תרבות 2012, החופש לקרוא

יבול של כותרים מעניינים צפוי השנה, בין ספרות גדולה כמו החדשים של ג'ונתן פראנזן, פיליפ רות למאיר שלו, ואפילו קרן פלס שולחת ידה בפרוזה

24/01/2012
נעמי אלון קבלו עדכונים מנעמי
  • RSS
» עטיפת הספר, "חופש" של ג'ונתן פראנזן

באגף הסיפורת המתורגמת שתצא בשנה זו, הכי מדובר כנראה הוא "חופש" ספרו החדש של ג'ונתן פראנזון שייצא בסביבות פסח בהוצאת עם עובד. מי שקרא את המקור מבטיח כי אי אפשר להורידו מהידיים.  העלילה עוסקת בפאטי, כדורסלנית לשעבר, "דבורה עמלנית" וקורנת, המפזרת סביבה אבקת פרחים חברתית", פאטי רואה בעצמה חלוצה: היא גאלה מעליבותו בית יפהפה בפרוור מוזנח - למגינת לבם של שכניה האפרו-אמריקנים, שבעיניהם היא "הורסת את השכונה".

ב"עם עובד" יתפרסם בשנה זו הספר השלישי בסדרת המותחנים של טום רוב סמית, שנפתחה עם ילד 44 המשובח ונמשכה בנאום הסודי. כמו שני הספרים הקודמים, גם גיבורו של סוכן מספר 6 הוא לב סטיפנוביץ' דמידוב, סוכן השירות החשאי הסובייטי שנהפך לחוקר במחלק הרצח של משטרת מוסקבה

"ירושלים" רב מכר היסטרי בבריטניה וברחבי העולם שכתב סימון סבאג מונטיפיורי עתיד לצאת בכנרת זמורה ביתן. והנס פאלאדה, הכה פופולארי בארצנו ("לבד בברלין") חוזר במרס עם "בארצי הזרה לי" (פן וידיעות ספרים), בהוצאת "הכורסא" יתפרסם במרס הקרוב רומן הביכורים "מחיצות" מאת  אמיט מג'מודר , הסיפור מתרחש על רקע החלוקה של הודו בשנת 1947, בעוד אירופה מתמודדת עם השלכות מלחמת העולם השניה.

"אשת הטיגריס" של טיה אוברט, בת ה26 הזוכה הצעירה בהיסטוריה של פרס האורנג' שייצא בכנרת זמורה ביתן מתאר את המלחמה ביוגוסלביה דרך עיניה של ילדה. ו"גיבור דורנו" של מיכאל לרמונטוב, שתרגמה נילי מירסקי הוא אוסף סיפורים של אחד מענקי הסיפורת הרוסית.

בזמורה ביתן ייצא רומן חדש של פיליפ רות', "הרוח יוצא" שגיבורו, נתן צוקרמן, גיבורו של רות זה שנים, חוזר לניו יורק בניסיון להתעורר לחיים חדשים באמצעות צעירה יפהפייה שאת תשוקתו עליה לא יוכל לממש.

בסיפורת המקומית יצא ממש השבוע "בעירום מלא" יומן דוקומנטרי שירי שכתבה ליהי חנוך, מעורטל, עצוב, ומעורר השראה. מאיר שלו עומד לצאת לקראת פסח בספר חדש, אלון חילו פירסם רומן קומי המתרחש בישראל של ימינו וייצא בידיעות ספרים, חנוך דאום מפרסם באותה הוצאה  את "רב הנסתר- סיפור אמיתי שיקרה באמת" רומן ביכורים שיעסוק בצורה זו או אחרת בפרשיה השערורייתית של הרב מוטי אלון, ואפילו הזמרת קרן פלס נותנת בפרוזה ומוציאה את "עקודים" ספר ראשון העוסק בבחורה בת שלושים ויחסיה עם אביה.  אלונה קמחי מפרסמת ב"עם עובד" רומן חדש "ויקטור ומאשה",  מדובר ברומן הגירה המתרחש בישראל של שנות השבעים,  וגם תמי ארד, מפרסמת, ב"עם עובד" את הרומן השני שלה "מי אוהב אותך יותר ממני "(שם זמני), מה שנראה כסוג של רומן מפתח המספר את קורותיה של אישה צעירה אשר מנסה לשקם את חייה בשנה הראשונה שלאחר מותו של בעלה הטייס בתאונת אימונים. הרומן עוקב אחר תהליך האבל שהיא חווה, אחר ניסיונותיה המהוססים לבנות את עצמה ואת חייה מחדש, כאם חד-הורית וכאדם עצמאי, גם בחיי האהבה.

לסקירת 2012 בתחום הקולנוע

לסקירת 2012 בתחום הטלוויזיה

לסקירת 2012 בתחום המוזיקה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה