העוֹבדות מדברות בעד עצמן

יותר נשים עובדות היום מאי פעם, אבל עדיין אנחנו צריכות להיאבק על זכויותינו. בילי מוסקונה לרמן על שתי יוזמות מבורכות שמסייעות לנשים שרוצות לעבוד

10/11/2011
בילי מוסקונה-לרמן קבלו עדכונים מבילי
  • RSS
» Thinkstock :נשים עובדות. צילום

שיעור ההעסקה של נשים בישראל כיום גבוה מכל מה שהיה אי פעם ומתקרב ל-52 אחוזים (העסקת גברים עומדת על 62 אחוזים) - ויחד עם זה, בואו נסתכל על חלקי הפאזל הזה שמרכיב את העסקת נשים בישראל בתקופה שבה הצדק החברתי הרים דגל בכל הארץ.

בפתח תקווה התכנסה קבוצת אמהות חד הוריות לסדנה שתיתן להן כלים להעלות מאבק בכנסת כדי שתוכלנה לעמוד על זכויותיהן. בבית דניאל ביפו התכנסה אתמול קבוצה מרתקת של ועד פועלות הניקיון של אוניברסיטת בן גוריון בראשותה של אורנה עמוס, עובדת סוציאלית מארגון "כוח לעובדים", שעושה עבודה נפלאה בכך שהוא מאגד ועדי עובדים במפעלים וחברות ומנגנונים בהם הם מופלים לרעה.

פועלות הניקיון הגיעו לסדנת הלימוד כדי שתוכלנה לעמוד מול הלחצים שמופעלים עליהן גם מצד חברותיהן, שעובדות איתן ודורשות פתרונות מהירים וחד משמעיים מהוועד כמו פיצויים של קבלן העבודה שהוחלף אחרי 22 שנים באוניברסיטת בן גוריון וגם תוכלנה לרכז את דרישותיהם ולעמוד על שלהן מול הקבלן החדש שמעסיק אותן כשמאחוריו הדרישות הלוחצות של הנהלת האוניברסיטה.

במקביל, באותו שבוע, נחתה עלינו הבשורה הנאורה והמתקדמת שאנחנו הנשים היולדות נוכל לשלוט על גורלנו בכך שנוכל לחזור לעבודה מחופשת לידה מתי שאנחנו, ורק אנחנו, נחליט, כביכול החלטה סופר פמיניסטית שבה חופש הפעולה המלא ניתן לנו. ונשאלת השאלה, האמנם כך?

>> ריקי כהן חושבת שאסור לנשים לקצר את חופשת הלידה שלהן

לומדות להתעקש על המינימום ההכרחי

נחזור לפתח תקווה, שם ישבו השבוע 26 נשים שהחליטו החלטה חשובה שראויה לחיקוי בכל מקום בארץ (בדיוק כמו הקריאה להשתתפות נשים בכל הארץ במחאת שירת הנשים) - לצאת למאבק על תיקון החוק שפוגע בכל החד הוריות, ועיניינו תקרת שכר בלתי ריאלית לקבלת מזונות מהביטוח הלאומי.

במילים פשוטות, אם אם חד הורית עובדת, ואפילו במשכורת נמוכה מקצץ לה ביטוח לאומי את דמי המזונות. לפני שובע פגשתי במצפה רמון את ויקי כנפו שאמרה שאם היא עושה חשבון ריאלי ממש לא כדאי לה לצאת לעבוד כאם חד הורית בגלל אותה גזרה בלתי הגיונית (איפה מנכלית ביטוח לאומי אסתר דומיניסיני? אשה חריפת שכל בעלת עמדות פמיניסטיות) ש"כופה" עליהן, בצורה ממש לא הגיונית, לשבת בבית.

היוזמה המבורכת של החד הוריות יצאה מהנהלת מרכז "ידיד". הסמנכ"ל הפמיניסטי למהדרין רן מלמד ומנהלת סניף ידיד בפתח תקווה ליאת ארבל, בשיתוף שולי ביתן מהעבודה הקהילתית בעיר וחנה יאול, יועצת ראש העיר למעמד האישה. בסדרת מפגשים הן לומדות איך לייצר לובי להעביר חוק בכנסת. עבודה מבורכת של שיתוף פעולה שממש כדאי לקחת ממנו דוגמה בכל הערים.

בסדנה שמובילים יניב ואורנה עמוס מ"כוח לעובדים" מול עובדות הניקיון, שמרויחות את הסכום המגוחך של 3,600 שקל לחודש עבור שבע שעות ביום כולל יום שישי, הן לומדות שלב אחרי שלב איך להעמיד את הטיעונים שלהן, מהן זכויותיהן ואיך להתעקש על המינימום ההכרחי, כמו תוספת סיכון לעובדה שהן עובדות במעבדה רדיואקטיבית עם חומרים שמוגדרים מסוכנים בסורוקה (תרביות איידס, צהבת מסוג הפטיטיס בי).

ועכשיו נשאלת השאלה איך הצליחה עמותת נטע, שמוגדרת כעמותה להעצמת נשים, לייצר יוזמה כל כך שגויה שיכולה רק להחזיר נשים אחורה למקומות שכרגע ניצלו מהן? הרי אם נשים יוכלו לבחור אם לחזור מוקדם יותר לעבודה אחרי לידה, ברור לגמרי שלא יהיה מעסיק אחד שלא ישתמש בטיעון הזה נגדן, וזה אחרי מאבק שנמשך שנים, שבו הצליחו בכנסת להאריך את חופשת הלידה ל-14 שבועות.

וסביב אותו נושא של העסקת נשים עוד לא דיברנו על העובדה שנשים מגיל 45 בארץ מתקשות למצוא תעסוקה. ואם חופרים עמוק בתוך שביל ההתנהלות השוביניסטי שנמצא בקרעית תמונת המציאות הזאת, מגלים שרוב המעסיקים הישראלים מעדיפים נשים צעירות שתקשטנה להם את המשרד, למרות שהמבוגרות יותר לא מטופלות בילדים קטנים, אחראיות ובעלות ניסיון רב יותר. ואולי זאת הקבוצה הבאה בתור שתצא להילחם על זכויותיה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך