הילדים חורקים בלילה

האם אפשר לעשות משהו כדי להקל על ילד שחורק שיניים - להקל על המתח? לשים סד?

25/01/2012
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» חלק מהילדים החורקים מתלוננים על כאבי ראש

מניסיוני אחד הדברים הכי נעימים וכיפיים לעשות בסוף היום הוא להיכנס לחדר הילדים על קצות האצבעות ולצפות במלאכים הקטנים שלנו ישנים. אחרי שלאורך כל היום הם השתוללו, צרחו, צחקו ולעיתים בכו, בזמן השינה נראה שכל הדאגות הוסרו מהם והשלווה 'כבשה' אותם לבסוף.

עם זאת, אצל ילדים כמו תמיד צריך לצפות להפתעות ולא מעט הורים מגלים דווקא בסיטואציה הזאת שדווקא הדור הצעיר במשפחה סובל בשנתו מתופעה של חריקת שיניים. כאמור, הורה שילדו סובל מהבעיה הזאת, עלול להיות קצת מופתע בתחילה בגלל שהקול המתלווה לחריקה הוא חרישי אבל ברור ועקבי ולא תמיד ברור מה המקור שלו. רק כשמתקרבים לילד וצופים בו במשך כמה דקות מבינים שמדובר בעצם בחיכוך מתמשך בין מפרקי הלסת.

למה זה קורה? השיננית אורטל בן אבי ממכבידנט – רשת מרפאות שיניים מקבוצת מכבי שירותי בריאות, מסבירה שלרוב החריקה נובעת ממתח או מדאגה כלשהי. "למעשה, לא מדובר בבעיה פיזיולוגית אלא בבעיה נפשית של הילד שהסימפטום שלה הוא חריקת שיניים", היא אומרת. כדאי כאן להדגיש שברוב המקרים לא מדובר בבעיה חמורה. מכיוון שילדים רגישים יותר ממבוגרים, המתח הנפשי אצלם בא לידי ביטוי ביתר קלות. הם יכולים להיות מתוחים לקראת מבחן חשוב, על רקע ריב עם חבר או אפילו במקרה של עייפות גדולה וחריקת השיניים באה להקל על המתח או הכאב. באותה נשימה כדאי להזכיר שחריקת שיניים יכולה להיגרם גם מסיבות נוספות כמו חוסר תיאום בין השיניים העליונות לתחתונות, כאבי אוזניים או כאבי שיניים ולעיתים גם על רקע של היפראקטיביות.

ועדיין לחריקת שיניים אצל ילדים יכולות להיות גם כמה השלכות לא נעימות: חלק מהילדים החורקים מתלוננים על כאבי ראש בבקרים ובמקרים קיצוניים חריקה חריפה עלולה להוביל לפגיעה באמייל השן, לרגישות יתר לחום ולקור בשיניים, ולכאב מפרקים בלסתות. הבשורות הטובות הן שבמרבית המקרים החריקה חולפת לבדה ואינה דורשת טיפול כלשהו אבל הורים רבים תוהים האם אפשר לעשות משהו כדי להקל על ילד שסובל מהתופעה הזאת.  בן אבי: "האמת היא שאין הרבה מה לעשות, במיוחד כשמדובר בילד בעל שיני חלב. במתבגרים בעלי שיניים קבועות מנסים קודם לבדוק ולטפל במתח הנפשי שעלול להוביל לחריקת השיניים. במקרים מסוימים רופא השיניים מחליט לצייד את הילד בסד (סוג של פלטה) שאותו הוא יחבוש בלילות וימנע ממנו פיזית לחכך בין השיניים".


בכל מקרה, הנה עוד כמה נקודות שכדאי לקחת בחשבון:

  • רוב הילדים שחורקים שיניים אינם מודעים לכך וההורים הם אלה שמזהים את התופעה.
  • לא תמיד הילדים משמיעים קול בזמן שהם חורקים שיניים בשנתם. סימנים אחרים שיכולים להעיד על חריקת שיניים הם מציצת אבצע, כסיסת ציפורניים או נגיסת הלחי מצידה הפנימי.
  • גיליתם שהילד חורק שיניים בשנתו? על כל צרה שלא תבוא, תנו לרופא שיניים לבדוק את מצב ציפוי השיניים ואם קיימת רגישות של השיניים לאוויר קר ולמים, שכדאי להתייחס אליה.
  • אם חריקת השיניים נובעת ממתח כלשהו, כדאי לברר עם הילדים מדוע הוא מודאג ולנסות לבצע פעילות מרגיעה לפני השינה – אמבטיה חמימה, השמעת מוזיקה מרגיעה וכו'.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה