המשקיענים: רופאי שיניים לילדים

לקבל סתימה במרפאת בעיצוב חללית או צוללת וללטף אוגר, להורדת המתח. מה נותנים במרפאות השיניים הכי מושקעות לילדים?

09/11/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» ד"ר אלן בלומנשטיק, רופא שיניים מומחה לילדים

כשמגיעה העת לקחת את הילדים לבדיקה או לטיפול במרפאת השיניים מתחיל במרבית המשפחות שלב ההסברים והשכנועים. אולם יש גם ילדים שכבר לא זקוקים לכך. כאלו המטופלים במרפאות דור ארבע, שהקטנטנים לא מפחדים ואפילו שמחים לבקר בהן.

ממלכת הבובות - ד"ר אלן

מה מיוחד- הרבה צבעים חזקים, ירוק אדום וצהוב וציורי חיות על הקירות כמו גם על חלוקי צוות המרפאה. עמדת הטיפולים מקושטת בבובות והמכשור מוסתר כאשר הילד שנכנס רואה למעשה "אין שום סיבה שיראו את הכל", מסביר ד"ר אלן בלומנשטיק, רופא שיניים מומחה לילדים ובעל המרפאה.

אסטרטגיית טיפול בילדים מפוחדים- כדי להפחית חרדות ולהכיר לילד את המקום עד כמה שניתן עוד לפני ההגעה, מתבקש ההורה בעת קביעת התור לספק מספר פרטים על הילד. בהמשך מקבל הילד בדואר ספרון המתאים לגילאי 2-8 שנים שמסופר בו על ילד בעל אותו שם המגיע בפעם ראשונה למרפאה ובו תמונות אותנטיות של המקום, אפילו של הצוות המטפל. ההורים מתבקשים להקריא לילד מהספרון כמה פעמים לפני הביקור.

"לצערנו ההורים הם עיקר הבעיה. אנו מבקשים אפילו לא לומר לילד "אל תדאג, זה לא יכאב, היום הוא רק בודק", כי כך מעבירים את חרדות המבוגר אל הילד. גם לא לשאול את הילד אם הוא רוצה לשבת. במידה ומתגלות בעיות, הסייעת לוקחת את הילד לשחק בחוץ ואנו מסבירים להורה מה לעשות כדי להביא לשיתוף פעולה מיטבי.

אנו מאמינים בטכניקה התנהגותית שנקראת TELL, SHOW, DO ומטרתה להסביר ולשתף את הילד במטרות ודרכי הטיפול, להראות את מה שצריך ורק אז לבצע את הטיפול. אם נתייחס לילד בכבוד נקבל יחס דומה. אף אחד לא אוהב הפתעות". במקרה הצורך נעזרים בגז צחוק מרגיע בנוסף להרדמה המקומית.

טכניקות חדישות- משתמשים במצלמה אינפרא אוראלית שמצלמת תמונות סטילס של השיניים בפה הילד. מכיון שמדובר במצלמה דיגיטלית, ההורה יכול לראות מיד את התוצאות  על מסך גדול ומקבל תמונה אמיתית של הטיפול אותו צריך הילד לעבור. רמת הקרינה של צילום דיגיטלי נמוכה בהרבה מהצילום המקובל והתוצאה המתקבלת נשמרת לאורך זמן רב.

מספר עמדות טיפול- שתיים.

מרפאת ד"ר אלן, רמת השרון 03-5471202.
..

צוות מרפאת ד"ר אלן. לא חלוקים לבנים אלא חולצות הוואי

משקפיים עם סרט - ילדודס

מה מיוחד- בילדודס נוקטים בדרכים שונות ומגוונת להסחת דעתו של הילד: בובות שמדברות כשמוחאים להן כפיים, תולעת צבעונית המקשטת את זרוע כיסא הטיפולים, משקפיים מיוחדות לצפייה בטלוויזיה-  הילד בוחר את הסרט אותו הוא מעוניין לראות וזה מוקרן על עדשות המשקפיים, מסך פלזמה הממוקם בתקרה מעל עמדת הטיפולים, עמדות משחקי סוני פלייסטיישן. בסיום כל טיפול או בדיקה הילד מצטלם עם הרופא והתמונה מועלית לדף הפייסבוק של המרפאה כך שהוא יכול להראות לחבריו כמה היה גיבור.

אסטרטגיית טיפול בילדים מפוחדים- "ילד לא אוהב להגיע למקום שהוא לא מכיר ולכן אנו שולחים לו מראש חוברת ובה מידע על המרפאה ווכיצד יש להתנהג שם על הרופא כולל תמונות", מסביר ד"ר אלון זיידמן, מנהל הרשת. הילד מגיע לפגישת היכרות בה מקבלים מידע והדרכה והרופא משתמש בהסבריו במינוחים השאובים מעולמו של המטופל הצעיר ולא במונחים רפואיים. כך לדוגמה לטורבינה שמתיזה מים בפי המטופל קוראים ממטרה והסאקשן הוא למעשה שואב אבק או נשקן. בהתאם לצורך משתמשים בטשטוש כמו גז צחוק. לאחר הטיפול הילד לא יזכור דבר ובמהלכו יהיה רגוע.

טיפולים חדשניים- שימוש בסתימות לבנות, מריחת ג'ל המגן על השיניים למשך כחצי שנה.

מספר עמדות טיפול: במרכז, אחת בכל סניף, ובדרום 3 עמדות. בכל מרפאה ישנו רופא שיניים מומחה לילדים וכן אורתודנט מומחה לילדים.

ילדודס: רמת גן, נווה סביון, שדרות (דנטל סנטר) 1599-59-50-50.
..

ד"ר אלון זיידמן. שולח ספרון עם גיבור בשם הילד, לפני המפגש

חיות ליטוף בחצר - פלא

מה מיוחד- מרפאת פלא ממוקמת בבית פסטורלי הממוקם בלב שדות, סביבו חצר "כמו של פעם" ובה נתקלים בחיות שונות כמו אוגרים ושרקנים לליטוף והאכלה ועץ מוצצים ובקבוקים. איזה כיף. פנים המרפאה מעוצב בלבן שקט ונעים עם זריקות צבע בדמות כריות או מגירות. "זה נעשה כדי שהמקום יתאים גם לתינוק בן שנה שמגיע בפעם הראשונה וגם לנערה בת 14 שמתעניינת בעיקר בפייסבוק", אומרת בעלת המרפאה ד"ר הדס כץ-שגיא, רופאת שיניים מומחית לילדים.

בחדר ההמתנה מפוזרים משחקי מחשב חדישים, צעצועים שונים ואף תיבת אוצר, דפי צביעה וצבעים שהילדים מוזמנים למלא לפני ולאחר הטיפול. חדר הטיפולים מעוצב כ-Open space מרווח וצבעוני וכיסא הטיפולים המיוחד לילדים יובא אישית מארה"ב שמעליו ממוקם מסך טלוויזיה להנאת המטופל. גם התעודות המקצועיות הממוקמות על הקיר לטובת ההורים המתעניינים, מוסגרו בצבע ונראות כעוד תמונה עבור הילד.

אסטרטגיית טיפול בילדים מפוחדים- "אפשר להוריד חרדה באמצעים שאינם מילוליים", מדגישה ד"ר כץ-שגיא. "כך למשל עצם המיקום ועיצוב המרפאה, בתוספת החיות בחצר, מאפשרים לילד להרגיש פה ביתיות נעימה ולא מאיימת. הצוות לבוש בחלוקים בצבעים וציורים נעימים אבל לא תינוקיים. מדברים לכל מטופל בגובה העיניים- לילדה בת 3 אני מחמיאה על הלק הנוצץ ועל 'הסנדלים המהממות' ולנערה על הבגדים הקוליים. בנוסף, חיוך תמיד שובר את הקרח. אנחנו מרשים לשבת על אמא במהלך הבדיקה ומנסים לבנות יחס אוהד שיאפשר לקטנטנים להגיע לפה בקלות לביקורות שוטפות, מה שבסופו של דבר יבטיח רפואת שיניים מונעת ולא טיפולית. עוד בשלב של קביעת התור אנחנו נשמח לשוחח עם הילד בטלפון, כדי לענות על שאלותיו ולהרגיע חששות".

טיפולים חדשניים- סתימות לבנות, מריחת ג'ל למניעת עששת.

מספר עמדות טיפול - שתי עמדות לטיפול רפואי, שיננית או אורתודנט.

מרפאת פלא, הוד השרון 077-4050816.

..

ליטוף אוגר להפחתת מתח במרפאת פלא בהוד השרון. צילום: Thinkstock

טיסה קסומה לחלל - חללית השן

מה מיוחד- שם המרפאה, חללית השן, מעיד על אופייה ועיצובה. הביקור בה לוקח את הילדים למסע מרהיב במרחבים שמחוץ לאטמוספירה. תאורה צבעונית מתחלפת, צילומים מהירח ואפילו פסל ענק של אסטרונאוט שיפער עיני כל עולל. על הקירות תלויים מסכי מחשב וטלוויזיה רבים והצוות מנסה לדמות את הטיפול לטיסה קסומה בחללית.

אסטרטגיית טיפול בילדים מפוחדים - כדי להימנע משימוש בהרדמה כללית, נעזרים בחללית השן בטשטוש הכרתי באמצעו חומר ותיק הנקרא כסירופ בשם כלוריל הידרט, הניתן בכפית או במזרק, כמו תרופה רגילה. בדרך זו מצליחה ד"ר רויטל בלצן שסקין לבצע כל טיפול, ארוך ומסובך ככל שיהיה, בלי להשאיר טראומות אצל המטופל הצעיר. טיפול שעיקרו הרבה חיוך והבנה של הילד.

טכניקות חדישות- צילום רנטגן ממוחשב בקרינה מזערית, פרוייקט פיית השן למניעת עששת כבר מגיל ינקות (הדרכה והסברים לקטנים ולהורים), מכשיר הכולל מערכת לייזר לטיפול ברקמות הרכות והקשות נטול קולות מוכרים של מכשור מרפאות השיניים ה'רגילות'.

מספר עמדות טיפול- אחת.

חללית השן, ת"א 03-5444204.


מתוך האתר של מרפאת ד"ר רויטל שסקין - חללית השן

ביקור מתחת למים - הצוללת הצהובה

מה מיוחד- מרפאת צוללת צהובה מעוצבת בהתאם לחזונם של חברי להקת החיפושיות על הצוללת הצהובה כולל חלונות שנראים כפתחי צוללת, תיבת אוצר שבה פרסים אותם יקבל הילד "על התנהגות טובה" בתום הביקור, ושלל אבזור הלקוח מן העולם התת מימי. הביקור מדומה להפלגה בצוללת כאשר בראשית מכיר הצוללן הצעיר את הקפטן, היא ד"ר רוזי בר נתן, בעלת המרפאה.

אסטרטגיית טיפול בילדים מפוחדים- שיח בגובה העיניים של המטופל הצעיר, מתן הסברים רבים החל מרגע כניסת הילד למרפאה, על המכשור ועל הטיפול. בעת הטיפול הילד צופה בסרט או תוכנית אשר מוקרנים על המסך שמולו ולעתים, כאשר עולה צורך להרגיע, נעשה שימוש בגז צחוק.

טכניקות חדישות - מצלמת רנטגן דיגיטלית ממוחשבת המאפשרת צילומי שיניים בהפחתה של 90 אחוז מהקרינה מהמקובל במכשירי רנטגן, מערכת גז צחוק עם מערכות בקרה משוכללות, הטיפול מתבצע תוך כדי שימוש במשקפיים אופטיות כירורגיות מגדילות, עם תאורת לד ממוקדת על מנת להגיע לדיוק הרב ביותר שניתן.

צוללת צהובה, הוד השרון 09-7407774.
..

עיצוב הפנים במרפאת צוללת צהובה - לאוהבי הביטלס. צילום: מתוך אתר המרפאה

הרשימה נבנתה על ידי כתבת סלונה ואינה מסחרית ובתשלום
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה