צעירים בני 70

כשההורים שלנו מגיעים לגיל השלישי, אנחנו רוצים שהם ירגישו טוב, יהיו עסוקים ויגלו עולמות וחברים חדשים. איך עושים את זה?

17/10/2011
כתבה פרסומית קבלו עדכונים מכתבה פרסומית
  • RSS
» כשלוח הפעילות של סבא מלא, הנכדים מתאמים ביקור מראש

לא משנה בני כמה אנחנו – תמיד נשאר ילדים עבור ההורים שלנו, תמיד יהיה לנו חשוב לשמוע שהכול בסדר, שהם בריאים ושמחים והדאגות שלהם מופנות אלינו ולנכדים. ככה היה תמיד וככה אנחנו רוצים שיישאר. כשההורים שלנו מוטרדים, עצובים, מרגישים בודדים – זה משפיע עלינו ישירות. אנחנו רוצים שההורים שלנו ירגישו טוב, שיהיו עסוקים, שיגלו עולמות וחברים חדשים.

זה חשוב לאיכות החיים שלנו, לא פחות מאשר לזו שלהם. "אין מה לדבר, קל לי יותר כשאני יודעת שאמא שלי שמחה" אומרת טלי, בת לדיירת בבית בתל אביב, שטוענת שאמא שלה כל כך עסוקה עם חוגים וחברות שצריך לקבוע איתה פגישה שבוע מראש... "את לא יודעת כמה זה משפר את היום שלי, הידיעה הזאת, שהיא מאושרת". היא מסכמת. "אין לזה מחיר."
.

עד 120 – הבית בתל אביב נחנך בשכונת רמת החייל בתל אביב לפני שנה בדיוק והוא הבית השלישי ברשת "עד 120" שפתחה את הבית הראשון לפני כ- 20 שנה, בראשון לציון, ואת הבית השני בהוד השרון. שלושת הבתים מבוקשים מאוד ומהווים אבן דרך בבתי מגורים יוקרתיים לגיל השלישי, בתים מלאי פעילות וחיים בהם גרים צעירים מעל גיל 70.
..
הבית בתל אביב, ברח' ראול וולנברג, נראה קצת כמו ספינת שעשועים, המדרגות הרחבות, הטרקלינים המפוארים והתחושה שמהרגע שעלית על הסיפון, דואגים לך לכל והחיים  שלך מלאים בתוכן ועשירים באירועים, ככה שממש אין ממש סיבה למהר לרדת לשגרת החיים. אפילו את ביקורי הנכדים מתאמים בהתאם ללוח הפעילות. הזמן פשוט לא מספיק כדי להכיל את כל האפשרויות: בריכה? יוגה? אולי שיעור התעמלות? הרצאה או מופע או יציאה לבית קפה בשכונה או שופינג בקניון רמת אביב הסמוך. אין סוף לאפשרויות. והנכדים? תמיד מוזמנים, כשיש זמן.
..

העניין, הכושר, השמחה והבריאות

לא במקרה ממוקמים מרכזי המגורים של עד 120,  מקבוצת פניקס, ליד פארקים ובסמוך לעורקי תחבורה עירוניים ובין עירוניים, מרכזיים. מרכז המגורים החדיש והמבוקש של הרשת בשכונת רמת החייל, למשל, ממוקם בסמוך לפארק הירקון, נהנה משכנים טובים וקרוב למוקדי הבילויים והאירועים של תל אביב. שגרת החיים של דיירי הבית בתל אביב  יכולה לגרום גם לנו, בני השלושים, הארבעים והחמישים, לקנא. בן לדייר בבית, מספר: "אבא שלי אומר: אם הייתי יודע שככה ייראו החיים שלי בגיל 79, הייתי עושה את זה קודם. חבל על כל רגע. מסתבר שהחיים באמת יכולים להתחיל בכל גיל...".

התעניינו לדעת איך נראה היום בבית עד 120 בשכונת רמת החייל. לדיירים המתעוררים בדירות היפהפיות בבית המואר ורחב הידיים, מחכה יום מלא אפשרויות. יש כאלה המעדיפים להתחיל את היום בבריכה, אחרים בחדר הכושר או כאמור, בהליכה בפארק הסמוך. הבית גדוש בפינות ישיבה, ספרייה, חדרי חוגים ופעילויות שונות. באולם התיאטרון (400 מקומות) נערכים מופעים והצגות ובקפיטריה – ארוחות נושא, המשתנות מידי שבוע, מלאות טעם. בימים אלה שוקדים בבית על חגיגות יום הולדת שנה, שבוע שלם הסובב בעולמות החושים – וההתרגשות נכרת בכל פינה. צפוי שבוע מלא הפתעות – שבסיומו נשף, עם שמלות ערב. התכונה בעיצומה.
..
אחד הדברים המדירים שינה מעיני הילדים, זאת אומרת, מאתנו, הוא נושא הבריאות של ההורים שלנו. החשש 'מה יקרה אם יקרה משהו, באמצע הלילה' מוכר ולא חביב. הידיעה הזאת, שההורים שלנו נמצאים בידיים טובות – 24 שעות ביממה -  גורמת גם לנו לישון טוב יותר בלילה.
..

..
מסתבר שיש סיבה טובה לישון בשקט, בכל גיל. הדיירים בעד 120 – הבית בתל אביב נמצאים באמת בידיים הטובות ביותר, עם שרותי רפואה צמודים, 24 שעות ביממה. התפיסה המובילה את תחום הבריאות בבית דוגלת ברפואה מונעת, המזהה בעיות רפואיות ומטפלת בהן בזמן, לפני שהן הופכות לרציניות. הדיירים מוזמנים דרך שגרה לבדיקות תקופתיות.
..
לרשות הדיירים עומדת, מעבר לעזרה ראשונה ושירותי בדיקות גם ייעוץ רפואי ואפילו ליווי של דיאטנית צמודה, לייעוץ תזונתי אישי. בבית בתל אביב עומדים לרשות הדיירים טיפולי ההידרותרפיה (טיפול במים), היקור סיני, רפלקסולוגיה, שיאצו וטיפולים אלטרנטיביים, במקביל לטיפולים הקונבציונליים.
..
המרכז הרפואי בבתי עד 120 פועל 24 שעות ביממה ומאויש על ידי רופאים, אחיות מוסמכות ומומחים לטיפול בגיל השלישי: פיזיותרפיסטיות, עובדות סוציאליות ומרפאות בעיסוק. לשקט הנפשי מוסיפה גם הידיעה ש"אסותא", המספק את שירותי הרפואה הפרטיים המתקדמים ביותר בישראל – נמצא במרחק הליכה. ההורים שלנו בריאים ושמחים – אבל אותנו מרגיעה הידיעה שיש רופאים טובים בסביבה.
..

אף פעם לא מאוחר להתחיל

"זה מה שאמרתי לאמא", טלי מסכמת. "לעבור לעד 120 זה אומר להתחיל מחדש, לקחת את החיים בידיים. להפסיק לחכות לבד, בבית שקט מדי, לביקורים שלנו, לא להרגיש שהיא נשארת מאחור ואנחנו עסוקים בחיינו. זה פשוט התהפך. כשאני רואה את אמא שלי היום, יוצאת עם חברות, צוחקת, אפילו מתחילה לדבר על קשרים חדשים... אין לכם מושג כמה זה משמח אותי. אנחנו היום בגיל הזה, שאנחנו באמצע - כל הזמן דואגים. לילדים שלנו, מצד אחד, ולהורים שלנו – מצד שני. לפחות את זה פשוט יותר לפתור. מבחינתי, ההחלטה של אמא לעבור לבית בתל אביב, היא אחת ההחלטות ששינו גם לי את החיים. לטובה. צריך לבוא לבקר כדי לראות איך החיים מתחילים, בגיל 70."
..

צילום סב ונכד: Thinkstock


מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך