אין ילדים רעים

"אלוהים בגובה העיניים", הוא ספר המציע אלטרנטיבה חינוכית לכל הרולידרים באשר הם

22/09/2011
משפחה קבלו עדכונים ממשפחה
  • RSS
» דני גיל

"אלוהים בגובה העיניים", הוא ספר הדרכה חדש שכתב דני גיל, בעל תואר ראשון בפסיכולוגיה, מאמן NLP ומנהל פורום ייעוץ באתר "סופר דדי". הספר החדש "אלוהים בגובה העיניים", סוקר את מלכודות ההורות הנפוצות והמוכרות עד כאב, ומציע אלטרנטיבה בגישה ההורית, ברוח שונה לחלוטין מזו הכוחנית האופנתית כיום (ע"ע עמוס רולידר). הספר הזה הוא התשובה שלי ל'אמא נמרה' ולכל המבקשים להחזיר עטרה ליושנה בשל הבלבול הקיים. כבר הרבה זמן אני רוצה לתת לו את הבמה הראויה ואין לי ספק שהורים יפיקו המון מהספר הזה וגם מהפורום שבו אני משקיע בתשובות מאוד מעמיקות".

הנה עמוד מתוך הספר.

מחיר הגישה השיפוטית

ילד רע הוא ילד שאומרים לו שהוא ילד רע; ילד מפונק הוא ילד שאומרים לו שהוא מפונק; ילד שקרן הוא ילד שאומרים לו שהוא ילד שקרן.

וכאשר אנו אומרים לילד: "אל תהיה פחדן" – הילד שומע שהוא פחדן.
כאשר אנו אומרים לו: "אל תהיה בכיין" – הוא שומע שהוא בכיין.

ילדים – התפקיד שנפיל עליהם יהיה התפקיד שיקבלו על עצמם. אם אנו מביטים בילד שלנו בחשדנות ומזהירים אותו לא לשקר, הוא מבין שאנו ממילא לא נותנים בו אמון ובשל כך הוא מקבל על עצמו את תפקיד השקרן. כאשר אנו מספרים לו שילדים בגילו לא מתנהגים ככה, הוא מקבל על עצמו את תפקיד "הילדותי" ומתנהג בדיוק ככה. ולמה בעצם? –

כי ילד "שקרן" או "בטלן" או כל ילד שלא עומד בציפיות שלנו, מרוויח כל מיני דברים זעירים בשל התנהגותו: ה"בטלן" פטור מלאסוף את המשחקים שלו חזרה לחדר, ה"שקרן" פטור מלשאת באחריות למעשיו, ה"פחדן" פטור מהתמודדות מול אתגרים.
מול הרווחים המשניים האלה עומד רווח עיקרי, גדול, מנצח והוא הערכתם של אמא ואבא. כאשר הרווח הזה בטל, ולראיה: אמא ואבא דאגו זה מכבר להעביר לי את המסר שאני אכזבה אחת גדולה, אני מוותר מראש על הניסיון להיות ילד טוב ומתנחם בפירורי הרווחים המשניים. הערכתנו לילד היא כוח מניע ראשון עבורו, ולכן ככל שהילד יהיה בטוח בכבוד ובאמון שאנו רוחשים לו, כך יפעל לשביעות רצוננו.

אם אנו לא יודעים מה באמת קרה, נאמין לילד שלנו. אם גילינו שהוא "מספר סיפורים", נאפשר לו לגלות שאנו אתו ולא נגדו ולכן אין לו סיבה להסתיר מאתנו את האמת -

במקום לומר: אני לא מוכנה שתשקרי לי, אני מבקשת שתגידי לי את האמת.
נאמר: חבל שאת לא אומרת לי את האמת, הכוונה לעזור לך ולא להקשות עלייך.

במקום לומר: אנחנו עכשיו יוצאים לסרט עם ההורים של דוד ויונתן, ואני בטוח שהם לא מתבכיינים כמוכם שהם נשארים בבית.
נאמר: אנחנו יוצאים עכשיו לסרט עם ההורים של דוד ויונתן, ואני בטוח שגם הם לא רוצים וגם הם "מתגעגעים" ו... אנחנו סומכים עליכם.

במקום לומר: אל תהיה אגואיסט, יש פה עוד ילדים.
נאמר: שים לב שאתם חמישה ילדים, אז עדיף שקודם תחלק לצלחות.

מתוך פרק 'כעסים' / אלוהים בגובה העיניים'

הורים לבת מתבגרת? אולי יעניינו אתכם הכתבות הבאות

מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה