גשר להצלחה

מה זו פלטה פנימית, האם גשר שקוף זה טוב ומה כל כך רע בדחיית יישור השיניים לגיל מבוגר? שיחה עם רופא

03/11/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» לורדס, ביתה של מדונה, לא מתביישת בגשר

אז מה יקרה אם תוותרו לילד ותדחו את יישור השיניים לגיל מאוחר יותר? מסתבר שזה לא רעיון כל כך רע אבל לא אידיאלי. "טיפול אורתודנטי אפשר לעשות בכל גיל", אומר ד"ר שמואל עיני, מומחה ליישור שיניים ולסתות, מנהל תוכנית ההתמחות באורתודנטיה בביה"ס ללימודי המשך ברפואת שיניים, בביה"ח רמב"ם. "כל עוד החניכיים, המהוות את מערכת התמיכה של השיניים נמצאת במצב טוב, אפשר לטפל בה. יש הרבה מבוגרים שלא הצליחו לעבור את היישור בגיל צעיר מסיבות שונות או שהתפתחה אצל תזוזת שיניים בשלב מאוחר, כך ששיעור היישורים בגילאים אלו עולה.
..
בארה"ב שיעור המטופלים המבוגרים עומד על 20%. קיימת אצלם רמת מוטיבציה גבוהה מאד, עובדה שמסייעת לעמידה ביעדי הטיפול ובמסגרת הזמן המתוכננת. יחד עם זאת, הזמן האידיאלי לערוך טיפול אורתודנטי הוא בגיל צעיר: בתקופה זו של החיים מהירות תזוזת השיניים גדול יותר, בגלל התהליכים הביולוגיים של הגוף יש יותר אפשרויות טיפול ובנוסף, ניתן לנצל תהליכי גדילה שכבר לא קיימים בגיל מבוגר".
..

ד"ר עיני מספר שאחת הבעיות הגדולות כשמתחילים בטיפול יישור שיניים אצל ילדים, היא חוסר הקפדה על היגיינת הפה שגורמת לדלקות חניכיים ובעיות אחרות במהלך היישור או שאחרי הסרת הגשר. "ילדים פחות מצחצחים למרות שההדרכות שאנו מקפידים עליהן, אוכלים מאכלים קשים שאסורים עליהם ועוד. אצל מבוגרים יש הקפדה גדולה בהרבה".
..

.מה הגיל האידיאלי להגיע לבדיקת אורתודנט?

"אגודת האמריקנית לאורתודנטיה ממליצה להגיע למרפאה כבר בגיל 7 בעוד האגודה הישראלית ממליצה להביא ילדים בגיל 8 לבדיקה ראשונה. משך הטיפול הממוצע נע בין שנה ורבע לשנתיים".
....
יש טעם לחכות שכל השיניים יתחלפו לפני התחלת הטיפול?

"מדובר באגדה אורבנית. לטעמי אין צורך לחכות עד החלפת השן האחרונה מכיון שזה יכול להיות מאוחר מדי. פעמים רבות, בזמן ההמתנה מפסידים תהליכי תזוזת שיניים שיכולים לאפשר את סיום הטיול ללא עקירות. כך גם במקרה של ילדה שבזמן ההמתנה לתחלופת השיניים שלה מקבלת את המחזור הראשון, או אז סיימה למעשה את ההבשלה הגופנית ובכך הצטמצמו אפשרויות הטיפול בה. לעומת זאת יש הורים שמאד לוחצים על התחלת טיפול מוקדמת מדי ואנו צריכים למתן אותם ולבקש לחכות עוד קצת".

..

באירועים הוליוודים בשנים האחרונות, לא נפקד מקומם של בעלי הגשר על השיניים. הנה שחקנית נחשקת שלא מסתירה את הפלטה

...

רפואת שיניים מונעת

ד"ר עיני מספר כי השאיפה כיום היא למנוע התפתחות של ליקויי סגר באמצעות מעקב מוקדם. מבחינתו זו ההשקעה הטובה ביותר של המשפחה. "ב-95% מהמקרים לא אמצא סיבה לטפל בילד שמגיע אליי בגיל צעיר מדי. אבל בשביל אותם מקרים בודדים, שווה בכל זאת להקדים. לעתים נדרשים צילומים שיחשפו בעיות מבניות או אם קצב החלפת השיניים שלא נשמר. מעקב בגיל צעיר מסייע באיתור הרגלי רקמה רכה כמו דחיפת לשון הגורמת למנשך פתוח. כך גם במקרה של גלישה צדדית של השיניים - אפשר לטפל בהקדם באמצעות השחזה או טיפול אורתודנטי שכן היא עלולה להביא לגדילה א-סימטרית של השיניים.
..
סוג אחר של טיפול מניעתי נערך בסוף הטיפול, כאשר מנסים להבטיח את שמירת התוצאות לטווח ארוך על ידי שימוש בקיבועים ופלטות או שניהם גם יחד ומעקב צמוד לאורך ארבע שנים מן הסיום".
..

המפיקה קייטי סולה בטקס נוצץ בלוס אנג'לס
..

ספר על החידושים בתחום יישור השיניים?

"בשנים האחרונות יש דרישה ניכרת לשימוש במכשור אסטטי, כזה שהוא בלתי נראה לחלוטין, בין אם הוא מכשור פנימי או שקוף. הפלטה הפנימית מודבקת בעיקר בטיפול אצל מבוגרים משום שאלו טכניקות מורכבות יחסית ויקרות בהרבה. יש לנו גם תחושת בטן שדרך הטיפול הנוכחית היא נסבלת אצל ילדים. בארה"ב המכשור המתקדם נפוץ גם בקרב מתבגרים בני 15-16. אצל ילדים רואים גשר רגיל אם אפשרות להחלפת גומיות בצבעים שונים או גשר שקוף.
..

חידוש הנוסף, שרלוונטי בעיקר בקרב המבוגרים, הוא שילוב בין אורתודנטיה לבין כירורגיה הנקראת שיטת ווילקו. כחלק מהטיפול נערך ניתוח חניכיים בכל הפה, חריצה של העצם והוספת תוספי עצם ההופכת את משך הטיפול למהיר ולמעשה מקצרת אותו פי שלושה. ככל שהטיפול קצר יותר יש פחות נזקים לחניכיים ולשיניים. בארץ, השימוש בשיטה מתבצעת בקרב מבוגרים ובביה"ח רמב"ם בלבד בעוד בארה"ב היא שכיחה גם בקרב בני נוער".

גשר ומחשוף? הולך בהחלט

צילומים: Getyimages
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה