השקיעו בירוקים

חן אלטשולר, מבית ההשקעות אלטשולר שחם, מקווה להמשיך לקדם בשנה הבאה את האג'נדה החברתית והסביבתית שלה, והיא ממליצה שהממשלה תעודד שימוש בטכנולוגיות ירוקות

02/10/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» חן אלטשולר. צילום: יח"צ

חן אלטשולר, מנהלת מחקר ואסטרטגית ראשית של הקרן הירוקה בבית ההשקעות אלטשולר שחם, מלאת ציפייה לקראת השנה החדשה אחרי חודשי הפכפכים בכלכלה העולמית והשפעות המאבקים החברתיים בארץ על השוק המקומי.

איך את רואה את השנה הקרובה בתחום הפיננסי?

השנה הקרובה מאד דרמטית בארץ, כשכולנו ממתינים לראות כיצד יצלחו הטייקונים את המשברים האישיים שלהם. צריך לחלק מחדש את התקציב הממשלתי כדי שיענה על דרישות המהפכה החברתית, לעצב מחדש את מבנה ההכנסות וההוצאות של ישראל. המהפכה אמורה להביא לירידת מחירים לאזרח, בקמעונאות ברשתות השיווק, ברכב, דירה ועוד, מה שמבטיח לנו בשנים הקרובות אינפלציה יותר נמוכה.

גם בעולם ישנה אי ודאות גדולה: יוון במצב מעורער ביותר, לא ברור אם תוכל לעמוד בחובותיה ומה יקרה לגוש היורו כתוצאה מכך. במקביל, יש לכלכלת ארה"ב אתגרים רציניים והפוליטיקאים שם יצטרכו לקחת החלטות קשות. בהמשך לכל זה תהיה השפעה על המדדים כששוק ההון יכול ליפול או להפתיע לטובה.

באיזו עשייה שלך השנה את גאה במיוחד?

יש לנו חממה ירוקה ואני מקדמת מיזמים של מימון פרויקטים של חסכון באנרגיה. יש היום תוכניות שמקדמות חיסכון בחשמל ודלקים ואני מאמינה שמה שבאמת יהיה כלכלי אכן יתקדם. יחד עם זאת חשוב לציין שהמשבר העולמי לא מיטיב עם השקעות ירוקות כי ממשלות ברחבי העולם נמצאות במלחמת הישרדות ולא יכולות להפנות משאבים לתחום וגם מבחינת מימון הרבה פרויקטים תקועים בגלל קשיי הבנקים.

מה חלקן של הנשים בשוק ההון כיום?
בשבוע שעבר הייתי בכנס באירופה שבו השתתפו מנכ"לי כל החברות הגדולות בעולם, וחזיתי בנוכחות מרשימה מאד של נשים מנהלות. בארץ השתתפות הנשים נמוכה יחסית, גם בשוק ההשקעות, בעיקר בשל כשל במערכת החינוך שמעודדת בנות לפנות לתחומים ההומניים ופחות לטכנולוגיים. יחד עם זאת בחברה שלנו נשים מאיישות הרבה פונקציות בכירות כמו מנהלת חדר השקעות, קצינת אשראי ועוד. נשים הן יותר יעילות, באות לעבוד ולא לעבודה כמו חלק מהגברים. מכיון שיש להן פחות בעיות אגו מאשר לגברים הן מהירות להודות בטעות ולשנות אסטרטגיה בהתאם.

יש לך טיפים לאלו שעדיין לא נרתעים מהשקעות היום?

במצב הנוכחי, למשקיע הישראלי הממוצע, שהוא בעל נכסים ועבודה בישראל, כדאי לוודא שתיק ההשקעות שלו, הסולידי והמנייתי, יהיה חשוף במידה לא קטנה גם למדינות מתפתחות כמו סין וברזיל ולמדינות בעלות כלכלה חזקה כמו סקנדינביה, קנדה ואוסטרליה.

כאסטרטגיה יש לזכור שבשעת משבר גאופוליטי במזה"ת לא יהיה נכון להשקיע רק בישראל.

מה את מאחלת לעצמך בשנה הקרובה?

אני ממשיכה את האג'נדה החברתית והסביבתית. זו תחושה נפלאה לעשות דברים עם משמעות שיקדמו את החברה כולה. בהמשך למשבר האוהלים הייתי שמחה להשתתף בוועדות השונות שאמונות על שינוי המצב ולתרום מרעיונותיי. אני מאמינה שדירקטורים מן הציבור צריכים להיות כאלו שלא יבחרו בעצמם כדי שימנע מצב של קידום אינטרסים. אני ממליצה שהממשלה תעודד ביצוע פרויקטים של חיסכון באנרגיה ושימוש בטכנולוגיות ירוקות, שכן מעבר לחיסכון הניכר יש פה מיתוג נכון של המדינה.

לעמוד הראשי של פרויקט החג

צילום: יח"צ
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך