אבא לא רק לכיף

הפסיכולוג ד"ר עידו זיו מקווה שהמלצות ועדת שניט יעזרו לייסד הורית שוויונית יותר - הכל תלוי באב הגרוש, האם הוא מוכן לעמוד באתגר?

30/01/2012
ד''ר עידו זיו קבלו עדכונים מד''ר
  • RSS
» זה לא רק שני בתים. ד"ר זיו

בימים האחרונים התעורר שיח ציבורי ערני סביב הודעת שר המשפטים, יעקב נאמן, על רצונו לאמץ את המלצות וועדת שניט הקשורות למשמורת הילדים הצעירים בהסדרי גירושין. הוועדה המליצה לבטל את חוק החזקת הגיל הרך הקובע כי טובת ילדים שקטנים מגיל 6 להיות בחזקת אמם במסגרת הסדרי הגירושין ולקבוע במקומו משמורת משותפת. גורמים רבים בעיקר מצד ארגוני נשים תקפו את הוועדה והמלצותיה בעוד אחרים המצדדים ברעיון המשמורת המשותפת מיו"ר עמותת "הורות משותפת- טובת הילד" ועד לחברי כנסת ברכו עליה. אלו וגם אלו התייחסו לסוגיה מנקודת מבט המתמקדת בעיקר בטובת הילד תוך כדי התמודדות עם שאלות כגון עליונות הקרבה לאם בשנות הילדות הצעירות לעומת הצורך בדמות אב או באפשרות לפגיעה בתנאים הסוציאליים של הילדים אם יתממש החשש שהמלצות הוועדה יפגעו בגובה המזונות שידרשו אבות לשלם.

שאלות אלו קשורות בקשר ישיר גם לשכיחותם של מאבקי הכוח הניטשים בין רוב בני הזוג המצויים בהליכי גירושין, תוצאה של המרת תחושת הכישלון העצמית, חווית הנטישה והקושי לוויסות רגשי למאבקים שתכליתם פגיעה באחר. בפועל הרוב המכריע של הילדים להורים גרושים חווים את ההורה שאין לו משמורת מלאה, לרוב האב, כדמות שעמה מתראים פעם בשבוע לפעילות כייף ואשר איננה מעורבת באופן שותף בגידולם וחינוכם, בייחוד הצעירים שביניהם.

מורכבת ושנויה במחלוקת ככול שתהיה המלצת הוועדה נדמה שהוועדה מזמינה את האבות לאתגר שרוב האבות אפילו בעידן המודרני אינם מצויים או מנוסים בו. אומנם ניתן לזהות תמורות שחלו לאורך השנים בחברה המערבית בכלל ובחברה הישראלית בפרט בינהם התחזקות מעמד האישה ויכולתה להשתכר. או שינויים בחלקות הנטל ההורי בקרב הורים נישואים. נדמה שזוגות רבים מנסים לחלק את השבוע כך שאבות ייקחו חלק פעיל בגידול ילדיהם בעוד בנות זוגן מתמסרות לקריירה ולדרישות המקצועיות במקום עבודתן גם בשעות אחר הצהריים בחלק מימות השבוע. יחד עם זאת חלוקה זו לרוב איננה שוויונית. אבות רבים יעידו שהם מעדיפים שבת הזוג שלהם תקום משנתה על מנת להרגיע את ביתם הבוכה, או לסייע להחליף את פי'גמה לבנם שהרטיב במהלך שנתו. הם גם יעדיפו שבת הזוג תסייע לילדם בהכנת שיעורי הבית או בהתמודדות עם קשיים חברתיים ולבטים רגשיים.

ייתכן וזו תוצאה של תהליכי סוציאליזציה, כלומר האופן בו החברה מכשירה את האבות לתפקידם ההורי, ייתכן ומדובר בדמות האב שהופנמה על ידי הילד שעתה הפך להיות אב בעצמו וייתכן שתורשה אבולוציונית ארוכת שנים אחראית לכך. נדמה שאבות רבים יציעו את האפשרות האחרונה שעה שהם נמצאים תחת ביקורת השואלת מדוע פתרו את מצוקת ילדיהם בפתרון עניני ומהיר שכולל לרוב הכחשה "וחזרה לשגרה" בסגנון  "לא קרה כלום, נופלים, קמים, ממשיכים" במקום להציע לילדיהם תגובה תומכת ומכילה המתייחסת גם לחוויה שארעה, תגובה שלרוב מיוחסת לדמוית נשיות. כששואלים גברים להגדרתם העצמית רובם משיבים שבראש ובראשונה הם מגדירים את עצמם דרך עיסוקים המקצועי, ורואים חשיבות רבה בפיתוחו ורק לאחר מכן יראו חשיבות בחוויה ההורית והאבהית שלהם. בהמשך לכך גם יספרו שהם חשים אחריות רבה להתמודד עם נטל השכר ושהם חושים תחושת סיפוק אם הצליחו לעמוד בכך לספק את צרכי הבית ותחושת כישלון אם לב.

האם יצליחו המלצות הוועדה לאפשר לילדים ליהנות משני הוריהם הגרושים? האם יצליחו המלצות הוועדה לעזור להורים המתגרשים להתעלות מעל לאמוציות ולהכיר בחשיבות שיזכו ילדיהם לשני הורים גם אם אלו אינם חיים במשותף? האם יצליחו המלצות הוועדה לאפשר לשני ההורים לקחת חלק פעיל בחינוך וגידול הילדים מעבר לקיומם של שני בתים ובהם שני חדרים בהם ישנים הילדים מחצית מימות השבוע? ואולי חשוב מכל האם יצליחו האבות להירתם להזדמנות אך גם לאתגר שהניחה בפניהם הוועדה להיות אבות מלאים ככול שהדעת נותנת והסבירות מאפשרת לילדיהם. להיות בבית, להיות מעורבים, מסורים, מלווים, תומכים, מכילים ובעיקר בעיקר נוכחים בחיי ילדיהם. כי אז יזכו הילדים לגדול בסביבה תומכת ולהפנים את דמויות הוריות מיטיבות כאלה שילוו ויעצימו אותם בחוויותיהם לאורך חייהם.

>> הכותב הוא פסיכולוג קליני ומרצה בחוג לפסיכולוגיה במסלול האקדמי המכללה למינהל

>> לכל הכתבות בסלונה על ביטול חזקת הגיל הרך
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • זכות השתיקה? « האחות הגדולה 31/01/2012

    [...] אבא לא רק לכיף (ד"ר עידו זיו, סלונה) Share this:טוויטרפייסבוקלהדפיסדוא"לLike this:אהבתיהיה הראשון שאוהב את הpost. [...]

בחזרה למעלה