לסל וחסל

השבוע בוטלה ליגת העל בכדורסל לנשים לעונה הקרובה. לכאורה מסיבות משפטיות, אבל למעשה בגלל שאף אחד לא לוקח ברצינות את ספורט הנשים בארץ

08/11/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» כדורסל נשים. צילום: "ספסל"

מאת: מיכל גרא-מרגליות

ביום ראשון האחרון (6.11.2011) החליט איגוד הכדורסל לבטל את עונת 2011-12 בליגת העל לנשים.

תקציר האירועים: השחקניות הישראליות בליגה בחרו לצאת למאבק בשל ביטולו של "החוק הרוסי", שהונהג בליגה בעונה הקודמת, וכפה על הקבוצות הרכבים הכוללים מינימום של שתי שחקניות ישראליות על המגרש, מתוך החמש, בכל רגע נתון.

לטענת השחקניות, ביטול "החוק הרוסי" יוביל, הלכה ולמעשה, למצב של "ליגת זרות", ידחוק לשוליים את מקומן של השחקניות הישראליות במגרש ובהתאמה יפגע בפוטנציאל התפתחותן המקצועית של שחקניות ההווה ובמוטיבציה של שחקניות העתיד.

ההחלטה על ביטול העונה התקבלה לאחר שהשחקניות הישראליות הכריזו על השביתה המאורגנת הראשונה בתולדות הספורט הישראלי, ולא התייצבו למחזור הראשון של המשחקים, ששוחק גם בלעדיהן, על ידי זרות הליגה ונערות המשחקות במועדונים. האיגוד ביסס את החלטתו על כך שמדובר בשביתה לא חוקית, מאחר והשחקניות אינן מהוות ארגון יציג (הואיל ואינן מהוות לפחות שליש מקרב השחקניות בקבוצות או באיגוד הכדורסל).

נחיתות הספורט הנשי

העיסוק השולי בליגת הכדורסל לנשים הוא, והוא בלבד, שאיפשר את ביטול הליגה. גם חצאי הכותרות שהשביתה וביטול הליגה קיבלו היו ללא ספק נמוכות משמעותית מסיקור תקשורתי פוטנציאלי במקרה דומה אצל ליגת הגברים.

אלא שההחלטה על ביטול הליגה לא רק נשענת על שוליות הספורט הנשי בכלל, שהכדורסל והטניס הם נציגיו הבולטים, אלא גם מעצימה ומנציחה את היותו בשוליים. ההיתלות של האיגוד בנימוקים משפטיים, מבלי להיכנס לעובי הקורה של הנימוקים, שאינם בהכרח פשוטים כמו שהאיגוד מנסה להציגם, מתעלמת מהמצב החברתי המורכב שבו נמצא ספורט הנשים.

הספורט הנשי נמצא בנחיתות תקציבית מול הספורט הגברי, והשחקניות בו נאלצות להתמודד עם ענף רווי סטיגמות מסרסרות (להרחבה בנושא ראו את פוסט האורחת מאיר העיניים של אביה בבלוג "יחסי מין – הגיגים של (א)נשים על מגדר"). כך למשל, כמעט בכל כתבת צבע על ספורט נשי עולה השאלה כיצד מתמודדות השחקניות עם הנשיות שלהן מול העיסוק בספורט גברי אותו בחרו (הנה דוגמה אחת). זאת ללא ספק סוגיה שמטרידה רבות כבר בגילאים צעירים, ומשפיעה על עצם ההחלטה לבחור בספורט כתחביב או אופק מקצועי פוטנציאלי.

והנה דוגמה עדכנית: לפני כשלושה שבועות התפרסמה השאלה הבאה בפורום באינטרנט: "אני נורא אוהבת לשחק כדורגל, להיות בחברת בנים והכל. אבל הבנות בכיתה לועגות לי וקוראות לי 'אבוגבר' וזה לא נעים. מה לעשות?".

בנוסף לתשובות שקראו לה להתעלם מהתגובות האלה, בלטה תשובה מסוג אחר: "את לא צריכה להפסיק ולשחק כדורגל, זה דווקא יתרון כי ככה את יכולה להיות הרבה זמן עם בנים ובלי תחרות… אז כן, זה מפריע שאת מצטיירת בתור טומבוי. ולכן הייתי ממליצה לך מחוץ למגרש להשקיע בנשיות שלך, להתאפר, ללבוש בגדים מחמיאים וצמודים".

הדוגמה הזאת מחדדת את הצורך בפיצוי המתבטא בהבלטת ה"נשי", כדי לאפשר לילדות ונערות את העיסוק ב"גברי".

אין ספק שלעיסוק בספורט יש השפעה מיטיבה על אלו הבוחרות בו, ועל החברה בכללותה. ההשפעות החיצוניות החיוביות מתבטאות בתחושת ערך עצמי, ביטחון מוגבר ודימוי גוף בריא יותר. ביחס לחברה בכלל העיסוק של נשים בתחום "גברי" מסייע לצבוע באפור חלקים מהשטח הנשלטים על ידי האבחנה הדיכוטומית בין ה"נשי" ל"גברי", למרות הקשיים שפורטו לעיל.

לשפוך את התינוק עם המים

מאבק השחקניות הישראליות על ההכרה במעמדן הוא מאבק חשוב, ואני מסכימה איתן שיש בו כדי להשפיע גם על ההחלטה של ילדות צעירות אם להשקיע את כל כולן כדי לנסות להיות שחקניות מקצועיות. אבל אל להן לשפוך את התינוק עם המים. הפנייה של השחקניות לראשי עיריות בבקשה למשוך את התקצוב העירוני שניתן לקבוצות הנשים היא פנייה לא ראויה, שעשויה להחליש את המאבק בהכרה בספורט הנשים.

ולגבי ההחלטה של איגוד הכדורסל - לטעמי מדובר בהחלטה אומללה וטוב יעשה האיגוד אם יחזור בו. אין די בליגה תחרותית. הליגה צריכה להוות מקור להזדהות עבור הקהל, ולהוציא מתוכה מודלים מקומיים לחיקוי עבור הדור הצעיר כחלק מתהליך של העצמת נשים. תהליך שבו החברה שלנו תאפשר לפרטים המרכיבים אותה להביא עצמם לידי ביטוי שלא רק במסגרת ה"מקובל", אלא לייצר מרווח גדול יותר לקיום נשי ואנושי.

לניתוח מקצועי מצוין של ההחלטה על ביטול הליגה, ראו את הטור של ליאור קלינגר ב"ספסל".

מיכל גרא-מרגליות היא אוהדת כדורסל נשים, בעלת תואר ראשון בפכ"מ (התוכנית המשולבת לפילוסופיה, כלכלה ומדע המדינה), תואר ראשון במשפטים ותואר שני במשפטים עם התמחות במגדר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה