האם צריך להתנקות מגלולות למניעת הריון?

לא רק שלא רצוי לנקות את הגוף מהגלולות, זה עלול אפילו להיות מסוכן. הפסקה בנטילת הגלולות עלולה להביא להופעה של קרישי דם מסכני חיים. פרופ' דניאל זיידמן מנפץ את המיתוס

15/01/2012
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» גלולות למניעת הריון דווקא מגינות מפני סרטן

האם הורמונים הם רעל שצריך להתנקות ממנו מדי כמה חודשים, גם לפני שרוצים להיכנס להריון? מתברר שלא, ושזה אפילו עלול להיות מסוכן. נשים שעושות הפסקה בגלולות למניעת הריון כדי "לנקות את הגוף", מגבירות את הסיכון לאחת מתופעות הלוואי של הגלולות: היווצרות קרישי דם.

הגלולות הראשונות למניעת הריון נמכרו בשנת 1957. מעל 50 שנים הן איתנו, אבל אנחנו עדיין מפחדות מהן ומלאות אמונות ומיתוסים לגביהן: שהן מרעילות את הגוף, שהורמונים סינטטיים שונים מהורמונים הטבעיים, שגלולות גורמות להשמנה ולשיעור יתר, ומפריעות לכניסה להריון אחרי גם אחרי שמפסיקים להשתמש בהן.

"לגלולות יש יחסי ציבור גרועים מאוד, אם כי לא ברור לי מה הבסיס לאמונה שהן מסוכנות, שגם רופאים לעתים מחזיקים בה. האמת היא, שהורמונים לא מרעילים את הגוף, אין ממש באמירה הזו, נהפוך הוא: מה שמסכן את בריאות האשה הוא חוסר איזון הורמונלי, שאפשר לפתור במתן הורמונים חיצונים. הורמונים הם חלק נפרד מהגוף הנשי והם חיוניים לתפקוד ולפריון", מדגיש פרופ' דניאל זיידמן, יו"ר החברה הישראלית לאמצעי מניעה, רופא בכיר באגף הנשים והיולדות במרכז הרפואי "שיבא".

האם צריך "להתנקות" מגלולות מדי חצי שנה או שנה למשך חודש, כפי שהיה נהוג בעבר?

"זהו מיתוס שאין לו אחיזה. לא רק שלא צריך להתנקות, זה גם יכול להיות מסוכן. גלולות מעלות את הסיכון לקרישיות יתר בדם ולהופעה של קרישי דם, שיכולים לסכן חיים. התופעה מתרחשת בעיקר בחודש הראשון לנטילת הגלולות, עד שהגוף מסתגל לרמות גבוהות של הורמונים. ולכן, כל הפסקה בנטילת הגלולות למשך חודש, כדי "להתנקות", גורמת לכך שבחודש שבו חוזרים להשתמש בהן – הסיכון שוב עולה.

"הגוף "מעדיף" שרמת ההורמונים בו תהיה אחידה, ללא תנודות. לכן המגמה כיום בעולם היא להמשיך את השימוש בגלולות ברצף, כדי לחסוך את התנודות שמתרחשות גם בימי הוסת. בקרוב תגיע לישראל גלולה חדשה, שנועדה ללקיחה במשך 90 יום רצופים, כך שמקבלים את הוסת רק אחד לשלושה חודשים".

כנראה שהמקור לחשש הוא מינוני ההורמונים הגבוהים שהיו בגלולות מהדור הישן, שגרמו לדיכוי מסוים של השחלות. זו הסיבה שבעבר המליצו רופאי הנשים להפסיק את השימוש בגלולות למשך כחודש, פעם או פעמיים בשנה. הדיכוי הזה פחת משמעותית ככל שפחתו מינוני ההורמונים בגלולות, ולכן כיום – ההפסקה בשימוש הפכה לסיכון.

מלבד קרישי דם, קיים גם סיכוי נוסף להריון לא רצוי, במהלך הפסקת השימוש בגלולות.

ומה לגבי כניסה להריון, האם כדאי שאשה תתנקה מגלולות לפני שהיא מחליטה להיכנס להריון?

פרופ' זיידמן מדגיש "גם זה הוכח כמיתוס. לא צריך להתנקות מגלולות לפני שמחליטים על כניסה להריון. המקור לחשש הזה הוא מכך, שבעבר לא היו לנו אמצעים לאבחן את גיל ההריון, ולכן האינדיקציה היחידה היתה תאריך הוסת האחרונה. לכן רופאים המליצו לנשים להמתין חודש עד שלושה חודשים אחרי השימוש בגלולות, כדי לדעת בודאות מתי קבלו וסת ולחשב את יום הביוץ בהתאם. אבל כיום יש לנו אפשרות לקבוע בצורה מדויקת את גיל ההריון בעזרת אולטרה-סאונד, כך שגם במקרה הזה אין צורך להתנקות. מה שכן, לעתים רחוקות הריון לאחר שימוש בגלולות יכול להיות מרובה עוברים, בגלל השינוי ההורמונלי, אבל מדובר בתופעה זניחה. על גבול הקוריוז.

"למעשה, היסטורית, גלולות הומצאו כטיפולי פוריות. וגם כיום אנחנו משתמשים בהן כטיפול מקדים לטיפולי פריון, משום שהן עושות "אתחול" של המערכת ההורמונלית. לפעמים אנחנו מציעים לאשה לקחת גלולות למניעת הריון ואחרי שהיא מפסיקה את השימוש בהן היא נקלטת בצורה טבעית, בגלל עלייה של ההורמון FSH שמעודד את הביוץ".

האם אין חשש בשימוש בהורמונים סינטטיים? הם לא גורמים לסרטן?

"גלולות למניעת הריון דווקא מגינות מפני סרטן, מפחיתות את הסיכון לסרטן השחלות ורירית הרחם בכ-50%. לנשים שנמצאות בסיכון לסרטן השחלות, בגלל סיפור משפחתי או נשאות של הגן BRCA אנחנו דווקא ממליצים להשתמש בהן, כתחליף להסרת השחלות בניתוח למניעת המחלה. יש גם הוכחות שהשימוש בגלולות מפחית את הסיכון לסרטן המעי הגס".

מה לגבי סרטן השד?

"על כך יש ויכוח רפואי, עד כמה השימוש בגלולות מעלה את הסיכון לסרטן השד. יש עבודות שמוכיחות שאין השפעה, אחרות מוכיחות שהשימוש בגלולות מעלה מעט את הסיכון. משום שמדובר בנשים צעירות, בנות 20-40, שנדיר שיחלו בסרטן השד, אני חושב שמדובר בעלייה בסיכון שאיננה משמעותית".

צילום: thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה