הכי חשובים בארון התרופות

מבחן קצרצר: זרקו ספונטנית מה הם 10 הדברים שחשוב שיהיו בארון התרופות הביתי בחורף? עכשיו קראו מה אומר רוקח סופר-פארם וראו אם צדקתם

26/10/2011
כתבה פרסומית קבלו עדכונים מכתבה פרסומית
  • RSS
» מאגיסטר אילן שקד. גם רוקח וגם אחראי

החורף בפתח וזה זמן טוב לעדכן את ארון התרופות הביתי עם ציוד שיתאים למה שעובר על הגוף בתקופה הקרירה עד קרה. מאגיסטר אילן שקד, רוקח ומנהל שיווק וסחר בית מרקחת ברשת סופר-פארם מציע עשרה דברים שכדאי לאחסן בארון התרופות, למקרה הצורך. גם אם חלק מהדברים נשמעים מובנים מאליהם, כדאי שתהיה לפניכם הרשימה הבאה.

1. חומרי חיטוי

כי גם בחורף ילדים נופלים, נחבלים, נשרטים נפצעים וחוטפים כוויה.

במה כדאי להשתמש? ביוד, לסוגיו השונים, עם או בלי צבע, ובתכשירים ומשחות שמכילים אלכוהול או כלורהקסידין. כל אלה הם חומרים אנטיספטיים ואנטיבקטריאליים שפועלים נגד טווח רחב של חיידקים ופטריות מזהמים, שעלולים לחדור לגוף דרך חתכים בעור שנפגע. התייעצו עם הרוקח בבית המרקחת. והצטיידו בהזדמנות זו גם בחומרי חבישה, להניח על הפצעים לאחר החיטוי.

2. טיפות אף

תפקידן של אלה הוא למוסס הצטברות של ליחה ונזלת שהתייבשו במעברי האף ולסייע בפתיחת דרכי הנשימה העליונות החסומות, בקינוח האף או בשאיבת הנזלת באמצעות משאבה שמתאימה לתינוקות. מאחר שכמעט כל  מחלות החורף הנגיפיות גורמות להיווצרות נזלת וליחה, חשוב שיהיו בבית.

באילו תכשירים כדאי להשתמש? יש טיפות אף שמכילות חומרים פעילים ונמכרות ללא מרשם רופא, אבל כדאי להתייעץ עם רופא במה להשתמש. וגם לנקוט בזהירות: אין להשתמש בטיפות יותר משלושה ימים רצופים. בעיקר בגלל אפקט הריבאונד, הגורם לכך שבשימוש תכוף, לאחר פתיחת מעברי האוויר, הם עלולים להיסתם מחדש ולגרום לצורך מוגבר בטיפות, וחוזר חלילה. לתינוקות ולילדים קטנים כדאי לתת מי מלח, שנמכרים תחת השמות מים פיזיולוגיים או סייליין.

חום הוא לא מחלה, הוא חלק מהדרך שבה הגוף נלחם בחיידקים ונגיפים

3. תרופות להורדת חום

אם יש חום ומחליטים להוריד אותו, רצוי שתהיה בבית תרופה נגישה. זהירות: חשוב מאוד לקרוא את העלון לצרכן לפני שנותנים תרופה, ולהקפיד על המינון בהתאם למשקל הילד. לתרופות להורדת חום יכולות להיות תופעות לוואי חמורות אם נותנים מינון שגוי.

איזה תרופות כדאי לתת? ישנם שני סוגים עיקריים, שמכילים כל אחד חומר פעיל שונה: פראצטמול (פראמול, אקמול, דקסמול) או איבופרופן (נורופן, אדויל, איבופרופן). ההבדל העיקרי הוא במשך ההשפעה: איבופרופן צריך לתת 3 פעמים ביום, כלומר כל 8 שעות, פראצטמול נותנים 4 פעמים ביום, כלומר כל 5-6 שעות. במקרים בהם יש קושי בהורדת החום ניתן לשלב בין שתי התרופות. ניתן לתת את התרופות כסירופ, טיפות (רק פראצטמול), נרות, כדורי לעיסה (רק פראצטמול) או בכדורים לבליעה.

4. מד חום

חום איננו מחלה, הוא חלק מהדרך שבה הגוף נלחם בחיידקים ונגיפים. עם זאת, כדאי לפעמים לנסות להוריד חום כדי למנוע הרגשה רעה, התייבשות ופרכוסים חלילה, בעיקר כשמדובר בילדים ותינוקות. חום גוף תקין נע בין 36.5 מעלות ועד 37.5 מעלות. עד גיל חודשיים, חייבים לפנות לבדיקה רפואית בכל פעם שעולה החום. מעל גיל חודשיים זה כבר תלוי עד כמה הילד פעיל וחיוני. חום גבוה שמחייב בדיקה רפואית הוא 38.5 ועד 40 מעלות.

צורות מדידת חום: ישנן כמה צורות מדידה, כולן אמינות וטובות: ישנו מד החום הוותיק, העשוי זכוכית ומכיל כספית, שמודד את החום בהחזקה בפה, בהחדרה לפי הטבעת, או מתחת לבית השחי.

ישנם מדי חום דיגיטליים, שמהירות המדידה שלהם גבוהה, כ-5-60 שניות בלבד. ישנם מדי חום שמחדירים לאוזן, ואולם אלה עלולים "לזייף" אם הילד סובל מדלקת אוזניים. יש סרטים למדידה על המצח, ויש מכשירים שעושים שימוש בקרן לייזר שאותה מכוונים למצח. זוהי מדידה ללא מגע שיכולה להתבצע כשהילד ישן מבלי להעיר אותו.

5. מכשיר אדים

יש לאדים חמים ויש מכשיר של אדים קרים. בשני המקרים, האדים מוסיפים לחות לאוויר, וזה חשוב במיוחד כשמחממים את הבית בחורף ומייבשים את האוויר.

באיזה מכשירים כדאי להשתמש? מכשירי אדים קרים מתאים לילדים שסובלים מבעיות בדרכי הנשימה התחתונות, כמו סטרידור, אסתמה, ברונכיט ושיעול. מכשיר אדים חמים טוב כשסובלים מבעיות בדרכי הנשימה העליונות, כמו נזלת והצטננות.  במקרים כאלה אפשר להוסיף למכשיר טיפות של שמן אקליפטוס שמסייע בפתיחת דרכי הנשימה.

..

מכשיר אדים קרים

6. לכסניות לכאב גרון

כאבי גרון גם הם תופעה ידועה שקשורה למחלות החורף הנגיפיות. אבל זהירות: אין לתת אותן לילדים מתחת לגיל 6.

איזה תרופות כדאי לתת? יש שני סוגים עיקריים - לכסניות על בסיס טבעי ותרופות הנמכרות ללא מרשם. התרופות (כמו קל גרון, למיסיל וסטרפסילס) מכילות בדרך כלל חומר מאלחש מקומי ולכן הן מקלות על כאב גרון ומחטאות אותו. לכסניות על בסיס טבעי מכילות מרכיבים טבעיים, כגון תמצית פרי הסמבוק השחור, פרופוליס ואכיניצאה.

7. סירופ לשיעול

גם שיעול הוא תופעת לוואי למחלות החורף הנגיפיות, אבל שיעול יכול להעיד גם על מחלה דלקתית, חיידקית, כמו דלקת ריאות או על התקף אסתמטי. ולכן, כדאי לקבל ייעוץ רפואי לפני שרוכשים את התכשירים.

איזה תרופות כדאי לתת? מרבית הסירופים הרפואיים מכילים חומרים מכייחים, שמסייעים בפליטת הליחה שהצטברה בדרכי הנשימה התחתונות. הסירופים הללו נמכרים ללא מרשם רופא. יש גם סירופים שמכילים קודאין ומטרתם לדכא את השיעול. אלה נמכרים במרשם בלבד. ויש סירופים טבעיים שמבוססים על דבש וצמחי מרפא, שמקילים על הגירוי בגרון ובדרכי הנשימה.

8. משחה לכאבי גב ולשרירים תפוסים

עוד מתחלואי החורף – גב תפוס. לפעמים זו תגובה להצטננות, לפעמים בגלל שיעול שלא מרפה. לכן, כדאי להחזיק משחה או ג'ל להקלה בארון התרופות.

באיזה תכשירים כדאי להשתמש? יש משחות שמכילות חומר פעיל שנספג בעור ועוזר בשחרור השרירים התפוסים, וישנן משחות שמכילות קמפור ו"מחממות" את האזור הדואב. בגלל שחום עוזר בשחרור השרירים, אפשר לחמם גם באמצעות כריות שמחממים במקרוגל או פלסטרים שמניחים על אזורים כואבים ומכילים  חומר פעיל.

9. תכשירים טבעיים לחיזוק המערכת החיסונית

אולי לא לכולם יש הוכחות מדעיות, אבל רבים מאמינים שפתרון טבעי למניעת המחלות יעיל ועדיף על פני תרופות לטיפול בהן. התכשירים מיועדים לחיזוק המערכת החיסונית, מה שעשוי להפחית הידבקות במחלות שונות.

באיזה תכשירים כדאי להשתמש? ההמלצות כיום הן להשתמש בויטמין C, בפרופוליס בסמבוק שחור ובאכינצאה. כולם חומרים שמסייעים לתפקוד תקין של מערכת החיסון, בדרכים שונות.

10. פרוביוטיקה

השימוש בתכשירים פרוביוטיים, שמכילים חיידקים ידידותיים שנמצאים באופן טבעי במערכת העיכול, מתאים במיוחד למי שנאלץ ליטול תרופות אנטיביוטיות, כנגד מחלות חיידקיות. כידוע, האנטיביוטיקה משמידה לא רק את החיידקים ה"רעים" אלא תוקפת ללא אבחנה גם את אוכלוסיית החיידקים הטובים, שחיונית לשמירה על בריאות הגוף, כמו חיידקי מערכת העיכול וחיידקי הנרתיק (אצל נשים).

באיזה תכשירים כדאי להשתמש? יש כדורים וסוכריות ג'ל שמתאימים לילדים, ויש כדורים שמתאימים למבוגרים, לכן כדאי להתייעץ עם רוקח מה לרכוש. יש גם תכשירים מקומיים להחדרה לנרתיק.

..

פרופוליס. אפשר גם בספריי

צילום אילן שקד: יח"צ
צילום אילוסטרציה: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה