אבא בחופשת לידה

כשהכירו, אשתו לעתיד הודיעה לו שהקריירה שלה לא ניתנת לערעור, אז הוא לקח חופשת לידה במקומה. יובל פדר, אבא פמיניסט בטור חדש מצחיק ומערער מוסכמות

06/11/2011
יובל פדר קבלו עדכונים מיובל
  • RSS
» יובל פדר

נושאים עתידיים: הריון, בדיקות גנטיות, מין היילוד, חיתולים, קניות, סימילאק, גינה, כלבים, ארוחות, אמבטיות, מוצקים, הרדמות, טקס שינה, חפץ מעבר, הלוחשת לתינוקות, מזרן פעילות, אוניברסיטה, קומוקום שומר חום בייביסיטר...

כמו כל ההתחלות, גם זו היתה התחלה קשה. יצא לי להכיר את אשתי דרך הפייסבוק. כמי שהיה כלוא בתוך מעבדה רוב שעות היום והלילה, הפתרון לתקשורת אנושית היה המחשב – עד כמה שהדבר מוזר ומעלה תמיהה. תקשורת אנושית ומחשב מממ...יש כאן נקודה למחשבה. הבחורה שהכרתי שם היתה מאד מיוחדת ואתגרה את התאים האפורים שלי כבר מהמייל הראשון. היא לא הסכימה שנפגש עד שלא אקרא מספר לא מועט של מאמרים שהיא שלחה לי (חלקם נכתבו על ידי נשים מרשימות וחלקם על ידי אישה מרשימה אחרת, זוגתי לעתיד).

דרוש לי שותף אמיתי להורות

לאחר שעמדתי בדרישות הסף ונפגשנו כמה פעמים, היא הודיעה לי חד-משמעית שהקריירה שלה לא ניתנת לערעור ואם אני רוצה שיזחלו לנו בבית גופים מריירים ו"קופסאות צועקות" צריך להיות לזה מחיר גם מצידי. כלומר ששנינו נצטרך לחלוק ולהיות שותפים. תמיד האישה היא זו שמשלמת את המחיר הכבד ביותר וגם לטווח הארוך ואין איזון. זוגתי היקרה דרשה שותף אמיתי להורות, ולא מפרנס ולא שאחד שנותן נשיקת לילה טוב או אבא לשבת בצהריים - זו לא הורות. זה אמהות + דמות ערטילאית שקונה מתנות ועושה פוצי מוצי פה ושם וזה לא הוגן ולא הגון להביא ילד לכזה "שיתוף פעולה".

אם הייתן פוגשות את אשתי, הייתן מבינות שהיא לא צחקה כלל. שלא תבינו לא נכון, היא מתה על אלון הפצפון בננו היקר, אבל מאד חשובה לה עצמאותה הכלכלית והיכולת שלה להתפרנס בכבוד וגם לי באותה המידה. לאחר שהסכמתי גם לתנאי זה ועברו כמה חודשים להכרות שלנו, הגיעה הצעת הנישואין...שלה! כן, קראתן נכון, ערב אחד אני מוצא עצמי ברכב בדרכי לאשדוד להופעה של יהורם גאון (אני מת עליו, אחד הזמרים והשחקנים האהובים עלי). באמצע ההופעה אני שומע את שמי מהדהד לו מכיוון הבמה ועוד לפני שהספקתי למצמץ, אור הזרקורים היה על שנינו וזוגתי שתחיה, בערמומיות שייחודית רק לה, שלפה את המשפט הבא: "אני רוצה לשמוע אותך מעז להגיד לי, לא, מול כל הקהל הזה..." אני זוכר שאמרתי "ברור", אך לקול התשואות מן הקהל, קולי נאלם דום.

בסוף ההופעה עמדתי מבוייש בצד וראיתי את המון הנשים צובא על ארוסתי הטרייה ואין אישה שלא נדהמה מהאומץ ומהיוזמה וכולן היו כל כך לבביות ומתוקות, שהרגשתי שאני ממש מיותר ועשיתי מרחוק תנועות של "בואי נברח מכאן לפני שנוזמן גם לארוחת ערב אצל אחת מהן". בבוקר למחרת כבר היתה כתבה בעיתון "אישה הציעה נישואין לגבר מול אלפי צופים נלהבים" עם תמונה של שנינו על הבמה.

הגוף מחה

תראו, אני יכול להצהיר על עצמי כפמניסט מהיום עד מחר, אבל שנים של שוביניזם, האדרת הגבר והבלעדיות על הצעות נישואין חלחלו עמוק ל-DNA עד שהגוף שלי נתן להצעה הזו את אותותיו ומצאתי את עצמי במתקן האשפוז בתל השומר, עם חום כל כך גבוהה שהמתמחים יכלו לטגן חביתות על המצח שלי. כמובן שהתגובה החברתיתי לא איחרה לבוא וכולם צחקו עלי במשך השבוע שהייתי מרותק למיטה.

למה אני מספר לכן את כל זה, מכיוון שלאחר שהתחתנו (הייתי מוסיף כדת וכדין, אך הממסד בארץ גרם לנו להתחתן כדת, אך לא כדין ומשרד הפנים היקר אינו מכיר בנישואינו וחבל כי אני מכיר בו וזה ממש לא יפה מצידו אבל כמו שהסבתא הפולניה שלי אומרת "נו, שויין") ולאחר שנת נישואין מאושרת וצרופה בחוויות, הוחלט למזג את המטענים הגנטיים שכל אחד סוחב עימו מימי אדם וחווה או לדרוויניסטים, מימי הנוקליאוטיד הראשון והלכנו לברר אצל רופאת הנשים מה הפרוצדורה בעניין. היא אמרה לנו שזה ייקח בין חצי שנה לשנה ושנהיה סובלניים. החלטנו שאת יריית הפתיחה נתחיל באילת ככה שיהיה איזה סיפור מעניין לספר לעולל שיוולד. 8 חודשים לאחר מכן הפציע לעולם, חודש מוקדם מהצפוי, יצור קטן מקומט ומתוק.

בפוסט הבא, אמשיך לספר על הדרך שעברנו מבדיקת ההריון הראשונה ועל חופשת הלידה שלקחתי.

קצת עלי: יובל פדר, בן 33 נשוי שנתיים. בעל תואר ראשון בביולוגיה מולקולארית, תואר שני במדעי המוח. מורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות, מדריך צילום ומנהל מועדון צילום. אבא בחופשת לידה, כבר אמרתי?
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך