יד ראשונה מרופא

גיבור ספרו המאוד מוצלח של יו לורי, "מכירת חיסול", מזכיר את ד"ר גרגורי האוס, הדמות שאותה מגלם לורי, למרות שהספר נכתב הרבה לפני הסדרה

05/02/2012
מיכל יפה קבלו עדכונים ממיכל
  • RSS
» עטיפת הספר

תומאס לאנג, גיבור ספרו של יו לורי, "מכירת חיסול", הוא מקצוען בתחומו. אבל מעבר לתחומו, שתכף נגיע אליו, לאנג הוא טיפוס ציני וסרקסטי הרבה יותר מדי, זאב בודד, ולמעט חבר אחד שהוא בעיקר מתעלל בו, הוא לא ממש בקשר עם אנשים. אה, והוא גם רוכב על אופנוע.

נשמע לכם מוכר? אתם לא טועים. כי תומאס לאנג מזכיר במידה רבה דמות אחרת שהרבה יותר מזוהה עם יו לורי: ד"ר גרגורי האוס, גיבור הסדרה "האוס" (שמשודרת בימי רביעי ב-22:30 בערוץ הוט 3), וזה למרות שבסופו של דבר האוס עסוק בהצלת חיי אדם בעוד שלאנג עוסק בסיומם של אלה.

לאנג הוא חייל לשעבר בצבא הבריטי, והיום הוא עושה – לא ממש ברור מה. בתחילת הספר אנחנו מוצאים אותו בבית זר, כשאדם זר עומד לשבור לו את הזרוע. איפה הבית? למה הוא נמצא שם? מיהו האדם השני? קשה לדעת. רק שבתום הסצנה הראשונה הזאת, האדם השני מוטל על הרצפה במצב רעוע למדי.

אני אומרת "סצנה", כי העובדה שאנחנו מכירים את כותב הספר בתור שחקן, והעובדה שהגיבור שלו גם מזכיר את הדמות הידועה שלו גורמת לנו לקבל במחיר של הספר גם סרט (שמוקרן אצלנו בראש), שבו לורי מגלם את דמותו של לאנג.

בזמן הקריאה כבר היתה לי תאוריה שלמה על איך לורי קיבל השראה מהדמות של האוס ולכן גם הגיבור שלו מתנהג קצת כמוהו, אבל אז גיליתי ש"מכירת חיסול" יצא באנגליה כבר בשנת 96', שמונה שנים תמימות לפני שהסדרה "האוס" עלתה. אז איך יצא שהגיבורים כל כך דומים? לא ברור. אולי אלה התסריטאים של "האוס" שקיבלו השראה מהדמות של לאנג, אם כי חייבים לציין שז'אנר הגיבורים המקצוענים בתחומם, אך מתקשים ביחסי אנוש היה פופולרי הרבה לפני שניהם ויהיה כזה גם אחריהם.

ההתחלה של "מכירת חיסול" היא החלק החלש בספר. לאנג מתגלה כטיפוס ציני וסרקסטי באופן מוגזם לחלוטין, ומכיוון שאלה בדיוק ההאשמות שמופנות בדרך כלל כלפי כותבת שורות אלה, אם אני חשבתי שהסרקזם בספר מוגזם, כנראה שהוא הרבה יותר גרוע מזה.

אבל אז, בסביבות עמ' 110, חל שינוי. אל הספר נכנסת בהדרגה יותר ויותר עלילה, שבאה על חשבון המחשבות וההערות של לאנג, וגם לאט לאט מתחבר לקורא מה בדיוק קורה שם. ומה שקורה זאת עלילת מתח/ריגול מוצלחת ביותר. כזאת שממשיכה להשתנות ולהפתיע לאורך כל הספר. ועם זאת, הספר חף מחשיבות ונפיחות עצמית, ולמרות שהוא מותח, הוא מצליח גם להיות מצחיק.

למרבה הצער זה בינתיים הספר היחיד שלורי כתב, ומאז הוא עבר להתרכז בקריירה שלו כמוזיקאי, אבל מכיוון שהעונה השמינית של "האוס", שמשודרת עכשיו, עשויה להיות גם העונה האחרונה, כולי תקווה שזה יפנה לו זמן לכתוב עוד.

"מכירת חיסול", יו לורי, מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת עם עובד, 430 עמ'
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה