משחקי הרעב

ציפי גוריון מורדי מפצירה בכם: לכו לקרוא. גברים, נשים, נערים ונערות, קראו את טרילוגיית משחקי הרעב, זו לא רק העלילה השובה. הספר הזה חשוב

29/01/2012
ציפי גוריון מורדי קבלו עדכונים מציפי
  • RSS
»

טרילוגיית "משחקי הרעב": משחקי הרעב, התלקחות, עורבני חקיין / סוזן קולינס, מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת כנרת

הרבה זמן עבר מאז שיצאה לאור טרילוגיית משחקי הרעב ועד שהבאתי את עצמי לקרוא אותה. בכל זאת כבר עברתי את גיל 16, וההשראה של קולינס, כפי שנכתב על עטיפת הספר, היא "סיפורי טרויה וקרבות הגלדיאטורים, וגם תוכניות הריאליטי המודרניות". אני לא ששה אלי קרבות ותוכניות הריאליטי המודרניות מעוררות בי בעיקר קבס, כך שלא היה נראה לי שאני מפספסת משהו מיוחד.

לפחות לא עד שהתחלתי לשמוע דברים אחרים מסביב. לקוחות שקנו את הספר הראשון חזרו תוך יומיים לרכוש את השני, ובערך יומיים לאחר מכן התאכזבו לגלות שהשלישי טרם תורגם והחליטו לנסות לקרוא ספר באנגלית. בן זוגי, שקורא ספר אחת לרבעון במקרה הטוב, ביקש שאקנה לו את הספר הראשון. עוד ועוד חברות שלי התחילו לקרוא אותו ולדבר עליו בהתלהבות. כשחברה טובה קראה את הטרילוגיה ואז חזרה לקרוא בה שוב ושוב ולא הצליחה לעבור לספר אחר, הבנתי שאני צריכה לנסות.

מה יש, נתחיל כמה עמודים, נראה על מה מדברים. העמודים הראשונים התחילו כמו ספר נוער פנטסטי רגיל. קטניס, הגיבורה, מנסה לשרוד בעולם אכזרי במיוחד. בתוך עשרים דקות הייתי שקועה לחלוטין בפוליטיקה האיומה של מדינת פאנם ובלי ששמתי לב נגמר לי הספר הראשון אחרי חוויות מטלטלות מהעולם של משחקי הרעב. מיותר לציין שאת הספר השלישי התחלתי לקרוא באנגלית שבועיים לאחר מכן.

לפני מספר שבועות הוצאת "כנרת" פרסמה את "עורבני חקיין", הספר השלישי בסדרה, וכעת אין יותר תירוצים. אני מפצירה בכם: לכו לקרוא. גברים, נשים, נערים ונערות, קראו את טרילוגיית משחקי הרעב, בבקשה. זו לא רק העלילה השובה. אלו לא רק הדמויות והעולם. מעבר לזה שיש כאן חוויית קריאה, הספר הזה חשוב.

קטניס בת ה-16 חיה בעולם שבו היא צריכה להגן על משפחתה. היא חיה במחוז 12, אחד המחוזות העניים, בעולם שנשלט על-ידי המחוז העשיר ביותר. כדי לדכא כל מחשבה על מרד, נוסדה בפאנם המסורת של "משחקי הרעב". פעם בשנה נאספים תושבי כל מחוז לטקס האסיף, בו מגרילים מתוך שמות הנערים והנערות במחוז שם אחד של נער ואחד של נערה.

עולם מעוצב ביד-אמנית המציבה מולנו מראה

הנער והנערה שנבחרו ייצגו את המחוז במשחקי הרעב, זירת קרב שבכל פעם מעוצבת באופן אחר, ובה יש לנבחרים מטרה אחת: לשרוד. האחרון שנשאר חי- מנצח. לכל צמד נבחר ממנים יועץ מהמחוז שניצח בעבר במשחקי הרעב, סטייליסט שמטרתו למצות את הפוטנציאל הוויזואלי של כל צמד כך שיאהבו אותם ולפיכך הם יקבלו חסות. חסות משמעותה עזרה. אם אתה גווע בצמא באמצע הזירה ויש לך נותני חסות, הללו יכולים להצניח לך בקבוק מים. אם נפצעת, הם ישלחו לך תרופה.

קטניס נשלחת למשחקי הרעב כשהיא מתנדבת להחליף את אחותה הקטנה. היא נשלחת עם פיטה, בן האופה, ועוברת חוויות איומות למדי בזירה. למרות שתמיד הייתה בה מרירות נגד העולם בו היא חיה, היא מגלה כמה השלטון של פאנם מעוות, מה בדיוק מטרתם של משחקי הרעב שכל תושבי פאנם מחוייבים לצפות בהם וכל זאת תוך דאגה מתמדת למשפחתה שנותרה בבית.

בטרילוגיה יש הרבה מאוד אקשן, אבל הספר השלישי מביא איתו חוויות שונות: התבוננות בעולם בלתי אפשרי ממבט מפוכח, נסיונות התאוששות מכל האקשן שגובה את קורבנותיו ובעיקר בחירות חשובות: בין השלמה עם מציאות איומה לבין מרד, בין הכרה בכך שנכשלת לבין גיוס מעט הכוחות שנותרו כדי לעשות מעשים, בין הקרבה עצמית להקרבת אחרים וגם, לא נכחיש, בין גייל, חברה של קטניס לציד מילדות, לבין פיטה, חברה למשחק.

הטרילוגיה מעבירה את הקורא חוויות מטלטלות. תיאורי הזירה, הקרבות, כל הקשיים הנערמים על קטניס, כולם מרתקים מאוד, אבל עד לסופו של הספר הקורא יבין שהם באים עם מחיר: קהות חושים. המשחקים נועדו כדי לסמא את עיני הצופים הנלהבים ולא להבחין באיזה עולם הם חיים, ובו שלטון מושחת, פערים איומים בין עניים לעשירים, הוזלת חיי אדם ומכירתם לכל המרבה במחיר. במחוזות העניים יותר בפאנם ישנה שיטה להרוויח עוד קצת אוכל עבור המשפחה: אם תאשר ששמך ייכנס יותר מפעם אחת להגרלה, תקבל הקצבה נוספת לאוכל.

לא מדובר בעוד טרילוגיית פנטזיה לנוער. לא מדובר ב"דמדומים" משודרג. "משחקי הרעב" מציגה בפנינו עולם מעוצב ביד-אמנית המציבה מולנו מראה. העולם הזה מזעזע, והוא לא רחוק בכלל מהעולם בו אנו חיים היום. לפיכך אפציר בכם שוב: קראו את "משחקי הרעב" ותנו לילדיכם לקרוא אותו. נכון, יש בו אלימות ולא הייתי נותנת לילדים מתחת לגיל 12 לקרוא בו. אבל כשבני ובנות ה- 12 ומעלה יסיימו את הספר השלישי בטרילוגיה, הם יהיו חכמים יותר, הם יראו את העולם בבהירות רבה יותר, הם ירצו לקרוא עוד והם ככל הנראה גם יהיו מפוכחים יותר להבא כלפי כל מראות המלחמה ומשחקי השלטון הסובבים אותם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך