עם הצלחה כן מתווכחים

הגיליון האחרון של "ForbesWoman" מונה את עשרת הסטריאוטיפים הכי מרגיזים על נשים חזקות, שמלווים אותן גם במהלך קריירות מפוארות

02/11/2011
מערכת סלונה קבלו עדכונים ממערכת
  • RSS
» ניהול בלי רגשות. מריל סטריפ, השטן לובשת פראדה

1. מלכת קרח

הסטריאוטיפ הזה אהוב במיוחד על יוצרי סרטים וסדרות טלוויזיה, ואפשר למצוא לו דוגמאות בדמותה של מריל סטריפ, שגילמה את עורכת מגזין "ווג" אנה וינטור בסרט "השטן לובשת פראדה" והדמות של גלן קלוז ב"דמג'ז". הסטריאוטיפ הזה מקומם במיוחד, כי ברגע שאישה מנהלת מעזה להראות קצת רגשות, היא מייד מסווגת כלא יציבה, וברור שלא מסוגלת להנהיג.

2. רווקה ובודדה

זה סטריאוטיפ בעייתי, כי האמונה שנשים חזקות מפחידות גברים ושהן יצטרכו להתפשר בתחום הזה יכולה ממש להרתיע נשים מלהגיע לעמדות בכירות. ואם במקרה לאישה נוח עם זה שהיא סינגלית, היא תחטוף גם על זה צקצוקים, כי כידוע נשים תמיד צריכות בן זוג.

3. אישה קשה

בעוד שגבר יוגדר כחזק או קשוח, הנשים בעמדות המפתח יוגדרו כקשות. כי למרות המהפכה הפמיניסטית וההתקדמות של העולם, עדיין אישה אמורה להיות רכה, ובטח שלא לעמוד על שלה.

4. אישה חלשה

גם אחרי שחדרה אל עמדת כוח, אישה יכולה להתמודד עם אותם סטריאוטיפים שהדירו אותה מלכתחילה – ובכלל זה, היותה חלשה, וותרנית, וחותרת לקונצנזוס. הדבר נובע בין היתר מדרך הניהול הנשית ומהעובדה שנשים רואות הצלחה כתוצר של עבודת צוות, ולא של אדם אחד.

5. גברית

האם העולם העסקי מצפה מנשים להראות ולהתלבש כמו גברים? נשים מצליחות רבות מדווחות כי הן חשות לחץ להתלבש בצורה נטולת מיניות, ונאלצות להתעקש לשמור על הנשיות שלהן, גם בתוך חדר מלא חליפות נוקשות.

6. תככנית

יש אנשים שעדיין מאמינים כי אם אישה הגיעה לעמדה בכירה, זה חייב להיות תוצר של מזימות ותככים בדרך אל הפסגה. האפשרות כי אישה הגיעה למעמדה בהתבסס רק על עבודה טובה, נדחית באופן אוטומטי.

7. רגשנית

מדובר באחד הסטריאוטיפים המסוכנים ביותר לגבי נשים, באשר כל גילוי של רגש יכול להתפרש כ"התפרצות אמוציונלית". הילארי קלינטון סבלה מהסטריאוטיפ הזה  - אחרי קריירה פוליטית בה הייתה מופת לרוגע ושקילות, לחלוחית אחת בעיניה בעת הקמפיין לבחירות לסנאט, הזניקה דיון ציבורי אגרסיבי תחת הכותרת: "האם הילארי תבכה את דרכה לבית הלבן?".

8. זועמת

"אישה שחורה וכועסת", כך כינו עיתונאים את מישל אובאמה, כאשר התייצבה לצד בעלה בבחירות לנשיאות ארצות הברית ב-2008. עורכת הדין בוגרת הרווארד הייתה צריכה לעבוד כדי לרכך את התדמית שלה, לאחר שהפנימה שכעס הוא אולי סמל סטטוס אצל גברים, אבל אצל נשים הוא סימן בעיקר לחולשה.

9. היא כאן בגלל העדפה מתקנת

יש מי שלא מבינים את העקרון מאחורי העדפה מתקנת: משמעותה לאפשר לנציגי המיעוטים להשתלב, אך לא על חשבון יכולת. כך, גם בחדר שבו יש אישה אחת בין הרבה גברים, עלולה להישמע הטענה כי היא שם "בתור האישה הסמלית", ולאו דווקא בגלל כישוריה, גם אם הם לא נופלים מכישורי הגברים.

10. המעודדת

נשיות וחום נתפסות לעיתים כתכונות לא רציניות, שכל מהותן לעודד את הזולת ולא לקבוע סדרי יום. מושלת אלסקה לשעבר שרה פיילין נדהמה לשמוע בכיר אומר עליה שהיא "לא המאמן ולא השחקן המרכזי, אלא המעודדת".

לכתבה המלאה ב"ForbesWoman"

צילום מריל סטריפ: יח"צ, צילום קלינטון: gettyimages
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה