10 טיפים למתגרשים

איך בוחרים עורך דין? מה עושים עם הנכסים? שווה לנסות ללכת לגישור? עו"ד רות דיין-וולפנר עושה סדר במהומה שמתגלה כשמחליטים להתגרש

31/01/2012
אורית בראון אגמי קבלו עדכונים מאורית
  • RSS
» שלום בית אפשרי בכל שלב. דיין-וולפנר

עו"ד רות דיין-וולפנר היא מומחית בתחום דיני המשפחה ומגשרת שמנהלת מאות תיקים הקשורים לדיני המשפחה על כל היבטיהם.  נפגשנו במשרדה המרשים ברמת גן, עם כמה שאלות לטובת מי שחושב של פירוק נישואים. שאלתי אותה איך מוציאים לפועל את ההחלטה הקשה והכואבת הזו, מה המוקשים שבדרך ואיך יוצאים מזה בשלום. להלן עשרה טיפים חשובים מאת עו"ד דיין-וולפנר

1. החלטתם להתגרש, מה הצעד המעשי הראשון?

הצעד המעשי הראשון הוא איסוף כל המידע על מצבת הנכסים המשותפים ואלו שרשומים על שם בן/בת הזוג כולל תלושי משכורת, חשבונות בנק, קופות גמל, מניות, ביטוח מנהלים, נסחי טאבו וכיו"ב. עם היוודע לבן/בת הזוג על רצונכם להתגרש מסמכים מהותיים עלולים להעלם באורח פלא וקיימת סכנה כי בן/ת הזוג יעבירו נכסים לצדדים שלישיים.

2. מתי נכון לקיים גישור?

כאשר דרגת העימות, הרגשנות ואי ההסכמה בין בני הזוג נמוכים, וכאשר בני הזוג מבקשים להימנע מההליך המשפטי ומבינים ומודעים למחיר הכרוך בהליך משפטי. למרבה הצער לא כל הזוגות מתאימים להליך גישור אשר דורש אמון, פתיחות ובגרות מהצדדים. יחד עם זאת מגשר טוב ומנוסה מצמצם את העוינות בין הצדדים ומונע הסלמה של המצב שממילא עדין ורגיש.

3. כיצד שומרים על משא ומתן ענייני?

מטרת הליך הגישור הוא להביא את הצדדים לעריכת הסכם גירושין אשר ישקף את רצונם. על מגשר להיות סמכותי, בעל ניסיון, ועליו לדעת להחזיר את הצדדים למסלול ולקרוא אותם לסדר כל אימת שהם נסחפים אחר רגשותיהם וסוטים מנושא המחלוקת הדורש פתרון לעבר השמצות הדדיות.

4. מתי מומלץ לנסות שלום בית?

כאשר ברור כי בני הזוג עדיין אוהבים זה את זו, והבעיה ביחסים היא רק בעיית תקשורת, או מעידה חד פעמית של בן/ת הזוג, הייתי ממליצה לנסות שלום בית. למעשה שלום בית אפשרי בכל שלב של הליך הגירושין ולעיתים אף אחריו.

5. איך להגן על הילדים בתהליך?

חשוב לזכור כי להחלטה להתגרש עלולות להיות השלכות רחוקות טווח על הילדים. רצוי לומר לילדים שאין להם כל חלק או אשמה בהחלטה להתגרש. בשום פנים ואופן לא להשמיץ ולא להסית את הילדים כנגד בן/ת הזוג, לא להשתמש בילד כשליח להעברת מסרים או כספים, ולהראות לילד כי אתם עדיין רוחשים כבוד להורה השני.

6. מתי נכון שהגבר יישאר עם הילדים?

השיקול המרכזי שיש לשקול הוא טובת הילד- במקרים בהם כישורי ההורות של האב עולים על אלו של האם, כאשר רמת הבנתו ומודעותו של האב לצרכיו הרגשיים והפיזיים של הילד גוברים על אלו של האם וכאשר האב דואג לקיום קשר רציף של הילד עם האם תהא עדיפות למשמורת אצל האב. נתונים אלו נבדקים בבדיקת מסוגלות הורית ובית המשפט הוא זה שיכריע בסוגיה. למי שבונה על חזקת הגיל הרך כדאי לדעת שהיא חזקה שניתנת לסתירה. אם כישורי האב עולים על אלו של האם, לא תהיה משמעות לחזקה. בנוסף, הנושא של חזקת הגיל הרך עומד כולו בסימן שאלה היום מאחר שועדת שניט המליצה לבטל את החזקה וכיום חזקה זו כבר כמעט ואינה רלוונטית.

7. מה חשוב לברר על עורך דין וכיצד להשוות בין עורכי דין?

חשוב לוודא כי עורך הדין מומחה ובעל ניסיון בתחום הספציפי לו נדרש הלקוח, רצוי כי המשרד יהיה מוכר ומוערך. רצוי להגיע לפגישת הייעוץ עם דף שאלות שהוכן  מראש, תשובותיו של עורך הדין ישקפו את  רמת בקיאותו ומקצועיותו. במקרים רבים מתפרסמים ברשת האינטרנט פסקי דין בהם הצליח עורך הדין, ואלו יכולים להוות אינדיקציה להצלחה שלך.

8. האם יש משמעות לכתובה?

בעת החתימה על הכתובה חתנים רבים סבורים בטעות כי מדובר בענייו טקסי גרידא ולכן אינם מייחסים משמעות לסכום המצוין בכתובה ונוטים להפריז כדי להרשים את הסובבים אותם, אולם לא מדובר באקט סימבולי אלא במסמך משפטי מחייב. אשה שבעלה מבקש להתגרש ממנה ללא עילת גירושין מוכרת על פי ההלכה זכאית לעתור לחיובו בכתובתה. יחד עם זאת המקרים בהם מחוייב הבעל בתשלום כתובה בפועל נדירים הם.

9. מה לדעתך החלק הכי קשה עבור הזוג בתהליך?

תחילת הליך הגירושין הינה תקופה קשה מאוד ומשברית לשני הצדדים, אם כי לצד שאינו מעוניין בגירושין או שלא יזם אותם, יש קושי רב יותר. גם עבור הילדים התקופה הראשונה היא הקשה ביותר, ובעיקר תקופת הפרדת המגורים וההסתגלות לחיים החדשים. כאשר ניטשים הליכים משפטיים בין בני זוג והסכסוך מתנהל בעוצמות גבוהות, בעיקר בתחילתו, יש לכך השפעה מיידית על הקושי הריגשי של המתגרשים, החווים משבר קשה. עם הזמן, ברוב המקרים פוחת המתח בין בני הזוג המתגרשים, וניכרת הקלה.

10. מתי נכון ללכת ליעוץ זוגי?

רצוי לפנות ליעוץ זוגי כאשר בני הזוג חווים משבר, בעיות אמון, מאבקי כוח, מריבות, כעס מתמשך  או אובדן חשק וענין באינטימיות הזוגית. לרוב יגיעו לטיפול הזוגי זוגות אשר אינם מעוניינים בגירושין  והם בעלי  רצון להמשיך להיות יחד, לגשר על הפערים ולהחזיר לקשר את מה שאבד.  יעוץ זוגי מומלץ מאד כבר בתחילת המשבר, כאשר בני הזוג חשים שתכיפות מריבותיהם עולה או שהם מאבדים ענין בקשר הזוגי, ובמקרים כאלו הסיכוי שטיפול יפתור את הבעיות וימנע התפתחות משבר גירושין, רב יותר.

בתור מי שעוברת באופן אישי את התהליך הזה אחרי 28 שנות נישואים שרובן היו טובות, אני יכולה להעיד: מדובר בתקופה משברית לכל הנוגעים בדבר גם במעגל המיידי וגם במעגלים הרחבים יותר, חשוב לתת לכאב לחלוף בהדרגה, ללמוד דרכים חדשות של דיאלוג עם האקס, לשמור מכל משמר על הילדים שיהיו מחוץ לעימות אם יש כזה – בקיצור להיות בני אדם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך