בלי נאמנות אין חינוך

בשביל מה צריך לחנך ילדים ערבים? אביגדור ליברמן דורש חוק חינם מגיל 3 רק לילדים שהוריהם שרתו בצה"ל. סמדר סלומון על האדיקות שבה מטפח שר החוץ שלנו דורות שיחיו על קיפוח וקנאה

08/01/2012
סמדר סלומון קבלו עדכונים מסמדר
  • RSS
» :gettyimages הצבא הוא המטרייה היחידה.

גם היום לא עלה לאישור הממשלה חוק חינוך חינם מגיל 3, אחת הנגזרות מהמלצות ועדת טרכטנברג. החוק היה אמור לעלות - במקביל לקיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה - אך הדיון בו ידחה בשל התנגדות סיעות ש"ס, "מפלגת העצמאות" של אהוד ברק ו"ישראל ביתנו".

הטעמים של ישראל ביתנו שווים התעכבות מיוחדת. בכל פעם שנדמה לשר החוץ אביגדור ליברמן, הקוסם מארץ חוץ, שנגמרו השפנים לשלוף מהכובע -  צץ שפן חדש מתוחכם יותר מקודמיו. הפעם אנו עומדים בפני דרישתו כי חוק חינוך חובה חינם החל מגיל 3 יוענק רק לילדי הורים ששירתו בצה"ל.

ישראל היא לא ביתנו, זה כל מה שהרעיון הזה אומר. היא בית רק לקבוצת המיינסטרים של אזרחיה, יהודים, דרוזים קומץ בדווים וצ'רקסים המשרתים בצבא. עבור ליברמן למדינת ישראל יש רק מטרייה אחת להציע לאזרחיה- קוראים למטרייה הזו הצבא, כל מי שלא שירת בה יעמוד מחוצה לה להירטב ולא מגשם.

ואני אומרת: אם כבר הולכים על זה אז שיהיה עד הסוף. הרי שירות בצה"ל לא חד הוא. יש את אנשי הסיירת ואת אנשי הדממה ושאר יחידות מובחרות, וישנן היחידות הקרביות הרגילות, ויש את הפקידים בקריה ואת הטבחים במטבח ויש הנשקים בנשקייה. ואיך ניתן לתת חינוך זהה לכולם? האם ישב ילדו של הטבח עם ילדו של לוחם סיירת מטכ"ל בשעת ריכוז ביחד? אבוי לנו. אולי ליברמן מתכוון להחיל חינוך מדורג, כדרגת האב כך תנאי החינוך. לאנשי הסיירת גן פלוס צהרון, לילדי הטבחים שחרור מוקדם בשעה 11. נשמע לכם מגוחך? לצערי, לא פחות מגוחך מההצעה עצמה שעושה את החלוקה הזו רק ברמת המאקרו של עם ישראל.

הקריטריונים שמוצעים לעלות בצורת חוק עושים אפלייה גסה המעוררת חלחלה קשה מעצם היותה מוקיעה מתוך הישראליות חלק נכבד של אזרחיה הערבים ושל אזרחים חרדים ושל עוד אנשים שמסיבות כאלו ואחרות לא שירתו בצה"ל. על אותו משקל של סיסמת הבחירות "בלי נאמנות אין אזרחות", מבקש ליברמן כעת להחיל את האקסיומה שבנה על החינוך. כל מילה מלבד גזענות לשמה תעשה הנחות לרעיון החלוקה הזה. כן. אמרתי חלוקה. כי איך ניתן להתייחס לזה אחרת, או להבין את זה. מדובר בבקשה גזענית שמתעלמת במכוון ובדעה צלולה מחלק נכבד באוכלוסיה הישראלית ופוגעת בה באופן ישיר וכואב.

ועדת חריגים

אני רוצה להאמין שהצעה זו כמו שקמה כך תתאדה, אבל בימים אלו אין לדעת מה יוליד יום ואיזה חוק תוליד המדינה הזו שלאחרונה הפכה אם ואב לחוקים לא מחמיאים במיוחד. הרי מעבר לפגיעה הישירה יש כאן השלכות לעשרות שנים קדימה, לדור שלם שיחיה על תחושת קיפוח ושנאה ובצדק. לחלוקת מדינת ישראל לשתי מדינות. מדינת צבא ומדינת כל שאר החלקים הפחות הרצויים. ממש כמו בוועדת חריגים.

אני מניחה שליברמן וחבריו היו שמחים שיהיה כאן חינוך לביטחון, אך האמת היא שאין קשר בין חוק חינוך חינם לבין שירות צבאי, וכל ניסיון לקשור בין השניים הוא מרושע וגזעני. אם מדינת ישראל בחרה לשים את חינוך ילדיה בראש מעייניה הרי זה אמור להיות מנותק מכל שיקול פוליטי, כשהלקוחות האמיתיים והישירים של החוק הזה הם הילדים. מדינת ישראל כולה תקצור את פירות השקעתה בחינוך בשנים שיבואו לאחר מכן.

ואת זה כדאי שיקדימו להבין כאן ומהר: הילדים הם – הם הלקוחות, הם דור עתיד, וזה כולל את הילד הערבי מחיפה ומיפו ומעכו ומכל הישובים הערביים ואת הילד ממאה שערים ומרמת בית שמש. רוצים לקיים דיון על שירות צבאי? מקובל ולגיטימי, אך לא זו הדרך ולא זה הדיון ולהחיל בדרך עקיפה נושא רגיש כמו גיוס ערביי ישראל והחרדים לצה"ל. מה שליברמן עשה הוא תכסיס זול ועלוב לנושא שצריך להיות נדון בצורה רצינית, מקצועית ועמוק יותר.

מדינת ישראל שדוחה היום את ההצבעה החשובה הזו, עומדת בצומת קריטית של זכות קיומה ועליה להחליט החלטה אחת: האם היא מדינת כל ילדיה או רק של חלקם.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה