים: נקודות הזכות עולות ככל שבמשפחה יש יותר ילדים. על פי אתר משרד השיכון 60% מהדירות מיועדות למשפחות שבהן 4 ילדים ומעלה, ורק 20 אחוזים לנשואים ללא ילדים או למי שיכולים להוכיח שהם עומדים להינשא בתוך 3 חודשים.

מכיוון שבחרתי שלא להינשא, ואף הוספתי חטא על פשע ובחרתי  להביא ילד לעולם ללא התערבות הרבנות או המדינה, הרי שהוגדרתי "חד-הורית", מכאן שמספר הנקודות שהייתי מקבלת היה זעום ביותר, במסלול של החד הוריות. על פי המסלול הזה ניתנות נקודות בעקבות גירושין. אז האם משרד השיכון "מאלץ" את מי שרוצים להגיע לדירה לעשות הרבה ילדים? איזה מן מסר זה מעביר?

3. מסכנות: מספר נקודות הזכות עולה ככל שהמסכנות רבה יותר. ככל שלמבקשת המשכנתא יש  יותר אחים ואחיות, הניקוד עולה, ככל שיש לה יותר שנות גירושין, הניקוד עולה, ככל שיש לה יותר ילדים, הניקוד עולה. אבל האם למי שבאמת-באמת מסכנים יש בכלל אפשרות לשים תשלום ראשון על דירה? האם יש להם אפשרות  לעמוד בהחזרי המשכנתא? אלה זקוקים לדיור ציבורי, לא לדיור בר השגה.

ומה קורה עם אנשים כמוני: מי שבאה ממשפחה של שלושה אחים ואחיות, לא נשואה כדת משה וישראל, שבחרה להביא ילד אחד לעולם, ועובדת ומתפרנסת באופן סביר? לאנשים האלה, שהם נתח משמעותי מאזרחי המדינה – לאנשים האלה אין פתרון הולם. כי הם לא מספיק מסכנים.

כלומר, המדינה שמה על אותו קו זינוק למירוץ את האנשים המוחלשים ביותר, שיכולתם להגיע לדירה אפסי, עם אנשים שיש להם כושר השתכרות, אבל אין להם הון להתחיל את חייהם. האחרונים יכולים לקחת משכנתא בתנאים סבירים ולהחזיר אותה לאורך השנים עם תמיכה קלה מהמדינה. לתמיכה הזאת קוראים דיור בר השגה: הסדרה של שוק השכירות, הקצאת קרקעות ודירות לדיור בר השגה, חיוב קבלנים להקצות דירות לדיור בר השגה ועוד. אנשים כמוני שייקחו משכנתא בתנאים סבירים (אגב, כיום המשכנתא לזכאים יקרה יותר מאשר משכנתא חופשית בשוק), ויוכלו להחזיר אותה במהלך החיים.

ואילו המוחלשים ביותר, עם מספר הילדים הגבוה, שבאים בעצמם ממשפחות עם ילדים רבים, שנמצאים מתחת לקו העוני: לכל אלה צריך לייצר מסלול נפרד, ולהעניק להם סיוע שיתאים למצבם הכלכלי.

אי אפשר לכרוך ביחד את מעמד הביניים ששוקע יותר ויותר, עם מי שחיים בעוני. הפתרונות לשני המגזרים האלה שונים, וככל שישימו אותם בסל אחד נפסיד כולנו. מעמד הביניים לא יקבל זכאות בקריטריונים החדשים, ואילו המוחלשים יצטרכו להתמודד מול אנשים חזקים מהם. אי אפשר לכרוך ביחד דיור ציבורי עם דיור בר השגה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה