נסיכה מחוץ לעונה

חן דגן גילתה שהריביירה הצרפתית מחכה לה ממש עכשיו - דווקא כשעונת התיירות העסוקה מאחוריה. על הדרך היא למדה כמה סודות אפלים ממשפחות המלוכה של מונקו וניס

24/11/2011
חן דגן קבלו עדכונים מחן
  • RSS

טיול בריביירה הצרפתית הוא נקודת תצפית נהדרת על חיי נסיכות, נסיכים, אבירים וגם לא מעט דרקונים.

נחתנו בתחילת נובמבר בורונה שם חיכה לנו רכב שכור, האופציה האידיאלית לטיול באזור ושילבנו טיול בריביירה האיטלקית עם הריביירה הצרפתית. אפשר לנחות גם בגנואה אך אם אתם רוצים להתמקד בריביירה הצרפתית, החלק הנוצץ והשווה של הטיול, מומלץ לנחות בניס.


מבט על מרינת היאכטות בנסיכות מונקו

מעל ערי הריביירה מרחפת עננה נוצצת המורכבת ממטה הקסמים של נסיכות אמיתיות, אזרחיות המקום מדורי דורות ומאבק הכוכבים שמותירים אחריהם צועדי השטיח האדום. צועדים? לא בדיוק. הם טסים שם במכוניות פורשה או מרחפים ביכטות. שבוע ימים ריחפנו בעקבות העננה לצד רצועת חוף זהובה, ים בצבע טורקיז מעלף, ארמונות, כיכרות, גנים וטירות וזכינו להצצה מאלפת דרך חור המנעול אל חיי הנסיכות.

תובנות? לא כל הנוצץ הוא זהב (טוב, לפעמים גם יהלומים פורצלן או קריסטל),  וחיי הזוהר נוטפים לא מעט שערוריות. והאגדות? הן הומצאו לפני הפאפרצי והפייסבוק.  והן לא לקחו בחשבון שגם נסיך יכול להפוך פתאום לדרקון .

ניס: הדרקון והברונית ביאטריס דה רוטשילד  - פרק בו יסופר איך נפטרים מדרקון

מכל ערי הריביירה ניס מעלפת במיוחד. מומלץ להפוך אותה כבבסיס נוח לטיולי כוכב, וממנה לצאת לעיר הבשמים גראס, eze, עיירת ימי ביניים קסומה, נסיכות מונקו,  וקאן, כולן במרחק נסיעה קצרה מהעיר. בניגוד למונקו ניס לא סובלת ממכת נדל"ן שמסתירה את קו החוף, ובנייני         הארט- דקו המדהימים שלה קורצים באלגנטיות אל הטורקיז של הים. לצידם עיר עתיקה, כיכרות ובוטיקים אניני טעם.

הגענו מחוץ לעונת התיירות הבוערת, בחירה שהתבררה כחכמה במיוחד. זכינו למזג אוויר מושלם, ולמחירים נוחים – כ- 70 יורו ללילה במלון ברמה סבירה, ממש בלב העיר. בעונה, מחיר מלונות באותה רמה במרכז,  יאמיר ל 120 עד 150 יורו, לכן העונות המומלצות לטיול הן עונות המעבר - עד סוף דצמבר או החל מאפריל. ואם קצת קרירות לא מרתיעה אתכם אפשר לנסוע גם בחורף - ניס האלגנטית והמטופחת נהנית ממזג האוויר נוח כמעט לאורך כל השנה. כאשר חם, לא לח והחורף קל יחסית -  נטול קור קיצוני וימי הגשם מועטים.

לאור מפת האקלים, קל להבין למה הברונית רוטשילד שיכלה לרכוש לה וילה בכל מקום בגלובוס, בחרה לקבוע כאן את מעון החורף שלה כאן. ביאטריס הייתה ליידי בשמלות נשפכות ובצעיפים, בצבע האהוב עליה כחול. היא נולדה בפאריז ב- 1864 למשפחת הבנקאים העשירה, וחיה חיים נטולי דאגות. עד שנישאה לדרקון.

הגן של ביאטריס

בגיל 19 התחתנה ביאטריס עם מוריס אפרוסי, בנקאי רוסי עשיר ושותף לעסקי הנפט של משפחתה. זמן קצר אחרי הנישואין הדביק אותה בעלה במחלה שהותירה אותה עקרה חשוכת ילדים. בהמשך התגלה שהתכשיט שלה הוא מהמר כפייתי ששקע בחובות והצליח לבזבז 12 מיליון פרנק זהב (כ- 30 מיליון יורו, בערכים של היום). המשפחה תבעה אותו למשפט ורק כאשר הייתה בת ארבעים הצליחה ביאטריס להפטר ממנו בגירושין.

שנה אחרי הגירושין נפטר אביה והיא ירשה את ההון המשפחתי. ב- 1905 בנתה את יצירת חייה - מעון חורף,  בכפר saint jran cap ferrat שבפאתי ניס. הוילה נבנתה כארמון יווני על גבעה הצופה לים הכחול וליערות שמסביב, המוקף ב- 62.000 מ"ר של גן מעלף חושים. זהו בית עשיר שלא זועק את עושרו,  אלא מפגין עדינות פרפרית, ומעיד על טעם אמנותי משובח. הרצפות הן עבודת פסיפס מרהיבה בלבן עם עיטור קלאסי בשחור, המרפסות והגן פתוחים אל הים, הסלון בהיר ומעודן, ועל מיטת העץ המגולפת מעשה ידי אומן שלה, הייתי ברצון נשארת לישון.

הפורצלן של ביאטריס

השמלות של ביאטריס מוצגות לצד אוסף מרהיב של כלי פורצלן ואוספי האמנות הנדירים שלה. היא נחשבה לאישה מודרנית לזמנה - רכבה על סוסים, צפתה בתחרויות טניס, החליקה על הקרח ולמרות שהיה לה נהג צמוד נהגה גם לבד ברכבה. חלק קסום אפילו יותר הוא הגן. אלא שגם עליו, כמו על בעלת הבית  - עברו לא מעט תלאות. במקור הוא ניטע כגן אקזוטי עם עצים וצמחים נדירים קיפצו בו סנאים וקופים, והסתובבו בו אנטילופות וטווסים. אך פעמיים הוא כמעט מצא את סופו  - לראשונה היה זה בקרה, ובפעם השנייה נחרב אחרי שהמשפחה נאלצה לנטוש אותו במלחמת העולם השנייה. מאז שוקם ושב לזוהרו, והוא זוהר היום בשלל פסלים ומזרקות שרוקדות לצלילי המוזיקה.

מכיוון שלא העמידה יורשים תרמה ביאטריס את הבית שנה לפני מותה בגיל 67, לאקדמיה הצרפתית לאמנויות. מה שמאפשר להסתובב שם פעורי פה שעות.

אני והבאר של ביאטריס

נסיכות מונקו, הדרקון והנסיכה הנמלטת - פרק בו יסופר למה בכתה הנסיכה

במונקו, מגרש המשחקים של העשירים, לא שמעו על קו העוני. האזרחים המעושרים פטורים ממס הכנסה ונהנים גם ממזג אויר נפלא, ים טורקיז נוח, כסף, הרבה כסף, ושעשועים זוהרים. קזינו נוצץ עומד לרשותם כל השנה, ומירוצי פורמולה 1 מתקיימים שם פעם בשנה. ללא שהוכרזה כך רשמית, זוהי המדינה המצוחצחת בעולם. ברחובות המטופחים והמבריקים לא תפגשו גרגר אבק או סימן לפיח קל, גם אם תתעקשו.

ובתוך העושר הבלתי נתפס והפאר הבוהק - לנו פשוטי העם לא נותר אלא להתענג על הידיעה שמתחת לנוצץ יש גם לכלוך. מונקו היא יצואנית השערוריות הגדולה של אירופה והצהובונים נהנים לכבס את הכביסה המלוכלכת של משפחת המלוכה בחוץ - עם קרוליין וסטפני, הנסיכות ממונקו שסיפקו שערוריות למכביר. יורש העצר, הנסיך אלברט, עד לא מזמן רווק מזדקן והולל בן 53 הפך גם הוא לסקנדליסט המשפחתי – התברר כי הוא מנפק בשרשרת ילדים בלתי חוקיים, בעת שצאצא חוקי אין באופק.

ארמון הנסיך אלברט במונקו

הסכם שחתמה מונקו עם צרפת ב- 1918 קובע חד משמעית שמונקו תמשיך ליהנות מעצמאות כל עוד תמשיך משפחת גרימלדי, השולטת בנסיכות מאז 1279 להעמיד יורשים. עד כה , חשפה העיתונות הצרפתית, הנפיק אלברט שני ילדים לא חוקיים שנולדו לשתי נשים שונות. שמועה על ילד שלישי צצה ממש לפני שעמד להינשא סוף סוף לרווחת האומה כולה, לשרלין ויטטסטוק, 33, שחיינית אולימפית אוסטרלית מהממת שדומה באופן מפחיד לאימו גרייס.

גרייס מתהפכת בקברה - לפי הפרסומים כאשר גילתה הנסיכה המיועדת שהנסיך שלה הוא הדרקון הרע, היא ניסתה, פעמיים, להימלט מהטירה אך נעצרה בשדה התעופה. עוד פורסם כי הסכם הנישואין שלה כולל סעיף על פיו היא חייבת להנפיק לאלברט יורש עד גיל 37, אחרת  במילא תגורש.  אח, כמה רומנטיקה. בית המלוכה הכחיש את כל הפרסומים וכינה אותם "שמועות מגעילות הנובעות מקנאה".

בסופו של דבר, לטקס הנישואים שנערך ביולי השנה הגיעו שועי עולם -  נסיכים,  נסיכות יפים ויפות. נעמי קמפבל בירוק לצד רוג'ר מור, ג'יימס בונד לשעבר לצד נשיא צרפת. בשורת המעצבים ניצבו רוברטו קבאלי, קרל לגרפלד וג'ורג'יו ארמאני שעיצב לה שמלה בה שזר 40 אלף אבני סברובסקי. לאורחים לא היה חסר מה לאכול, הקריסטלים זהרו ובכל זאת בשיאו של הטקס הנסיכה התייפחה, ולא בטוח שמהתרגשות.

טיפים חשובים נוספים

איפה לנים? בבתי מלון קטנים או צימרים על הדרך. בעונות הבוערות חובה להזמין מקום מראש. מחוץ לעונה אפשר למצוא מקום לינה על הדרך או לגשת ללשכת התיירות המקומית, שם יזמינו עבורכם מלון, ולעיתים תוכלו אף לזכות להנחות. היחס בלשכה בניס היה אדיב במיוחד.

ממה להימנע? אם הטיול שלכם ספונטני, מבלי שהזמנתם מלונות מראש, וודאו שלא מתחולל פסטיבל באחת מערי היעד. הערים בריביירה קטנות, ופסטיבל מקפיץ את מחירי הלינה באופן מחריד. אנחנו נפלנו על פסטיבל היכטות בגנואה, ומצאנו את עצמנו בפסטיבל חיפושים לילי מתיש אחרי מקום להניח בו את הראש.

אסור לפספס בריביירה האיטלקית - פורטופיני וצינקווה טרה.

אסור לפספס בריביירה הצרפתית – ניס, הוילה של הברונית רוטשילד, עיר הבשמים גראס, נסיכות מונקו, ו - eze  וקאן, הן יעדי חובה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

  • Bella Alony 26/11/2011

    בילדותי, אימי הייתה מקבלת עיתוני די פראו בגרמנית (אחרי שמישהו כבר קרא). בתור ילדה סקרנית שאוהבת סיפורי אגדות, הייתי מעלעלת ומתרשמת מהתמונות של בתי המלוכה באירופה, והייתי מאוד בקיאה בשושלות. לגבי הילדים של הנסיכה גרייס ממונקו ובנסיך רנייה, הרגשתי כמעט כמו חברה קרובה. וכשיצא לי לבקר ליד הארמון, שנים אחר כך, בעלי אמר לי “תקראי לקרולין, אולי היא נמצאת, תגידי לה שבאת לבקר”… כמובן שנהגתי כמו כל תיירת בוגרת והתרשמתי מהמקום היפהפה.

בחזרה למעלה