כמה תוכלי לחסוך בסוף השנה?

חודשי סוף השנה מביאים איתם לחץ לעצמאיים, במיוחד לבעלי העסקים הקטנים. אבל מתברר שיש דרכים פשוטות יחסית להצהיר על הוצאות מוכרות, ולחסוך הרבה כסף וכאב ראש

20/11/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» Thinkstock: להכיר את הניואנסים, לחסוך כסף,צילום

כשאנחנו הופכות לעצמאיות, בעיקר לאחר שהתרגלנו במשך כמה שנים לחיות כשכירות, עולם המושגים שלנו לגבי מערכת המיסוי הישראלית משתנה במהירות. כשביטויים וצירופי לשון מסוימים - כמו "חבות מס" או "דמי ביטוח" מוזכרים בהקשר של העסק שלנו, מצב הרוח שלנו צונח אוטומטית. מנגד, לקראת סוף שנת המס - כלומר, בחודשים הקרובים, שבהם יש למלא את דו"חות שונים עבור רשויות המס – שתי מילים קטנות וקסומות מחדדות את הרעיון שאכן אפשר להפוך לימון ללימונדה: "הוצאה מוכרת".

כל רואה חשבון יגיד לכן שעולם המיסוי מורכב מאוד ובעל שטחים אפורים רבים. בין השאר, גם קטגוריית ההוצאות המוכרות אינה עניין של שחור ולבן אלא עסק יצירתי במיוחד. לכן חשוב להכיר את הניואנסים של עקרונות ההכרה בהוצאות לצרכי מס  כדי תוכלו למקסם את הרווח של העסק שלכן. הנה כמה טיפים לגבי הוצאות שאפשר לבקש להכיר בהן כהוצאות עסקיות:

רכב

"ככל שהרכב משמש לייצור הכנסה בעסק, הרי שמכלול ההוצאות הכרוכות בתפעולו או בשימוש בו יכולות להוות משום הוצאה מוכרת", מזכיר רואה החשבון אהוד סמורי, שותף בפירמת רואי החשבון סמורי. אנחנו נוטים לזכור הוצאות בגין תיקון הרכב, כמו גם החלפת צמיגים ועלות ביצוע טסט שנתי  - אך יש עוד הוצאות שאפשר לאסוף במשך השנה. תשלום עבור נסיעה בכביש 6, למשל, הוא הוצאה מוכרת. כך גם רכישת שמן ונוזלים אחרים לרכב מלבד דלק. "אפילו עץ ריחני לרכב או שטיפה שלו במכון ניקוי יכולים להוות הוצאה מוכרת", אומר רו"ח תורג'מן, "אמנם רשות המיסים מכירה רק ב 45% מגובה ההוצאות ואם הרכב רשום על שם החברה, זכאי בעליו לקבל הכרה בפחת בשיעור של 15%. ועדיין כדאי לנצל את הסעיף הזה", הוא מבהיר. לעומת זאת, הוצאות שיש להן אופי עונשי כמו קנסות חנייה לא יתקבלו.

בית

עצמאיים רבים עובדים מהבית אבל מתקשים לעשות את ההפרדה בין ההוצאות לצרכי העסק לבין ההוצאות האישיות-משפחתיות, למרות שמדובר בנקודה קריטית. העקרון הוא פשוט: כדי שרשויות המס יבחינו בין שני סוגי ההוצאות יש להראות כי ניתן להפריד באופן ברור בין ההוצאות לצרכי עבודה לבין ההוצאות המשמשות להנאה הפרטית. כדאי "להשמיש" חלק מהבית – עליית גג, מרתף - לשימוש עסקי באופן רשמי. איך עושים זאת?  באחת משתי דרכים. ניתן לארגן כניסה נפרדת לחלק זה של הבית כדי להפריד אותו פיזית מהשטח המשפחתי. את הצעד הזה עושים פסיכולוגים רבים שמקבלים לקוחות בביתם, למשל. הדרך השנייה היא לבקש מהעיריה חשבון ארנונה נפרד לחלק זה של הבית. אחרי הפרדת השטח העסקי מהבית הכללי, ניתן לבקש הכרה בהוצאות הבאות: רכישת ריהוט משרדי (אפילו מזגן), תשלומי ארנונה ואחזקה - כולל ניקוי, הדברה, איטום וכיוצב'.

אינטרנט

בשנים האחרונות ההכרה בהוצאות על בניית אתרים עסקיים וקידום רשתי הפכו ליותר ויותר ברורות בעיני רשויות המס. ועדיין לאדם מין השורה שלא בקיא בחומר, מדובר בעסק קצת מבלבל. רו"ח סמורי עושה לנו סדר בדברים: "עלויות הקמת אתר אינטרנט תדמיתי שיווקי, לרבות למכירות, יוכרו כהוצאות פרסום מוכרות שוטפות בשנה שבה הוצאו. עלויות תפעול שוטף של אתר אינטרנט הן הוצאות מוכרות שוטפות, לרבות עלויות להחזקת האתר, תשלומים לספקי האינטרנט, לתקשורת, לאחסון האתר, לשירות שנתי וכו'. חשוב לנצל אותן. כמו כן, עלויות שדרוג האתר מוכרות בהוצאה מוכרת. אם מדובר בשדרוג שנועד לשמירת רמתו של האתר לפי המקובל בשוק, הוא יוכר כהוצאה מוכרות שוטפת בשנה שבה בוצע השדרוג". לעומת זאת, עלויות הקמת אתר אינטרנט לשימוש פנים ארגוני או כסניף חדש לא יוכרו כהוצאות מוכרות שוטפות, אלא רק על פני ארבע שנים, כהוצאות פחת. ומה לגבי פרסום האתר? "העלויות הללו מוכרות לפי הקריטריונים להכרה בהוצאות פרסום", אומר רו"ח סמורי. המשמעות: כשמדובר בפרסום לעסק או לתחום פעילות חדש לא יוכרו הוצאות אלו בניכוי, וכשמדובר בפרסום לתחומי פעילות קיימים יוכרו ההוצאות לפרסום כהוצאות מוכרות שוטפות.

האם אפשר להסתדר בלי רואה חשבון?

תכנון שגוי עלול להוביל להגדלת חבות המס ויותר מזה - ליצירת קושי תזרימי שעלול להקשות על המשך פעילותו השוטפת של העסק בשנת המס הבאה. הפתרון הוא לקבל ייעוץ אפילו נקודתי מאיש מקצוע. רו"ח סמורי: "אם נמצאים במצב שבו אנו תוהים האם הוצאה מסוימת היא הוצאה מוכרת, תמיד עדיף להשאיר זאת לשיקול דעתו של רואה חשבון מנוסה. מניסיוני, אין לשלול על הסף אפשרות להכיר בחשבונית מסוימת ככזו המוכרת במס. לכל עסק יש את דרך פעולתו וההוצאות שמהוות משום הוצאה שיכולה להיכלל בגדר מותרת לו". להלן כמה טיפים לבחירת רואה חשבון: וודאו שהוא מייעץ או מטפל בהגשת דו"חות של עסקים הדומים לשלכם ולכן מכיר את הדרכים היצירתיות להגשת הוצאות מוכרות בתחום. אל תתחייבו להעסיק אותו מעבר לשנה אחת. אם תראו שהניסיון איתו חיובי, המשיכו איתו גם בעתיד. וכמו תמיד, בקשו המלצות מחברים וקרובים.

כדאי לדעת: עד היום עוסק פטור נמדד ע"פ מחזור הכנסות שלו, שנכון לשנת המס 2011,  עמד על גובה מרבי  של כ - 74,972 ש"ח. הצפי הוא כי בשנת המס הבאה, יגדל מחזור המכירות ל 100,000 ש"ח, ויאפשר על פי כך ליותר בעלי עסקים להיכלל תחת הגדרה זו ולחסוך לעצמם את חובת הדיווח למע"מ. באותה נשימה, אם עד היום צמצמתן את הפעילות העסקית שלכן כדי שלא להפוך לעוסקות מורשות, כדאי כבר עכשיו לתכנן את השנה הקרובה ולראות כיצד אתן יכולות להרחיב את הפעילות של העסק.

ישנם לא מעט מאמרים ברשת שמפרטים את רשימת ההוצאות המוכרות על ידי רשויות המס. נסו לשים יד על כמה ספרים שמתעמקים בנושא כמו "הוצאות מוכרות במס" של רו"ח רמי אריה,  ו"רשויות המס - מדריך הישרדות" מאת רו"ח יורם שיפר.




מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה