איילה חסון: הישראלית המכוערת

לא, זה לא בסדר להעביר אישה מתפקידה כי היא יפה מדי - הדס בשן מגיבה לדבריה של חסון ברדיו, אחרי שזו התגלתה כעיתונאית הכי אנטי פמיניסטית בסביבה

29/01/2012
הדס בשן קבלו עדכונים מהדס
  • RSS
» בשן. צילום: שלומי מזרחי

אני לא אישה יפה באופן מיוחד.

תרגעו, אני לא מבקשת עידודים. אני חיה בשלום יחסי עם איך שאני נראית, יתכן שאני חמודה וזה באמת בסדר - במקום שבו גדלתי, להיות יפה לא היה ערך עליון. יש בזה לא מעט יתרונות. מעולם לא הרגשתי שאני נשפטת על איך שאני נראית. מעולם לא סרבו לקחת אותי לעבודה מסיבה כזו. וכעת, כשגיל 40 כבר מציץ באופק, אני לא מודאגת לאבד את היופי שלי, כי גם היום הוא לא בראש מענייני.

ובכל זאת, הקנאה בנשים יפות קיימת. יתכן שהיו מקרים בהם ראיתי אישה מאוד יפה ומיד הנחתי שאני יותר אינטיליגנטית ממנה, שעבדתי יותר קשה, שקל לה בחיים כי גברים רוצים אותה יותר. אם הרגשתי ככה, זה טבעי. אם נתתי להרגשה הזו להמשך יותר מכמה שניות, אני רוצה להתנצל מעל הבמה הזו. לא התכוונתי להדיר נשים יפות בשל הדעות הקדומות שלי. כן, הדרה. גם נשים יכולות להדיר נשים, לא רק גברים עם מגבעות שחורות.

זה מה שאיילה חסון עשתה בדיבורי הבלע שלה בתכנית הרדיו "הכל דיבורים". בדיון עם אורית קמיר על הטרדות בלשכות בכירות עקב פרשת נתן אשל, חסון סיפרה בשעשוע על סיפור שהיא מכירה בו העבירו מתפקידה אישה יפה כדי שלא תסיח את דעתו של בכיר בעל חולשה למראה החיצוני שלה. "לא להציב מכשול בפני עיוור" אמר העיתונאי חנן קריסטל שהשתתף בדיון. כשקמיר אמרה להם שמצב כזה מקביל להעברת אתיופי כי לא אוהבים את ריח הבישולים שלו - הם פטרו אותה בצחוק והודיעו לה שאין שום קשר. הסביבה היא לא זו שצריכה להתאים את עצמה לאישה היפה, לדידם של קריסטל וחסון. אפשר להעביר אותה מחלקה וזה בסדר גמור, זה יסגר בשקט מופתי בתוך המערכת ואין עם זה שום בעיה. חסון עוד הגדילה וציינה כי מוניקה לוינסקי שילמה מחיר על הרומן שלה עם קלינטון  - והראייה? היא לא התחתנה עד היום. מתברר כי חסון מאמינה שנישואים הם הדרך היחידה להגשים את עצמך. לא יאמן שעיתונאית שיודעת כל כך מעט על פמיניזם מוצאת את עצמה בעמדה בכירה כמו חסון. תעודת עניות לרשות השידור.

[youtube xJMsdEsMmZ0&feature=player_embedded nolink]

מעבר לבורות שהיא הפגינה כאן, חסון מקוממת על השימוש שהיא עושה בטריק הידוע - היא מתייחסת ל"נשים יפות" אחרות, כאילו מוציאה את עצמה מהמשוואה, מה שמקנה לה את הרשיון לדבר עליהן מגבוה. להחמיא ולסרס בו זמנית. אנו כבר יודעים שלפעמים נשים הן האויבות הכי גדולות של נשים אחרות - אבל כאן זה מגיע ממקום פסיבי-אגרסיבי חמקמק, שצריך לשים אליו לב. יתכן שגם אני עשיתי את זה בעבר. בתור עיתונאית בידור, יצא לי להיות בחברת דוגמניות ושחקניות יפהפיות, ואולי נפלט לי מדי פעם איזה "נו, מה את מקטרת, טוב לך בחיים - תראי איזה יפה את". לא, זו לא הצטנעות. זו התנשאות גועלית, לא פחות גרועה מה"מיידלע" של זקני השבט של פעם. חסון ודאי חושבת שהיא טובה יותר מבני גנץ ואהוד ברק שעומדים ומרכלים על חיילות מזמרות - אבל היא לא.

נשים הן בני אדם. נשים יפות הן בני אדם. אפילו נשים יפות מאוד הן בני אדם. לראות בן אדם ולהכניס אותו למשבצת שנמצאת לנו בתוך הראש, מבלי להכיר אותו באמת  - זו גזענות. זה שוביניזם. זהו הכיעור בהתגלמותו.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך