הרעיון שבראיון עבודה

לתכנן במדויק מה את רוצה להציג אודותייך, ללקט מידע מקדים על הארגון והאווירה בו, אלו יקדמו אותך בהצלחה בראיון עבודה

30/11/2011
נירית גלר ג'מילי קבלו עדכונים מנירית
  • RSS
» נירית גלר ג'מילי

כדי לזכות במשרה נחשקת את חייבת להצליח בראיון.  את מוכרחה להיות מוצלחת יותר מכל המועמדים האחרים. אם תביני מה הרעיון בראיון עבודה תשפרי בצורה משמעותית את סיכוייך לזכות במשרה שאת רוצה.

רבים מאמינים שאם הם יקראו את כל השאלות האפשריות, שהם עשויים להישאל בראיון עבודה הם יהיו מוכנים יותר. יש כאלה שלומדים על שפת הגוף, על מנת להישמר בראיון עבודה: שלא להראות חסרי ביטחון, לחוצים, סגורים ועוד.

רוב האנשים מכינים רשימת "התכונות טובות ורעות" שלהם לפני הראיון, פרפקציוניזם ברשימה? נדוש כבר. ובכל זאת מגיעים לראיון עבודה, ומופתעים מהעובדה שלא הרגישו בנוח, או שלא אמרו את מה שתכננו, ומה שאמרו יצא לא ברור, וממש לא מקדם.

ושוב מקבלים תשובה שלילית. הביטחון העצמי יורד למדרגה נמוכה יותר, וכך מגיעים לעוד ראיון, ועדיין לא מבינים - מה הרעיון שבראיון עבודה?

איך אפשר להשתפר?

הרעיון הראשון הוא לדעת מה את רוצה להציג אודותייך. הרעיון הוא להיות הכי את, הכי אותנטית, ובכל זאת לשדרג את עצמך. הכוונה היא לדעת להדגיש נכון את הדברים, שנכון לך להדגיש – ניסיון, השכלה, יתרונות יחסיים ותכונות אופי.

עלייך לדעת להצניע, להסתיר או להסביר דברים כגון – מקומות עבודה לא ראויים, לא רלוונטים, חורים בקורות החיים ועוד.

המטרה היא לגרום לך להיות את, ממש את, אבל במיטבך.

ולא, ממש לא משנה מה שואלים אותך – אם את מגיעה עם אג'נדה נכונה את תדעי להלביש אותה על כל שאלה שתשאלי, ואף שאלה לא תצליח להפתיע אותך!

הרעיון השני שחשוב באותה מידה – לפני שאת מגישה את המידע על עצמך, תלקטי כמה שיותר מידע על הארגון, התפקיד, הממונה וכו'.

את יכולה ללקט מידע עוד לפני שאת שולחת קורות חיים, ובהחלט שאת יכולה להמשיך ללקט מידע כשאת מגיעה לראיון עבודה. זהו זמן נהדר עבורך להמשיך וללקט עוד מידע שלא הצלחת להשיג קודם לכן.
איך את עושה את זה?
תגיעי מוקדם יותר, ותמתיני בסבלנות. את יכולה להסתובב במסדרונות ולהרגיש את האווירה – נעימה, לחוצה, עכורה, חברית, צוותית ועוד ועוד, את יכולה להרגיש את אופן התקשורת – רשמית/ לא רשמית, את יכולה לראות איך נראים שם האנשים – מאושרים, נעימים, מתקשרים עם הסביבה או לא, יש באפשרותך לקבל עוד הרבה מידע אם תתני לזה את הזמן הנדרש (תגיעי חצי שעה קודם) ותאפשרי לחיישנים שלך לעבוד ולקלוט מידע.
אולי מה שתגלי יגרום לך להחליט שזה לא המקום שאת רוצה לעבוד בו.

הרעיון השלישי – התאמת המידע שליקטת למידע שאת מציגה

לאחר שליקטת מידע את עושה התאמה. את מתאימה את מה שנדרש למה שיש לך להציע לאותו מעסיק פוטנציאלי ולאותה משרה נדרשת.
את יודעת מה בדיוק (מכל מה שיש לך להציג) את רוצה להציג למעסיק הפוטנציאלי, ואת יודעת גם איך נכון לך להציג את המידע הזה.
רק כאשר את יודעת מה את רוצה להציג, ואת יודעת מה נדרש למעסיק, ואת יודעת לעשות את ההתאמה, אק אז את תגיעי לראיון עבודה עם תחושה בטוחה יותר, כשאת משדרת נינוחות, ובקלות רבה יותר תהפכי להיות אטרקטיבית הרבה יותר.

אם את מרגישה שמשהו לא עובד לך בראיונות עבודה, חשוב שתזכרי שראיון עבודה זו מיומנות נרכשת. פגישה אחת עם יועץ מקצועי שראיין אלפי עובדים, שליווה מנהלים שגייסו עובדים – הוא זה שיכול לעזור לך להשתפר במיוחד.

הנה סרטון המרחיב על איסוף והצגת מידע בראיון עבודה -

לסיכום – זה כל הרעיון בראיון עבודה – להגיש בצורה נכונה את מידע הכי אותנטי אודותיך, מידע שאת יודעת, שהוא חשוב ונדרש למעסיק הפוטנציאלי.

לקבלת מידע נוסף על מפגש ראיון עבודה לחצי כאן. .

חשוב שתקראי את הכתבה הקודמת על רשתות חברתיות – זוהי דרך עבורך ללקט מידע לפני שאת מגיעה לראיון עבודה, ולפעמים אפילו לפני שאת שולחת את קורות חייך.

אני איתך עד שתמצאי עבודה

נירית גלר ג'מילי – MA-  יועצת ומאמנת תעסוקתית
IN&OUT- קידום אמהות במציאת עבודה( nirit4m.co.il)
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה