זהירות - עששת דוהרת

איך נמנעים מעששת דוהרת שמדביקה שן אחר שן ולמה חטיפים מזיקים לשיניים? שיחה חשובה עם שיננית על שיניים קטנות

11/10/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» מגיל חמש אפשר ורצוי להביא את הילד לשיננית, צילום: thinkstock

אחרי כמה לילות ללא שינה, חום עולה וחום יורד ולא מעט בכי, סוף סוף בקעה לקטנטן שלנו שן ראשונה וכל המשפחה מתרגשת. אוטוטו מצטרפת אליה עוד אחת ועוד כמה ואנחנו מתלבטים. האם צריך לצחצח את השיניים הזעירות והכה-צחורות הללו? ואם כן, אז איך מצחצחים ובאיזו משחה? לא מעט שאלות עולות אצל הורים חדשים וגם ותיקים יותר בקשר לצחצוח שיני הילדים ולא תמיד התשובות מצויות בהשיג יד. דלית ארמוזה, יו"ר איגוד השינניות בישראל, מנדבת עצות לתוהים.
..

שן ראשונה - אות לפעולה

..
את חשיבות הטיפול הנכון בשיניים יש להסביר לנשים עוד בשלב ההריון. כן, כן, מסתבר שדלקות חניכיים של האם עלולות לגרום לעובר להיוולד במשקל נמוך או ללידה מוקדמת. הסיבה לכך נעוצה במיני רעלנים המצויים בהן ועלולים לחדור למחזור הדם. אגב, לאבות העתידיים עלולה להיגרם בעיית פיריון בשל דלקת חניכיים שאינה מטופלת, כך שמומלץ לשני בני הזוג לבקר אצל רופא השיניים טרם ההתעברות.
..
התינוק נולד בשעה טובה וצומחת שן ראשונה. מה עושים?

..
רבים טועים לחשוב שיש לחכות עם הצחצוח עד שכל השיניים צומחות אולם אין זה כך. בחלב האם יש לקטוז, סוכר החלב שמתפרק בפה בדיוק כמו סוכר רגיל ועלולה לגרום לעששת. מסיבה זו יש לצחצח לתינוק גם את השן הראשונה בעזרת גזה רטובה או אצבעון מיוחד שניתן לרכוש בחנויות לציוד תינוקות או בבתי המרקחת. בהמלצת משרד הבריאות. שימוש במשחת שיניים מותר רק מגיל שנתיים וחצי לערך כי אז קיים סיכוי טוב יותר שהפעוט לא יבלע אותה. התופעה הנפוצה ביותר שקיימת בגילאים אלו היא עששת בקבוקים הנקראת בפינו גם עששת דוהרת כי היא מדביקה שן אחרי שן. בקרב ילדים נרדמים עם בקבוק חלב או שתייה ממותקת העששת לא מאחרת להגיע. מסיבה זו אנו רואים לא מעט ילדים בני שנתיים הנאלצים לעבור במרפאה או בבית החולים טיפולי שיניים קשים בהרדמה מלאה, מצב מסוכן ומיותר.
..
גם חטיפים מלוחים מסוכנים לשיניים
ארמוזה מספרת שמרבית ההורים חושבים שממתקים הם הבעיה העיקרית בכל הנושע לבריאות השיניים אך הם טועים. "כדאי לדעת שכאשר נותנים לילד בגינה שקית ביסלי או בייגלה זה מזיק ממש כמו ממתק. גם בחטיפים המלוחים יש סוכר והוא נדבק לשיניים וללא צחצוח נכון עלול לגרום לעששת. כשאתם יוצאים החוצה קחו איתכם פרי או ירק והפחיתו את צמצמו את הסיכוי לתחלואת הפה".
..חשבתם שרק מתוק מזיק לשיניים? מסתבר שגם בחטיפים המלוחים יש סוכר
..
מה עושים כשהילד מתנגד לצחצוח, בייחוד כשממהרים בבוקר?
..

בדיוק כמו שמלמדים ילד לשבת אל השולחן ולאכול יפה מקפידים על כך מלמדים אותו לצחצח שיניים ולא מוותרים. אם הילד לא אוהב משחות שיניים אפשר בהחלט לצחצח עם מים. העיקר לצחצח ולהוריד מהשיניים את רוב החיידקים שהצטברו במשך היום. עד גיל 9 רצוי מאד שההורה הוא זה שיצחצח לילד את השיניים בגלל שהמוטוריקה העדינה של הילד אינה מפותחת מספיק והוא מתקשה להגיע לחלק האחורי של הפה או לחניכיים. אם בבוקר יש פחות זמן ניתן לאפשר לילד לבצע את הפעולה בעצמו  אך להקפיד שבערב, שעת הצחצוח הקריטית, בה יש יותר זמן וסבלנות, אחד ההורים יעשה זאת.
..
הדרכה אצל השיננית

..
החל מבקיעת השן הראשונה כדאי לפנות למרפאת השיניים ולהתחיל במעקב רפואי אחר השיניים החדשות. מגיל 5 אפשר ורצוי להביא את הילד לבדיקת שיננית אשר תדריך אותו בצחצוח נכון. "תפקידה של השיננית הוא בהנחיות לתזונה נכונה ולטיפול בשיניים. מרבית הילדים בגיל זה בוגרים מספיק כדי שאפשר יהיה להסביר להם כיצד להשתמש נכון במברשת שיניים. בנוסף אנו מדגימים שימוש בפלאקרס, מחזיק חוט דנטלי לילדים, המאפשר אחיזה בידית וניקוי נוח של הרווחים בין השיניים.
..

כמו כן, מסבירים כיצד להשתמש בשטיפת פה המכילה פלואוריד, לפחות פעם ביום. מעל גיל 6 מומלץ למלא חצי פקק של מי פה בטען ידידותי לילדים ולגרגר את הנוזל במשך 30 שניות. את השטיפה מבצעים למניעה, לאחר הצחצוח ולא שוטפים במים. כדאי לזכור ששיני החלב הן הפגיעות ביותר בייחוד כשהן מתנדנדות. כאשר המקום כואב הילדים נמנעים מלגעת בו, לא מצחצחים היטב ונדרש פיקוח של ההורה".

איך בוחרים את המברשת הנכונה?

ככלל, כדי לעצב את חווית צחצוח השיניים כנעימה עבור הילדים כדי לגשת לחנות ולבחור יחד מברשת שיניים ומי פה. המברשת צריכה להיות קטנה ורכה, כשקיים מבחר של מברשות לתינוקות מגיל שנה ועד לבני 13. במידה ולא בטוחים, אפשר לחכות לתור הקרוב למרפאה ולהגיע עם המברשת באריזה הסגורה כדי לוודא שהיא המתאימה ביותר עבור הילד.
..

לעתים רואים כבר אצל פעוטות נקודות שחורות על השיניים. מדובר בעששת? זה מסוכן?
..
זה לא מסוכן. מדובר בתופעה שכיחה ביותר הנקראת "בלאק ליין", מעין צביעה של השיניים בחיידקים לא מזיקים. היא מופיעה בעיקר בקרב נשים וילדים וידועה כמדבקת. כך למשל בן זוג אחד יכול להעביר את החיידקים לשני והורה מדביק את בנו. בדרך כלל נעלמת התופעה לקראת גיל 18. מכיוון שמדובר בעיקר בבעיה אסטטית ניתן לבוא עם הילדים, כבר מגיל צעיר לניקוי אצל שיננית. במידה והילד משתף פעולה היטב, ניתן להגיע כבר מגיל שתיים-שלוש לליטוש שיעזור למראה. אגב, סטטיסטית ילדים ומבוגרים הסובלים מהתופעה לוקים יותר באבנית מאשר בעששת יחסית לשאר האוכלוסיה, כך שמדובר בנחמה פורתא עבורם.

זהירות - חיידקים מתחת לגשר
..
אם צלחנו את הגילאים הצעירים, הרי מגיל 10-14 מתחילה סוגיית הטיפול האורטונדטי. ילדים עם "גשר" בשיניים מתקשים לצחצח היטב ולכן נדרשים לניקוי יסודי אצל שיננית לעתים קרובות.
..ילדים עם "גשר" זקוקים לטיפולי שיננית בתדירות גבוהה מאד

"אם לילד בלי בעיות מיוחדות או למבוגר מספיק ביקור אצל שיננית בתדירות של פעם בחצי שנה הרי בני נוער עם גשר נמצאים בסיכון גבוה למחלות חניכיים ולעששת וצריכים להגיע כל 3-4 חודשים. מכיוון שקוביות הברזל מכסות חלק ניכר מפני השן הילדים לא יכולים להגיע לכל מקום ובנוסף לכך סובלים מכאב בשעת הצחצוח. צריך ללמד אותם לצחצח בעזרת מברשות מיוחדות ולהשתמש בשטיפות פה. לצערי האורתודנטים לא מספיק משתפים פעולה ולא מתזכרים את הילד והוריו להגיע בתדירות גבוהה לשיננית כפי שנדרש. התוצאה היא שאנו רואים מראות מזעזעים של ההזנחה כאשר מורידים את הגשר, מקרים שלעתים כבר אין אפשרות לתקן".

לאילו עוד ילדים רצוי להגיע בתדירות גבוהה לניקוי שיניים?
..
ילדים סוכרתיים, אסטמתיים המשתמשים במשאפים, חולי אפילפסיה וילדים המטופלים במחלקות אונקולוגיות זקוקים ליתר תשומת לב בגלל התרופות שהם נוטלים. התרופות מעלות את רמת החומציות בחלל הפה ומורידות את הפרשת הרוק ולכן יש אצלם יותר סיכוי לתחלואת שיניים. להבדיל, גם ילדים ששוחים הרבה נמצאים בסיכון בגלל שהמים שהם בולעים לעתים מלאים בכלור המרכך את השיניים בחצי שעה הראשונה שאחרי החשיפה לו. להם כדאי לשתות הרבה מים אחרי השחייה ואחר כך להקפיד על שטיפות בפלואוריד כדי להימנע מנזק.

איך ניתן למנוע עששת אם נמצאים מחוץ לבית?
..
אחרי אכילת ארוחה או אפילו חטיפים כדאי ללעוס מסטיק ללא סוכר המנטרלת את רמת החומציות בפה ומורידה את הסיכוי להצטברות חיידקים. גם סוכריות ללא סוכר (לילדים גדולים יותר) המכילות קסיליטול יעילות למטרה זו, עד לצחצוח השיניים בבית בערב.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה