מה עושה כאן ציפי חוטובלי?

כולנו פמיניסטיות חוץ מאלה שלא: תמר זנדברג הייתה בכנס החירום של ארגוני הנשים, ולא הבינה מה עושה שם ח"כ ציפי חוטובלי, ועוד כאלה שמתחפשות לידידות המאבק

26/12/2011
תמר זנדברג קבלו עדכונים מתמר זנדברג
  • RSS
» יש מקום לכל המאבקים. זנדברג

ביום שישי נערך בתל אביב כנס של עמותת כ"ן (כוח נשים) נגד הדרת נשים. נוכחות מרשימה של מאות פעילות, נשות תקשורת ופוליטיקה, באו כדי להבהיר באופן חד משמעי: לא ניתן יד לחומניזציה של ישראל, כפי שהטיבה לתאר ח"כ זהבה גלאון מעל בימת הכנס.

השיח הציבורי בישראל נע בין שלוש עמדות שונות ביחס לתופעה שזכתה לכינוי "הדרת נשים". האחת, הפופולרית ביותר, היא גינוי, התנגדות, מחאה. השניה היא המעטה בערך התופעה, התייחסות אליה כשולית או אף כבלתי מזיקה, ואת המחאה נגדה כרדיפה שטחית של התקשורת את הציבור הדתי והחרדי. השלישית היא ביטול המחאה נגד התופעה בתואנה של "צביעות", והטענה שיש מאבקים פמיניסטיים וחברתיים חשובים יותר שעלינו לפנות אליהם.

אחת השאלות המעניינות היא למה דווקא עכשיו. בשנה שעברה, כשנלחמנו נגד הפרדה מגדרית בהיכל התרבות, היו כאלה ששאלו "מה זה עניינכן", וטענו שצריך לכבד את ה"רגישות התרבותית" לקהילה הבוחרת בהפרדה. היום, כשיש נשים שנמנע מהן לשיר, ללכת בחופשיות ברחוב, או לעלות לבמה לקבל פרס על עבודתן, יותר א/נשים מצטרפים אלינו, ומבינים שאין כל קשר בין המניעה הזו לצניעות, ולא בינה ובין מנהגי מסורת וקהילה.

לא מפלגתי אבל פוליטי

הקישור הרלוונטי ביותר שיש לעשות, לטעמי, הוא בין ההתקפה על מעמד האישה בגל ההקצנה והאנטי-דמוקרטיזציה הכללי העובר על ישראל בימים אלה, ומתבטא כמעט בכל זירה, בכנסת, בתקשורת, באקדמיה, בבית המשפט ובחברה האזרחית.

כפי שאמרה זהבה גלאון בכנס החירום, זהו אמנם לא נושא מפלגתי, אבל הוא בהחלט נושא פוליטי. להדרה, לאפליה, לעוול, לאי השוויון, פנים רבות. הן מתבטאות במדרכות הנפרדות, בהטרדה המינית ברחוב, בשכר שונה על עבודה שווה, בהיעדר שיטתי של נשים מכנסים ופאנלים בנושאים שונים, מטורי הדעה בעיתון ומאולפני הטלויזיה. יתר על כן, הן מתבטאות גם בעוולות אחרים של ציבורים מוחלשים. בכנס עמותת כ"ן אמרה עדינה בר שלום, כי בפורומים רבים היא נמצאת בתור אישה יחידה, מזרחית יחידה, חרדית יחידה.

על כן, הנסיון של מתנגדי הדרת נשים להמעיט בחשיבות התופעה לעומת נושאים בוערים יותר אחרים, מחטיאה את העיקר. חשוב יותר לראות את החיבור בין כל המאבקים, וכיצד קידום המאבק הפמיניסטי בכללותו מקדם את כולם, כמו גם מאבק חברתי בכללותו.

נכון שמאבקים מסוימים זוכים לבולטות יחסית לאחרים, אני מוכנה אפילו לקבל את ההנחה שאחדים קלים מאחרים. יתכן בהחלט שהופעתה של ההדרה וההפרדה הבוטה והגלויה במגזר החרדי הקלה על ההיטפלות אליו. אבל האם זה אומר שלא מדובר במאבק צודק? לא ולא. יש מקום לכולן, ומאבק אחד אינו מוציא את רעהו.

הגבול היחיד לחיבור בין מאבקים פוליטיים הוא השאלה האם המאבק עולה בקנה אחד עם המטרה הרצויה, או מנוגד לו. בהקשר זה, צרמה בכינוס כ"ן נוכחותה על הבמה של ח"כ ציפי חוטובלי מהליכוד, שלמרבה הבושה עומדת בראש הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת. חוטובלי זכורה בשל הדיון שערכה בוועדה בראשותה בנושא "התבוללות", וההישג הפמיניסטי המרכזי שהיא מצליחה להציג הוא הארכת חופשת לידה ללא תשלום. בעקבות הדיון הציבורי בנושא הדרת נשים, הזדרזה יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה להציע הצעת חוק שדווקא תעניק חסינות לחיילי צה"ל משירת נשים ולא תאפשר להדיחם אם יבחרו לעזוב טקס שבו שרה אישה.

כבר ידוע שלא כל אישה היא פמיניסטית, אולם המאבק הפמיניסטי צריך להיזהר בעיקר מאלה המתחפשות לידידותיו, בעיקר נשים. הנזק שהן גורמות גרוע מכל השוביניסטים כולם.

>> הכותבת היא חברת מועצת תל אביב-יפו מטעם מרצ, ויו"ר ועדת העירייה לקידום מעמד האישה

>> נשים מגרשות את החושך - לכל הכתבות בפרוייקט

>> הבלוגריות של סלונה כותבות בנושא:

אושרית נבארה: הדרה מתחילה בבית

חיה סדן: שיר על חנוכה החשוך

עינת שוורץ: זועמת בשם נעמה

פיני שרגיל בן סירה: מה זו הדרה?

רפאלה מדליקה נרות בתקווה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה