מי יאבחן לך את הגב?

סובלת מכאבי גב וברכיים? שיטה ישראלית חדשנית מביאה תוצאות מוכחות בעזרת תרגול אישי

26/01/2012
כתבה פרסומית קבלו עדכונים מכתבה פרסומית
  • RSS
» בדיקה על ידי פיזיותרפיסט מומחה לאפוסתרפיה

האם יש לכם כאבי ברכיים, גב או רגליים, הברכיים שלכם נפוחות ואבדו מגמישותן, או שאתם סובלים מאוסטיאוארטריטיס? אם כן, ודאי תשמחו לגלות, שיש פתרון נוסף לצרות שלכם, שאיננו ניתוח, זריקות או כדורים. לשיטה החדשנית קוראים אפוסתרפיה, והיא פרי פיתוח ישראלי. זוהי שיטת טיפול יחודית, שמתבססת על שימוש במערכת הליכה ותרגול עצמי. כלומר, שלא צריך לקבוע תור או לנסוע למכון ואפשר לתרגל לבד, בבית, כחלק מהשגרה היומית.
..
יש המון סיבות לכאבים שלכם, ואתם גם לא לבד: כ-80% מתושבי ישראל, ושאר העולם המערבי, סובלים מכאבי גב כרוניים או אקוטיים, שנובעים ממכלול של בעיות, קלות כחמורות: מחולשת שרירים ועד בלט או פריצת דיסק. הסיבות לבעיות, בדרך כלל, הן חוסר תנועה או תנועה או ישיבה לא נכונות ולאורך שעות רבות, שגורמות עומס על החוליות, בעיקר בגב התחתון. כאבי ברכיים נפוצים גם הם, ויכולים להיגרם מסיבות מגוונות: החל משחיקת סחוסים, פציעות ספורט, כגון קרע של הרצועות או נקע בקרסול, ועד עודף משקל.
..
סיבה שכיחה נוספת לכאבי הברכיים והגב, היא מחלת האוסטיאוארטריטיס. זו מחלה ניוונית, שמתרחשת כחלק מתהליך הזדקנות הגוף וגורמת לשחיקת סחוסים במפרקים, כשבדרך כלל הראשונים להיפגע הם מפרקי הברכיים וחוליות הצואר והגב התחתון. אין למחלה טיפול שיעצור את התקדמותה. כדי להקל על הכאבים מומלץ להשתמש בתרופות וזריקות, ולהיעזר בפיזיותרפיה או הידרותרפיה. כשהמחלה מגיעה לשלביה האחרונים, הנזק למפרק חמור, הכאבים מכריעים והגבלת התנועה קשה, מומלץ לשקול ניתוח להשתלת מפרק מלאכותי.
..
אפוסתרפיה הוא טיפול רפואי מתקדם שפותח בישראל על ידי ד"ר אבי אלבז וד"ר עמית מור, רופאים וחוקרים בתחום השיקום המפרקי. כאמור, מדובר במערכת הליכה, המורכבת מארבע יחידות ביו-מכאניות קמורות המחוברות לסוליות הנעליים – שתיים בכל רגל. יחידה אחת ממוקמת בחלקה הקדמי של הסוליה והשנייה בחלקה האחורי. שיטת אפוסתרפיה הוכחה במחקרים כמפחיתה כאב וכמשפרת את התפקוד וזאת משום ששיטת אפוסתרפיה למעשה מלמדת את המפרקים הפגועים והשרירים שמייצבים אותם את דפוסי התנועה הנכונים.
..

....
.

עכשיו נסביר: כמעט כל נזק או מחלה אורתופדיים, כמו שחיקת סחוס, קרע של רצועות, או פציעה בקרסול, יכולים לערער את השליטה על שרירי הגב, הרגליים והאגן. התוצאה היא מעין מעגל קסמים שמגביר את הכאב, וכך, כאבי ברכיים למשל יכולים לעורר כאבי גב, ולהפך. זה "מעגל מרושע" של בעיות שגורמות לכאבים, שמגבירים שוב את הבעיות, וחוזר חלילה. כדי להפחית את הכאבים ולשפר את תפקוד המפרקים צריך להפחית עומס מהאיזורים הפגועים ולחלק אותו בצורה נכונה על פני אברים ומפרקים שונים: מכף הרגל והקרסול, דרך הברכיים והירכיים ועד לאגן ולגב. לצורך כך יש לתרגל ו"לחנך" את השרירים בצורה שתקנה שליטה מחדש.

זו בדיוק המטרה של שיטת אפוסתרפיה: להחזיר למטופלים בה את השליטה במערכת המפרקים, השרירים והעצבים שמקשרים ביניהם וכך, להגביר את התפקוד, להפחית כאבים ולסייע למטופלי אפוסתרפיה לחזור לשגרת החיים, כולל פעילות גופנית, כמו הליכה, למשל, שתעודד אותם לחזור לכושר. החזרת השליטה תשפר את היציבה כולה, תשפר את תבנית ההליכה ותביא לירידה בכאבים.

על פי נתוני סקר שבוצע על ידי מכון ברנדמן נמצא כי מרבית המטופלים (מעל 86%) באפוסתרפיה מרוצים מאוד מהטיפול והפסיקו את השימוש במשככי כאבים. ואילו במחקר שנערך בישראל בהשתתפות 745 חולים הסובלים מאוסטאוארטריטיס בברכיים, נמצא כי הטיפול בשיטת אפוסתרפיה הפחית בצורה משמעותית את רמת הכאב (28.6%) ואת המוגבלות (25.2%) של משתתפי המחקר. המחקר בדק את השפעתם של שלושה חודשי טיפול באפוסתרפיה באמצעות 3 מדדים: הליכה, כאב ואיכות חיים. כמו כן, נמצאה במחקר עלייה מובהקת של כ-17.8% ברמת התפקוד ושיפור של כ-11% במצבם הנפשי של הנבדקים. עלייה מובהקת נצפתה גם בשורה של מדדים שבודקים את איכות ההליכה של המטופלים.
..

איך מטפלים?

הטיפול באפוסתרפיה כולל בדיקת ייעוץ והתאמה באמצעות אבחון הליכה קליני ממוחשב, הערכה של הכאב והפגיעה בתפקוד, בדיקה גופנית מקיפה על ידי אפוסתרפיסט – פיותרפיסט מומחה לאפוסתרפיה. בתום בדיקת ההתאמה תנתן למטופל תכנית תרגול אישית עם מערכת ההליכה של אפוס.

כאמור, הטיפול מתבצע באופן עצמאי, תוך כדי פעילות שיגרתית, למשך כשעה ביום. לצורך הערכת התקדמות הטיפול מגיעים המטופלים לבדיקות מעקב במרכזי אפוסתרפיה. המטרה היא, כי בתום תקופת התרגול ובזכות השימוש במערכת ההליכה של אפוסתרפיה יוטמעו תבניות תנועה חדשות, ההליכה תשתפר, הכאבים יפחתו והמטופלים יחושו שיפור בתפקוד ובאיכות החיים. הטיפול באפוסתרפיה מתאים לכל אותם מצבים בהם יש צורך בהפחתת העומס ובשיקום השליטה העצבית והשרירית. בהם:

  • כאבי ברכיים, בגלל אוסטיאוארטריטיס, נזק למיניסקוס, קרע רצועות וכדומה.
  • כאבי גב תחתון בגלל בלט או פריצת דיסק.
  • פגיעות קרסול.
  • שחיקת סחוסים בירך, בגלל אוסטיאוארטריטיס,וכדומה.
  • שיקום לפני ואחרי ניתוח להחלפת מפרקי ירך.
  • שיקום לאחר פגיעות ספורט, מניעת פציעות ספורט, התאוששות מהירה אחרי פעילות גופנית אינטנסיבית.
    ..

יש שיחושו הקלה מסוימת בכאב כבר בבדיקת ההתאמה הראשונה. שיפור משמעותי יותר צפוי כחודשיים–שלושה לאחר תחילת הטיפול. מאחר שלרוב מדובר בבעיה כרונית, כדי לשמר את הישגי הטיפול חשוב להתמיד בו לאורך זמן. ניתן להעריך את השיפור על פי השינוי באיכות החיים וביכולת התפקוד, וכן בהערכת מדדי הליכה (כמו אורך הצעד, מהירות ההליכה, הצורך בתמיכה וכדומה). בזכות המחקרים והוכחת יעילותה של שיטת אפוסתרפיה היא זוכה לתמיכתן ולסבסודן של קופות החולים הישראליות.
..ם הישראליות. ..


צילומים: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה