פה זה לא היה עובר

הבלוגרית סיון אסקיו, שגרירתנו בניו יורק, משוכנעת שבאמריקה כל ניסיון להגביל את חופש הביטוי היה נגמר במהומה. במיוחד אם נוגעים להם בבלוגרים

30/11/2011
סיון אסקיו קבלו עדכונים מסיון
  • RSS
» אני רחוקה, אבל אולי החוק יחול גם עלי? אסקיו

אני יושבת מול מסך המחשב שלי ורואה בפייסבוק את כל הפידים שרצים ועולים בסלונה; פוסט על מחאת הבלוגרים ועוד פוסט על מחאת הבלוגרים, ובין השאר חברה שלי (שגם היא בלוגרית) שולחת לי לינק על פוסט שקראה (נכון, גם על מחאת הבלוגרים) ומאוד הזדהתה ורצתה שאני אקרא אותו גם. אני מסתכלת על ערימת הפוסטים שמצטברים לי לקרוא (כי אני חייבת להתעדכן במה שאחיי ואחיותיי למקצוע כותבים) ומתלבטת אם יש לי על מה לכתוב או לא: הרי אני גרה בניו יורק, ומרגישה קצת אאוטסיידרית בכל מה שקשור למחאות.
ובכל זאת אני בלוגרית בסלונה, ויש מצב שחוק לשון הרע או איך שיקראו לו, יחול גם עליי.

כוחו של הבלוג

המציאות השבוע הוכיחה לי שאין תזמון טוב יותר עבורי כדי לכתוב על כוחו של הבלוג. היומיים האחרונים למדו אותי כמה כוח ותפוצה יש לבלוגים, לפעמים אפילו מהעיתונות הכתובה. אז למה לחשל צעדים? שני בלוגים מאוד פופולרים כתבו עליי ועל הצילומים שלי ומאז האינבוקס שלי לא מפסיק לצלצל. פוסטים תומכים ומפרגנים, שבאותה מידה גם יכלו להיכתב או להיקרא אחרת - תלוי גם את מי שואלים.
אין ספק שאם סתימת הפיות הזאת הייתה קיימת כאן בניו יורק, דברים לא היו עוברים בשתיקה. מצד שני, המונח הזה "סתימת פיות" לא ממש קיים בבלוגספירה הגלובלית, ובלוגרים פה אפילו לא מעלים על דעתם שקיים כזה מושג, כי אחרת מה תהיה המהות לקיומם?
אמריקאים הם אולי לא העם הכי חכם ואני לא תמיד מסכימה או מזדהה עם הערכים שלהם, אבל תראו מה יקרה אם ינסו להשתיק אותם.
בניו יורק מאמינים ותומכים בכוחה של המדיה החברתית. באמצע פברואר הקרוב יערך זו השנה הרביעית כנס בנושא המדיה החברתית והבלוגרים וחשיבותם בתמהיל השיווקי, הפרסומי והאנושי. הרבה יהיו שם. קשה לי לדמיין איך יראה ג’אביץ סנטר אם חוק לשון הרע היה עובר גם כאן.
אבל מעבר לזה, אני חושבת שהשוני בין הבלוגספירה בניו יורק והבלוגספירה בארץ הוא בעיקר בנושא הפרגון. פה מפרגנים, כי יש מקום לכולם. בארץ, מה לעשות, הפרגון קצת כואב לאנשים. פה לא כואב לאנשים אם מישהו מצליח ואף אחד עוד לא מת מפרגון יתר בארץ, אם מישהו מצליח, ישר יש מי שחושב "למה הוא כן, ואני לא?". אני חושבת שאם היינו מפרגנים יותר אחד לשני, החיים והמציאות שלנו היו נראית לגמרי אחרת. השיח הציבורי היה אחר ומן הסתם גם הפרטי, ואז אולי גם לא היה מתעורר הצורך לסתום פיות, להשתיק, להתגונן.

כדאי שננסה. זה לא עולה לנו כסף.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך