אישה לאישה זה כוח אדיר

פורום נשות העסקים של עמותת "רוח נשית" התכנס לקראת אירוע ההתרמה השנתי של העמותה. ג. יפית: "פרנסה היא חוט השדרה של האדם"

01/11/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» ג. יפית. צילום: שלומי מזרחי

בעת ההתקבצות שלהן אמש לקראת מפגש פורום נשות עסקים של עמותת "רוח נשית", שנערך ב- Z.O.A בית ציוני אמריקה בת"א, ניתן היה לחוש בחדוות העשייה של נשות הפורום, ברצון לנתינה ובעיקר בחיבוק הנשי הזה שאין דומה לו. הפורום שנפגש אמש, כפי שקורה כמה פעמים בשנה, התכונן לקראת אירוע ההתרמה השנתי של העמותה, שיערך החודש.

עשרות אלפים זקוקות לסיוע

בשנת 2008 השיקה העמותה את פורום נשות העסקים והקריירה של רוח נשית על מנת למנף ולחזק את פעילות העמותה. בפורום פעילות נשות עסקים בכירות, נשות קריירה ופעילות חברתיות, אמיצות וכריזמטיות, הפועלות להרחבת הרשת החברתית והתעסוקתית של נשים נפגעות אלימות. "כל אישה נפגעת אלימות היא תא סרטני בחברה. עד היום עזרה העמותה ל-500 נשים אך יש עוד עשרות אלפים שזקוקות לסיוע", סיפרה השחקנית יעל אבקסיס, נשיאת הפורום.

וכדי להדגיש עד כמה הן זקוקות, חשפה מכי נאמן, מייסדת ומנכ"לית העמותה, סדרה של נתונים סטטיסטיים קשים לעיכול: האם ידעתם שאחוז התקציב המופנה לשיקום נפגעות אלימות מכלל התקציב לטיפול באלימות עומד על 5 אחוזים בלבד? האם סיפרו לכם ש-51 אלף גברים לא שילמו לגרושותיהם ולילדיהם דמי מזונות בשנת 2010, באלצם אותן להגיע לחרפת רעב? והאם שמעתן כי מרבית החד-הוריות נאלצות לעבוד בעבודות שאינן מדווחות (מה שנקרא "כסף שחור") כדי שלא תיפגע קצבת הבטחת הכנסה שלהן מטעם המוסד לביטוח לאומי, זו שתאפשר להן לחיות בתנאים בסיסיים סבירים?

עובדות עם הנשים באופן פרטני

הנשים האלו, המגיעות ל"רוח נשית" באמצעות רשויות הרווחה וקבוצות תמיכה שונות למען נפגעות אלימות, מתמודדות עם מחסור כלכלי, מתקשות להשתלב בשוק העבודה, חסרות תמיכה חברתית ומתמודדות עם קשיי החיים לבדן.

סמדר ורבר, מנהלת תחום קליטת נשים, מקבלת את פניהן בחיוכה המואר כשהן מגיעות לעמותה: "הן מגיעות במצב קשה ואני מראיינת אותם ומגלה מהם הצרכים שלהן. עובדים איתן באופו פרטני והן מנותבות לדרך ספציפית, מלוות במנטורית שמדריכה ומייעצת והפכת להיות החברה הטובה שלהן".

פרנסה היא חוט השדרה של האדם

תוספת חיזוק קיבל המפגש אתמול כאשר אימי עירון, מנכ"לית סלונה, החברה בפורום,  אירחה לשיחה אישית את אשת העסקים והאימפריה הפרסומאית יפית גרינברג (היא ג. יפית). זו סיפרה כיצד החלה דרכה המקצועית כמנהלת חשבונות ללא ידע ממשי ("אפילו לא היה לי סוג") והתקדמה בזכות תועפות מוטיבציה ואמונה בעצמה כמטאור בשמי עולם הפרסום. כיום היא חולשת על חברות רבות, כשאחד מעובדיה, היא מספרת בחיוך, היה המעביד הראשון שלה.

היא מספרת על התובנות העסקיות שרכשה וכיצד נרכשת תחושת בטחון כלכלי. "פרנסה היא חוט השדרה של האדם ויש לעשות הכל כדי לעזור לאנשים לעבוד, כדי שיטמיעו את תחושת הכבוד שמגיעה עם הפרנסה". היא מספרת שמכל מורה שנקרה בחייה למדה, לא בחלה באף עצה אך סמכה כמובן גם על תחושות הבטן שלה.

לשאלתה של עירון מהם מקורות הכוח שלה מספרת ג. יפית שמנוע הצמיחה העיקרי של נשים הוא החרדה שגורמת להם להיות יצירתיות ויעילות יותר כדי לא להתדרדר וליפול. "גם היום, כשאני כבר יכולה לפרוש בשקט, אני מסתערת מדי בוקר על העבודה כאילו אין לי איך לשלם את חשבונות החשמל", היא מטעימה.

כל אחת יכולה להיות להיות שגרירה

רונית שטרן, בעלת משרד יחסי הציבור שטרן אריאלי, הציצה לאחד המפגשים הראשונים לפני כ-4 שנים ונשארה שם. היא לקחה על עצמה להפיץ את דבר העמותה בכל דרך שהיא. "בכל אחת ואחת יש פוטנציאל להיות שגרירה במעגלים החברתיים והעסקיים בהם היא נמצאת", היא אומרת. חניתה שושן, שניהלה את הפורום, מדגישה שההתנדבות בעמותה העניקה לה את האפשרות להביט על הדברים מבפנים. "זו זכות לגעת בנשים האלו אחת אחת. אני מאמינה שבייחוד עבור אישה הדבר החשוב ביותר הוא הקריירה, למרות שזה נשמע מוזר כי נהוג להעמיד את המשפחה בקודקוד. העצמאות הכלכלית והאפשרות להרוויח היטב הן המטרות העיקריות שאותן העמותה מקווה להגשים עבור הנשים המגיעות לפה. ולא מדובר על שכר מינימום אלא על שכר טוב שיאפשר להן לחיות ברמת חיים גבוהה ולהעלות את ערכן העצמי".

"לקול שלנו יש כח", אירוע ההתרמה השנתי 2011 של עמותת רוח נשית בסימן כח נשי, יתקיים כתמיד סמוך ליום המאבק הבינלאומי באלימות נגד נשים.

האירוע יתקיים ביום רביעי, 23.11.11, באודיטוריום על שם סמולארש באוניברסיטת ת"א, בהנחיית יעל אבקסיס וישתתפו בו מירי מסיקה, קרולינה ודנה ברגר.

לרכישת כרטיסים לחצו כאן או התקשרו 072-2507770
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה