עבדים היינו

מי הם עובדי הקבלן, למה יו"ר ההסתדרות מאיים להשבית את המשק בגללם, למה זה צריך לעניין אתכם גם אם אתם לא עובדי קבלן ואיך זה קשור לצדק חברתי? מורה נבוכים

23/10/2011
פיני שרגיל בן סירה קבלו עדכונים מפיני
  • RSS
» פיני שרגיל בן סירה. לא רק בעיה של אחרים

בין מטבעות הלשון החדשים שהביאה עמה המחאה החברתית, קיבלנו גם את "הישראלים החדשים", אלה שאמרו, סוף סוף, "עד כאן" ויצרו לרחובות. וכאילו אין לנו, הישראלים החדשים, מספיק התמודדויות קשות ומורכבות, הרי שעלינו להתמודד עם השתכללותה הצינית של מכבסת המילים הנהוגה במחוזותינו ואשר בין השאר הביאה לנו את צמד המילים "מיקור חוץ". מדובר במושג סטרילי שנועד להסוות את העסקתם בתנאי עבדות של עובדות ועובדי קבלן. צמד מילים זה אף עמד בבסיס הכרזתו של יו"ר ההסתדרות עופר עיני, כי ישבית את המשק בשל היעדר פתרון לסוגיית עובדי הקבלן בדוח ועדת טרכטנברג.

על מה מדובר?

עובדי קבלן הם אותם עובדים המועסקים על ידי קבלני כוח אדם, המספקים כוח עבודה לכל דורש, ועל ידי קבלני שירותים, המספקים שירותים דוגמת אבטחה, נקיון, הסעדה ופקידוּת, גם הם לכל דורש. במגזר הפרטי מעסיקים אותם כדי להוזיל את עלות העבודה ולהיות תחרותיים יותר. במגזר הציבורי מעסיקים אותם כדי לתת מענה לצורך בהקטנת מספר העובדים.

הממשלה יודעת, שהציבור יודע, שהמגזר הציבורי מנופח מדי, בזבזני, מסורבל ובאופן כללי לא יעיל, אבל יש גבול למה שהיא מוכנה לעשות בעניין. להקטין את מספר השרים? חס וחלילה. לוותר על משרד ממשלתי אחד או שניים? רחמנא ליצלן. הכי קל – להקטין את מספר העובדים במגזר הציבורי.

לדוגמה, אם משרד ממשלתי מפטר את עובדות ועובדי הנקיון שלו ובמקומם קונה שירותי נקיון מקבלן, הרי שהוא צמצם את מצבת כוח האדם שלו, כנדרש. תפיסת עולם זו הובילה למצב האבסורדי בו המדינה הפכה למעסיק הגדול ביותר של עובדי הקבלן במשק, כש-45% מכלל עובדי הקבלן מועסקים על ידה..

איפה הבעיה?

שכרם של עובדי הקבלן נמוך משמעותית משכרם של שכירים אחרים בעלי מאפיינים דומים. בנוסף, הם אינם יכולים לנהל משא ומתן על תוספות שכר, משום ששכרם נקבע מראש בהצעה למכרז שהגישה חברת כוח האדם המעסיקה אותם. על ביטוח פנסיוני כמובן שאין מה לדבר. רק כ-4% מעובדי הקבלן נהנים ממנו, לעומת כ-60% מכלל השכירים במשק. על יציבות תעסוקתית אי אפשר אפילו לחלום. עובדי הקבלן אינם צוברים ותק בעבודה וניתן לפטר אותם מהיום למחר, ללא פיצויי פיטורין.

עובדי קבלן אינם נהנים מתשלום עבור תנאי עבודה נלווים וזכויותיהם מופרות חדשות לבקרים. הם אינם מקבלים תשלום (או מקבלים תשלום חלקי) עבור עבודה בשעות נוספות ובימי שבת וחג, השתתפות בקורסי הכשרה, דמי נסיעות, דמי חופשה ודמי הבראה. תשלומים שונים מנוכים משכרם שלא כחוק. לדוגמה – ניכוי בגין זמן הפסקה במהלך משמרת, וזאת למרות שהעובד נדרש להישאר במקום העבודה בזמן ההפסקה ולהיות זמין למעביד.

לעובדי הקבלן קשה, עד בלתי אפשרי, להתמודד עם הפגיעה בזכויותיהם. סיבה אחת לכך היא העובדה שהם אינם מקבלים תלושי שכר או שהם מקבלים תלושים לא מפורטים ולכן אינם יכולים להראות מה נשלל מהם. הם אינם יכולים להתלונן בפני הגורם המעסיק אותם בפועל, מאחר וגורם זה מתנער מאחריותו להם וטוען שלא מדובר בעובדים שלו, אלא בעובדי חברת הקבלן. בנוסף, במצבו הנוכחי של שוק העבודה עובדי הקבלן חוששים כי עמידה על זכויותיהם תוביל לאיבוד מקום עבודתם.

כולנו עובדי קבלן

גם אם לא נודה בכך, רובנו מאמינים כי מדובר בבעיה של אחרים. ואכן, עובדות ועובדי הקבלן מאופיינים בהשתייכות לשכבות הנחשבות למוחלשות בשוק העבודה ובשיעורים גבוהים יותר של נשים, עולים חדשים, צעירים ובעלי השכלה ממוצעת של 12 שנות לימוד או פחות מכך. יחד עם זאת, טעות לחשוב כי רק קופאיות, עובדות ועובדי נקיון ומאבטחים מועסקים בקבלנות וזאת משום שבין עובדי הקבלן ניתן למצוא גם עובדות ועובדים סוציאליים, מורות ומורים, נשות ואנשי מחשבים, פקידות ופקידי בנקים ועוד.

חשבו על כך, שכשנוהג מסוים הולך ומשתרש באין מפריע, רק הגיוני להניח שביום מן הימים הוא יגיע גם לפתחנו. המשבר הכלכלי העולמי, שבשנים האחרונות הופך מאירוע חד-פעמי למצב של קבע, רק מחזק את דרישתם של מעסיקים להתייעלות, תחרותיות והוזלת עלות העבודה. אז האם הכיסא עליו אתם יושבים במקום העבודה שלכם אכן יציב כפי שאתם חושבים שהוא?

בואו נניח שכן. בואו נניח שלעולם לא תהפכו לעובדי קבלן. האם משמעות הדבר היא כי הסוגיה אינה נוגעת לכם? בין שאר המילים הנשכחות שהמחאה החברתית הציפה מחדש על פני השטח נמצאת גם המילה "סולידריות" – אותה תחושה ייחודית המחברת בין אדם אחד לאחר, גם כשהם נבדלים זה מזה בתנאי החיים המאפיינים אותם, אותה הזדהות עם מאבקן של אוכלוסיות מוחלשות ולו על בסיס ההבנה כי דיכויה של קבוצה אחת יכול להפוך בנקל לדיכויה של קבוצה אחרת. במילים אחרות, כאשר אנו באים בשער הקניון ולמשך שניות ספורות נמצאים במגע עם השומר המפשפש בתיקנו, האם אנו עוצרים לרגע וחושבים איך זה יהיה לעבוד בתנאי העבודה שלו? הוא לא מנוצל על ידי הקבלן המעסיק אותו כי משהו אצלו לא בסדר. הוא מנוצל כי משהו לא בסדר אצל הקבלן. משהו לא בסדר בשיטה המאפשרת את הקבלן.

מה הפתרון?

ראשית – שקיפות. בהתחשב במצבם של עובדי הקבלן ובתנאי ההעסקה המחפירים שלהם, לא פלא שהגורמים הנוגעים בדבר יוצרים עמימות באשר לנתונים סטטיסטיים כגון מספרם הכולל של עובדי הקבלן בשוק העבודה. על פי חלק מההערכות, כ-10% מכלל השכירים בארץ מועסקים כעובדי קבלן. איש אינו יודע במדויק כמה מהם מועסקים במגזר הציבורי. ומן הסתם, היעדרה של השקיפות מקשה על ההתמודדות עם הבעיה.

ההסתדרות דורשת העברת מספר גבוה ככל האפשר של עובדי קבלן להעסקה ישירה, כלומר ללא תיווכם של קבלנים וחברות מיקור חוץ שונות. באותה נשימה מדגישים דובריה כי לפני מספר שנים קלטו בארגון את עובדות הקבלן שעסקו בניקיון והן מועסקות כיום באופן ישיר והוגן.

על פניו נראה כי דרישת ההסתדרות הכרחית ומוצדקת. יחד עם זאת, יש הטוענים כי עיתוי הכרזתו של עיני על סכסוך עבודה במשק בגין סוגיית עובדי הקבלן מעורר סימני שאלה, בעיקר אם זוכרים כי במשך שנים רבות נתנה ההסתדרות את הסכמתה הלא כתובה להפנייתם של תחומי עיסוק רבים לחברות קבלן. בנוסף, יש הטוענים כי קיים פער בין יכולתה ההסתדרות לפתוח את הסכם השכר במגזר הציבורי, שנחתם השנה ואוסר על שימוש בנשק השביתה, לבין הצהרותיו של עיני על השבתת המשק. לבסוף, יש החושדים כי מאחר ועיני הרגיש שהחמיץ את ההזדמנות להצטרף להובלת המחאה החברתית הוא החליט להפוך את סוגיית עובדי הקבלן לאמצעי בעזרתו יוכל לכבוש מחדש את בימת הצדק החברתי.

גילוי נאות

אני עובד סוציאלי ולכן לחלוטין לא אובייקטיבי בהתייחסותי ליו"ר ההסתדרות, שבחוויה שלי, השפיל אותי ואת חברותיי וחבריי למקצוע בחותמו על הסכם השכר המביש שלנו בחודש מרץ השנה, שיש הטוענים כי היווה את אחד הגורמים אשר הכשירו את הקרקע לפרוץ המחאה החברתית. יחד עם זאת, במידה ויש ביכולתו של עיני להביא לשיפור משמעותי במצבם של עובדי הקבלן (גם אם הוא מונע ממגוון אינטרסים פוליטיים שאינם קשורים ישירות לסוגיה), אינני רוצה להפריע לו בכך רק בשל התנגדותי העזה אליו וחוסר האמון שלי בו.

בשבת חוזרים לרחובות

לבלוג של פיני שרגיל בן סירה
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה