הרפתקה שכזאת

הדודה פטוניה קראה את ספרי החמישייה והשביעייה הסודית והרגישה לא בנוח מהסקסיזם של הספרים. לדור הצעיר שלה, לעומת זאת, גרמו הספרים לצאת לגינה עם הכלב שלהם כדי לחפש הרפתקאות

25/12/2011
aunt petunia קבלו עדכונים מAunt
  • RSS

ספרי החמישייה והשביעייה הסודית, שיצאו עכשיו בתרגום מחודש (הוצאת אחוזת בית), נחתו אצלנו בדיוק בזמן. מוריץ שבר את היד ונוטרל מאופניים וכדורסל לכמה שבועות, ואחרי אין ספור שעות בובספוג ושאר מרעין בישין – היה בשל לחלוטין לשמוע סיפורים חדשים.

פוקהונטס, שתקרא גם גליל נייר טואלט אם יודפסו עליו מילים, מייד הלאימה את שני הכרכים הראשונים של הרפתקאות החמישייה הסודית (שמיועדים לגילאי 8-12) ונעלמה בחדרה. אחרי שעתיים וחצי הגיחה מהמאורה וקבעה בפסקנות "ספרים נורא תמימים".

חקירה קצרה העלתה את הממצאים הבאים: הספרים קצרים, התיאורים ארוכים אבל העלילה מעניינת. נראה לי שההרפתקאות הצליחו להדליק גם את הנערה המכורה לנפתולי עלילות המבוכים והדרקונים ולפנטזיות גותיות אפלות. "תקראי גם את ספרי ההמשך?", שאלתי. "לא אשקיע בהם את דמי החנוכה שלי, אבל אם תקני – אקרא" ענתה.

סדרת החמישייה הסודית מספרת על הרפתקאותיהם של האחים ג'וליאן, דיק ואן הקטנה ובת דודתם ג'ורג'ינה, המכונה ג'ורג' (נערה צעירה בעלת תודעה פמיניסטית). החבר החמישי בחבורה הוא טימותי הכלב. בספר הראשון מגלה החבורה אוצר משפחתי נשכח בטירה מסתורית שבאי קירין. החבורה מביאה למעצרם של הפושעים המסוכנים המנסים לשדוד את האוצר ומצילה את מצבו הפיננסי העגום של הדוד קוונטין.

בספר הבא, "החמישייה יוצאת לעוד הרפתקה", מגיעים האחים ג'וליאן, דיק ואן לחופשת חג המולד בביתה של ג'ורג'. החורף המושלג מאלץ אותם להעביר את ימי החופשה בלימודים עם המורה הפרטי מר רונלד, המתחבב על בני המשפחה כולם למעט ג'ורג' המרדנית. בסופו של דבר חושפים הילדים את פרצופו האמיתי של המורה – נוכל מדופלם שמנסה לגנוב את חומרי עבודתו המדעית של הדוד קוונטין.

הקסם עדיין עובד

מקס ומוריץ הושבו כלאחר כבוד על הספה משני צידיה של האמא שפצחה בהקראת "ההרפתקה של השביעייה הסודית" (מיועד לגילאי 5-10). מקס (קשב וריכוז) איבד עניין תוך דקות של תאורים ארכניים, ופרש למשחק פרוע עם הכלב תחת השולחן. מוריץ (יד שבורה) דווקא נסחף אל ההרפתקה, רק הביע מורת רוח מהאיורים (המקוריים) וחיפש באובססיה תמונות של סקמפר (הכלב האמיץ).

סדרת השביעייה הסודית מספרת את הרפתקאותיהם של פיטר, ג'נט, ג'ק, ברברה, פאם, קולין וג'ורג' יחד עם כלבם האהוב סקמפר. השביעייה יוצאת לדרך בכרך הראשון, בבית מסתורי ומצילה סוס מירוצים נהדר מידי גנב מרושע.

בספר ההמשך "ההרפתקה של השביעייה הסודית" מגלה החבורה את זהותו של גנב אותו מחפשת המשטרה, הגנב מתחזה לאיש קרקס בקרקס הנודד שהגיע לכפר והחבורה מסייעת למפקח המשטרה להביא למעצרו.

אני נתקפתי סנטימנטים לימי ילדותי האבודים וגם אחרי שהחבורה איבדה עניין, נכנסתי עם החמישייה באי המטמון מתחת לפוך וקראתי בשקיקה. איניד בלייטון, ילידת לונדון 1897, כתבה עשרות ספרים (נדי פעמוני, הבלשים והכלב, חבורת הבולשים וכמובן החמישייה והשביעייה) שהפכו אותי לילדה שוחרת הרפתקאות ואנגלופילית מושבעת.

התרגום החדש של דנה אלעזר-הלוי עדכני וקולח ויחד עם זאת רוחו של הסופר המיתולוגי אבנר כרמלי (פסבדונים של שרגא גפני) שורה על הטקסט. השפה נגישה ורהוטה, אך לעומת זאת הסקסיזם בטקסט גרם לי, ממרום גילי, לנוע באי נוחות.

מדובר בחבורה שוביניסטית ביותר. רק הבנים יוצאים לפעולות נועזות. רק הבנות אחראיות על הפן הקולינרי של המפגשים הסודיים. במבט לאחור לא פלא שהדמות האהובה עלי מקרב החבורות הייתה ג'ורג' המרדנית, ואילו פאם וברברה עלו לי על העצבים בצחקוקיהן הטפשיים.

התקשיתי להחליט האם העלילות הנאיביות אכן יצליחו לכבוש את לבם של ילדי האינטרנט קצרי הסבלנות שלי, אבל כשהם הודיעו שהם יוצאים עם סטיץ' (כלב הפרא שלהם) להרפתקה בגינה הציבורית – הבנתי שהקסם כנראה עדיין עובד.

לבלוג של Aunt Petunia
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה