איך משפצים ונשארים בחיים?

שיפוץ זה סיוט, אבל חוזה חכם עם הקבלן יגן עליכם . עו"ד דריה כנף על כל הדברים שחייבים להסדיר בכתב מראש, כדי לא לבכות אחר כך

05/12/2011
דריה כנף, עו"ד www.dariacanaff.com קבלו עדכונים מדריה
  • RSS
» Thinkstock: בשביל מה חוזה? אני עובד ככה שנים , צילום

רונה החליטה לשפץ את המטבח, וסגרה עם "בועז שלכם ובשבילכם" שהוא מבצע את כל העבודה תמורת 10,000 שקל. רונה הבהירה לבועז שהכי חשוב לה לסיים את השיפוץ עד נר ראשון של חנוכה, כי למחרת היא מארחת את כל המשפחה המורחבת, שלה ושל בעלה, להדלקת נרות.

בפועל, בועז עבד לאט מהמתוכנן: יום אחד הוא פשוט לא הגיע, וביום אחר הוא גילה בעיה בהרכבה של דלתות הארונות, וחזר רק למחרת עם הכלים המתאימים. כך נוצר מצב שיומיים לפני המועד המתוכנן, השיפוץ טרם עמד להסתיים! רונה נלחצה, ועכשיו בועז דורש ממנה לשלם לו 2,000 שקל נוספים אם היא רוצה שהוא יזדרז.

שיפוצים זה כיף, אין ספק, אבל כולנו גם מכירים את הצד האפל של השיפוץ: את הסיפורים על ההיא שנטשו אותה באמצע השיפוץ, ההוא שנאלץ להתגורר אצל חמתו שבוע נוסף, וזה שסחטו ממנו עוד כסף לקראת הסוף. בהתנהלות נכונה וקצת ידע מוקדם, ניתן למנוע את התרחישים הללו מראש.

תיאור העבודות - בכתב

את סיכום הדברים בין הצדדים חובה להעלות תמיד על הכתב. גם אם השיפוצניק ממש ממהר ואומר לכם ש"לא צריך שום נייר, תסמכו עליי אני עובד ככה שנים". מן הסתם, היקף החוזה וההשקעה בו יתאימו לסוג העבודה ועלותה, שכן ברור שככל שהסכום שאתם מפקידים בידי השיפוצניק גדל, כך תחפצו יותר בשמירת זכויותיכם.

ובכל זאת, שימו לב: גם עבודה "קטנה" מבחינה כספית יכולה לגרום לכם נזק גדול. כך, למשל, במקרים של פגיעה פיזית של השיפוצניק, עובדיו או כל עובר אורח: מי ישלם את ההוצאות הרפואיות במקרה זה, אם אין חוזה ברור שדן בכך? מי יתמודד עם התביעה הכספית, אם אין ביטוח בתוקף? ומה אם העבודה לא מסתיימת במועד או הקבלן משאיר אחריו זנבות לא גמורים? עוגמת הנפש יכולה להיות גדולה, גם כשמדובר בשיפוץ לא גדול. לכן חשיבות ההסכם בכתב קיימת תמיד ובכל סוגי השיפוצים.

אז מה הכי חשוב לבדוק ולהעלות על הכתב?

זהות השיפוצניק: תמיד עדיף להזמין איש מקצוע שעבר הסמכה מקצועית, בעל ניסיון מוכח בתחום הספציפי, והמבוטח בביטוח מקצועי מתאים שיכסה אותו בעת הצורך. מומלץ ביותר לבקש לראות עבודות קודמות, ולהחליף מספר מילים עם המשפצים שקיבלו את שירותיו בעבר. תתפלאו כמה צרות ניתן למנוע אם עומדים על קבלת המלצות!

פירוט העבודות: יש לציין בפרוטרוט את העבודה המבוקשת, כולל ירידה לפרטים (החלפת אריחי הקרמיקה באמבטיה, לאורך כל הקיר החל מהחלון המזרחי ועד לדלת הכניסה לאמבטיה, לאריחים בגודל כך וכך, בצבע כזה וכזה, המופיעים בקטלוג של חברת X ושמספרם הסידורי הוא Y). כמו כן צרפו מפרט טכני, הכולל מחירים וכתב כמויות אם יש צורך.

תמורה: רשמו את מחיר העבודה הסופי, כולל הכל, כולל מע"מ. קבעו תשלומים לפי קצב התקדמות העבודה (בכל שלב שמסתיים – אחוזים מהתשלום הסופי). הותירו אחוזים נכבדים כתשלום אחרון, שישולם רק לאחר שיתוקנו כל התיקונים שאתם תזהו בתום בצוע העבודה, ותדרשו מהקבלן לתקנם.

לו"ז: מועד סיום השיפוץ הוא אקוטי, במיוחד אם אתם גרים מחוץ לבית במהלכו (מישהו אמר חמות?). לכן קבעו מראש "יום סיום עבודות". תמיד עדיף לכתוב תאריך (עד ליום 10.12.11) מאשר "בתוך 30 יום" שזו הגדרה שנתונה לפרשנות (כמה זה 30? האם כולל שבתות? חגים?). כמו כן הכניסו להסכם סנקציה כספית בגין איחור: על כל יום איחור בסיום העבודות, מעבר ליום הסיום שנקבע, יקוזז מהתשלום לקבלן סך של 400 שקל למשל. הקבלן מצידו יכול לבקש שתכניסו סעיף שינויים, הקובע כי על כל שינוי או תוספת שתבקשו – יתעכב הלו"ז בהתאם, וזה בהחלט הגיוני.

ביטוח ואחריות: ציינו כי הקבלן יישא במלוא האחריות לכל נזק שייגרם כתוצאה מהעבודות: לכם, לקבלן, לעובדיו, לספקיו. הוא יתמודד עם התביעה והתשלומים, ויסיר מכם כל אחריות. בעניין זה, אל תהססו להתייעץ מראש עם סוכן ביטוח מטעמכם, ולבקש ממנו הנחיות כך שתשיגו כיסוי מירבי לנכס, ולעצמכם, בעת השיפוץ. בהתאם להמלצותיו, חייבו את הקבלן לבצע ולהציג לכם את הביטוחים הנדרשים (כגון ביטוח מקצועי, ביטוח אחריות צד שלישי, ביטוח תכולה, ביטוח אחריות מעבידים).

בקשו מהקבלן להצהיר כי הוא רשום בפנקס כקבלן שיפוצים מורשה, וצרפו להסכם תעודה.

לא שחור! אל תסכימו לעולם לשלם לקבלן מבלי לקבל קבלה וחשבונית כדין. בבוא היום, אם תצטרכו להוכיח לבית המשפט כי נגרמו לכם נזקים, או שחלילה תעמדו בפני תביעה של מאן דהוא, הקבלות יוכיחו כי אכן הקבלן הספציפי עבד אצלכם בתאריכים אלו ואלו וקיבל את כספו. זה גם יכסה אתכם מדרישות של הקבלן לקבל סכומים נוספים במידה והוא "שכח" שקיבל אותם כבר.

החזיקו מעמד....

עו"ד דריה כנף מתמחה בדיני עבודה וחוזים. יובהר כי האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי פרטני, לא נועד להחליפו, ואינו מהווה המלצה לנקיטת הליכים או להימנעות מהם, באשר כל מקרה ונסיבותיו. ייתכן ובמידע חלו השמטות ו/או טעויות. כל המסתמך על המידע בכל דרך שהיא עושה זאת על אחריותו בלבד.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה