לאלילה הגותית

בהארץ כינו את התצוגה שלו "חסרת מעוף". אבל בעיצובים של יניב פרסי יש עדות לשליטה עיצובית גבוהה והפריטים דורשים מבט שני

24/11/2011
קבלו עדכונים מ
  • RSS

בחלקו של מעצב האופנה יניב פרסי נפל הכבוד להיות המציג הראשון בשרשרת ארוכה של 18 תצוגות שהתפרסו על שלושה ימים בשבוע האופנה הישראלי שנסגר אתמול. מבחינות רבות הקולקציה שלו היתה בחירה מוצלחת לתצוגה הפותחת משום שמדובר בקולקציה טובה ומעניינת שבהחלט מייצגת רמה בינלאומית של עיצוב. מדובר במעצב שהתמחה במיטב בתי האופנה החל מדונה קארן ולנווין בעודו סטודנט וכלה כמעצב מן השורה אצל ג'ון גליאנו ורוברטו קוואלי. למעשה למרות שהשיק את הקולקציה הראשונה שלו כבר ב-2009 הקולקציות שלו מעולם לא שווקו או נמכרו בישראל אלא רק באירופה. הצגת הקולקציה שלו בתל אביב היא יריית פתיחה במהלך שיווקי בסופו יוצעו למכירה דרך קבע פריטים בעיצובו, בבוטיק אמור בכיכר המדינה.
//

הקולקציה שהוצגה בשבוע האופנה נוצרה בהשראת הסיפור "הדייג ונשמתו" מאת אוסקר ויילד. אוסף הפריטים עוסק במתח שבין מה שמתגלה לעין ומה שדורש מבט שני. היתה בה הקפדה על גימורים מעניינים, שילוב דוגמאות וחומרים שונים כמו עורות, צמר, לבד, משי שיפון, רשתות וטאפט.

במפגש בין החומרים השונים נוצר לא פעם ניגוד המשרת את השגת המראה האפל והגותי לצד נגיעות רומנטיות בבדים נשפכים. הקולקציה היא פרי של מחקר מעמיק המחבר בין  הגוף האשה ויצורים החיים בעולם המים. בפועל, נוצר שילוב מעניין בין צלליות הלקוחות מעולם בתולות הים לבין הצלליות ששימשו את כריסטיאן דיור ביוצרו את ה"ניו-לוק"  של שנות החמישים.

..

הדגם שפתח את התצוגה היה שמלה שחורה חשופת גב בעלת כתפיים מודגשות ומחודדות ומאחור סיומת הדומה לזו של מקטורן פסנתרנים, כמחווה לצללית זנב הדג. מוטיב המקטורן חזר על עצמו בוריאציות שונות ובכל פעם ברמת תפירה והקפדה מעולים. בהרבה מן הדגמים שלטה תוספת בד במותן הנקראת בלועזית "פפלום" ותפקידה העצמת המותן הנשית, בדומה לשימוש שעשה בה דיור בזמנו. למרבה הצער, אותה הקפדה על  רמת הגימור לא התקיימה בפריטי הביגוד של פלג הגוף התחתון שהורכבו מחצאיות ארוכות וצמודות ומכנסי עור; במרביתם לא הצליחו אפילו הדוגמניות להיראות טוב. ניכרו סימני התחתונים, קפלי ההליכה ורטיטות הצעידה.
..

הצבע השחור היה הדבר הבולט ביותר בתצוגה והוא נשבר לקראת סוף התצוגה בגווני אפור וכסוף ובבדי סאטן בעלי הדפסים עדינים שנתנו תחושה של ים. פרסי הוכיח שליטה מצויינת בטכניקות של שילוב בדים ומרקמים שונים בחיתוכים לא שגרתיים החל ברשתות דיג דרך עור נאפה רך בו הוטבעו דוגמאות מענייינות וכלה בפאייטים ובדים אווריריים.
..

למעשה אין חולק על יכולתו של פרסי לנפק פריטים יפים מעניינים ומחמיאים אך סימן שאלה מרחף מעל האמירה האישית שלו כמעצב. באופן כללי ניתן לומר שהקולקציה ציטטה מוטיבים רבים מתצוגות החורף 2009-2010 של בלמיין, בלנסיאגה, אן דמולמייסטר ולנווין בהן שלטה אווירת המיתון האורבני והוצגו בהן פרשנויות שונות לאשה הלוחמת בעידן פוסט אפוקליפטי בצבעים קודרים, כתפיים מודגשות, חיתוכים גיאמטרים ושימוש נרחב בעור.
..

אמנם, פרסי מעצב עבור אשה שהיא יותר אלילה נשית דרמטית ונוטפת שיק מאשר לוחמת, אך מוטיבי המלחמה נותרים על כנם. מעניין יהיה לראות את התפתחות הקולקציות העתידיות של פרסי כאשר יבחר לעשות שימוש בצבעוניות מגוונת. ללא ספק כשרונו מאפשר לו לבחור לעבוד בכל סוג של חומר וצבע.
..

..
ועוד עניין לגבי שבוע האופנה הישראלי. השבוע נפתח עם מסיבת עיתונאים בה השתתף מריו בוסלי נשיא אגודת הטקסטיל האיטלקית ובה הוכרז על שיתוף פעולה אסטרטגי בין שבוע האופנה במילאנו לשבוע האופנה תל אביב. מדובר בפלטפורמה שמטרתה קידום עסקי הדדי של מותגי אופנה, טקסטיל, ציוד ועיצוב. שיא המסיבה היה בהכרזה כי מידי שנה ייבחר מעצב ישראלי (מבין 5 מעצבים מקומיים) שיציג את הקולקציה בשבוע האופנה במילאנו, ובמקביל יציג מעצב איטלקי לשבוע האופנה בתל אביב, בדומה לרוברטו קוואלי המציג הערב את קולקצית קיץ 2012 כאן בתל אביב. שיתוף הפעולה הזה מרשים ומרגש. למרות שמדובר רק בתחילת הדרך, יכול להיות שנפתח השבוע דיאלוג משמעותי מאים כמוהו לענף האופנה הישראלי.

..

סהר שלו בהארץ על תצוגת יניב פרסי - חסרת מעוף

..

xnet בעד יניב פרסי
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה