פורנו והאביב הערבי

מדוע הנשים בפורנו הערבי לובשות רעלות והגברים לא מגולחים ובלתי מטופחים? ולמה הפורנו הכחול לבן כל כך גזעני? נונה ד. סקס פוליטי

26/01/2012
נונה ד. קבלו עדכונים מנונה
  • RSS
» שחקנית ובת דודה (צילום מסך)

כצרכנית "תרבות גבוהה" וכנוסעת מתמידה בעולם הפורנו קשה שלא לשים לב לכך שבשנה האחרונה הרשת מתפקעת מהיצע הולך וגדל של סרטי פורנו ערבים. לכאורה, העיניים המערביות והנפש הקוסמופוליטית שלי אמורות לברך על כך - עוד טשטוש גבולות בדרך למשפחה גלובלית אחת גדולה ומאושרת, כזאת שבחלומנו האוטופי אינה מתייגת בתוכה צירי רשע או אימפריאליזם דורסני.

ברם, נראה שהאשליה וההתפכחות של ה"אביב הערבי", תופסות גם כאן. ב"אביב הערבי" ראינו את צעירי הפייסבוק והטוויטר גולשים מהמרחב הווירטואלי אל הרחובות והכיכרות, צעירים יפים ומשכילים, שקרובים בלבם וברוחם למערב, כשכל רצונם הוא הזדמנות לחיים ללא עריצות, מרחב חדש של הזדמנויות ושוויון חברתי. צפינו בהם בעיניים בורקות, וכשהברק דעך גילינו את האסלאם הקיצוני שחוזר להשתלט על השיח, ובעקבותיו על השלטון. כך גם בפורנו.

הצעיר מכיכר תחריר

נכון שלימדו אותנו להיגעל מישמעאלים, אבל תסמכו עליי – רבות העלמות שבסתר לבן או בפה גלוי חומדות ערבי צעיר עם עיניים פראיות ורושפות, גוף מחוטב שמעוטר במעט תלתלי חזה שובבים, ובעל בולבול שחום ועבה. אבל העלם של כיכר תחריר סובל מהדרה חמורה בפורנו הערבי. וכך גם האישה הערבייה המשוחררת, זו שמבקשת להשתחרר משלשלאותיה של חברה פרימיטיבית ולפתוח את ראשה לרעיונות חדשים, ואת נרתיקה לגברים על פי רצונה.

בפורנו הערבי נגלה מעין אוקסימורון: במקום להציג גבר ערבי חדש, לוהט ויפה -  כמו שיש לא מעט בארצות האיסלאם, הן מציגות את היפוכו הבלתי-מושך בעליל. אותה החברה שזועקת (בצדק) כלפי היהודים בהוליווד שמשקיעים בסרטים בהם תככב לנצח דמותו של הטרוריסט הערבי העילג, המכוער, מייצרת בתגובה פורנו שמשקף את אותה בבואה פרימיטיבית, מכוערת, לא סקסית בעליל.

לצופים המסוקרנים מצפות שם נשים עטויות בורקה ורעלות, לרוב בלוקיישן של בקתה מוזנחת בפאתי כפר הנמצא תחת חסות הטאליבן. הן יחשפו רגליים לא מטופחות וערווה שעירה. והגבר שיבוא בערווה הזו ייראה בדיוק כמו באיורים הגזעניים משהו מסדרת ספרי "דנידין" של און שריג (אללה ירחמו); ערבי כעור, עם כרס קטנה וזיפים לא מטופחים, בחבילה אחת יחד עם זין מכוער שדורש חיטוי.

מרוסיה באהבה

מכיוון שקמתי במצב רוח קוסמופוליטי, בואו נדון מעט גם בפורנו המזרח אירופאי, ובעיקר זה הרוסי, שסובלים מאותו הסימפטום; הפורנו הרוסי מתפתח בצעדי ענק, אלפי סרטונים עולים לרשת בכל יום, ותתי הז'אנרים מגוונים. אבל בעוד שהצעיר המוסקבאי החדש נועל נייקי, אוכל מקדונלדס ומרהט איקאה. כוכב הפורנו הוא ז'לוב צעיר, בדרך כלל כעור למדי והפרטנרית שלו היא בבושקה לעתיד.

הסצנות מתרחשות כמעט תמיד על רקע תפאורה סובייטית כעורה. עם טפטים פרחוניים וספות ישנות ומאובקות. איפה הסצנה שתציג את הצעירה המטופחת עם האוליגרך חובב הכוס המגולח? ברוב הפורנו הרוסי כמעט ולא תמצאו כאלה. גם שם, נראה שהצילומים התרחשו בשולי הלוקיישנים של סרטי ג'יימס בונד עם רוג'ר מור - אלה עם הרוסי העילג וחסר השיניים, שמגיח משיכון רכבת אפרפר וקומוניסטי.

כחול ולבן זה לא הצבע שלי

לבסוף, למרות שלא ממש התעמקתי בז'אנר (בעקבות העדפה ברורה לקולנוע זר), הרשו לי לנגח קלות גם את התעשייה המקומית שלנו: כמו אחיו הנחשלים המוזכרים לעיל, גם הפורנו כחול-לבן לוקה בתסמונת גזענית ומורכב ברובו מעלמות שמוצאן מחבר העמים שלא מצליחות לשנן משפט קצר בעברית כמו: תגמור לי על הפנים", וזכרים ערסים מגולחים בתחפושת מטרוסקסואלית, שלא מצליחים לשנן טקסט בגלל מקרים מובהקים של אנאלפביתיות.

מה גורם לנו ולשאר החברות שמבקשות להיטמע בגלובליזציה ובמודרניזציה להנפיק דווקא תדמיות מיושנות ושליליות כל כך? ולמה זה קורה דווקא בפורנו? למה להמשיך ולספק את התוויות הכעורות, מאשר את החליפות החדשות שבסתר לב כולנו רוצים לאמץ?

רוסים, ערבים, ישראלים ושאר עמים שנעשה להם עוול קולנועי, זוהי קריאה גורפת אליכם באשר אתם: צאו בהמוניכם לרחובות, כשמערומיכם גלויים ולמבושיכם מוצמד שלט אחד בלבד - "העם דורש פורנו איכותי"!

>> סקס, זה כל הסיפור: לכל הטורים של נונה ד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה