לבריאות

לרגל השנה החדשה וחודש המודעות לסרטן השד, הנה כמה דברים שמאוד חשוב שתדעי בנוגע לבריאות שלך

04/10/2011
אסנת עופר קבלו עדכונים מאסנת
  • RSS
» Thinkstock: :בת 40-50: עשי ממוגרפיה כל שנתיים. צילום

השנה את אשה חדשה. כזו שדואגת לבריאות שלה. לא מוותרת לעצמה, ולא נכנעת לתירוצים שכל כך קל ונוח לנו לתרץ. האשה שאת רוצה להיות השנה היא אשה שקוראת, לומדת, שואלת, מבררת ולא מקבלת שום דבר כמובן מאליו. בטח לא החלטות הרות גורל בנוגע לבריאות שלך. אז איך תדעי מהן הבדיקות שבאמת נחוצות לך, באילו אמצעי מניעה עדיף לך להשתמש ומהם תוספי התזונה שאת באמת חייבת לקחת, בהתאם לגילך?

בדיקות שד

אוקטובר הוא גם חודש המודעות לסרטן השד, והנתונים מפחידים: כ-4000 חולות בסרטן השד מתגלות מדי שנה, ומדי שנה קוטלת המחלה כ-900 נשים. כדי להיחלץ מהסטטיסטיקה המאיימת צריך לעבור בדיקות לגילוי מוקדם. איך תדעי מה מהן את צריכה לעשות?

מה חדש?

ההמלצה היא להכיר את השדיים ולהיות ערה לכל סימן או שינוי. וכן, לעבור בדיקה ידנית אצל רופא מיומן, לפחות פעם בשנה. וגם - לא להסתפק רק בממוגרפיה. "הממוגרפיה יעילה, אבל  לא תמיד מדייקת", אומרת ד"ר מירי סקיילר-לוי, מנהלת המרכז לדימות שד במרכז רפואי "שיבא", "נשים רבות חייבות להשלים את הממוגרפיה או להתחיל בבדיקות הדמיה נוספות, כמו אולטרה-סאונד שדיים".

מה כדאי שתעשי:

*אם את בהריון, מניקה או צעירה מ-30, והבחנת בשינוי בשד: היבדקי בבדיקה ידנית אצל כירורג שד, ביחד עם בדיקת אולטרה-סאונד במרכז  לבדיקות שד.

*בת 30-40 והרגשת שינוי בשד: היבדקי בבדיקה ידנית אצל כירורג, ביחד עם אולטרה-סאונד. ממוגרפיה תבוצע בהתאם להחלטת הרופא שמפענח את הבדיקה במכון.

*בת 40-50 ומעלה: היבדקי בממוגרפיה, כל שנתיים, ובבדיקה ידנית פעם בשנה (לפחות). בדיקת אולטרה-סאונד נחוצה בהתאם להחלטת הרופא המפענח.

אם הרופא יחליט כי תוצאות הבדיקה אינן מספקות, יומלץ על בדיקת  MRI שנחשבת לבדיקה הרגישה ביותר. לא ניתן לעבור אותה במהלך ההריון.

אמצעי מניעה

מדי שנה כאלף נערות מתחת לגיל 18 זקוקות להפסקת הריון. "בעיקר בגלל שימוש לא נכון או חוסר שימוש באמצעי מניעה", סבור ד"ר אריה ישעיה, רופא נשים בכיר בבית החולים בילינסון ומזכיר החברה הישראלית לאמצעי מניעה ובריאות מינית. "בנות שוכחות לקחת גלולות, בעיקר לאחר הפסקה לקבלת הוסת, או נמנעות מלקנות אותן בגלל מחירן הגבוה, יחסית".

מה חדש?

נערות עד גיל 20 יכולות לרכוש גלולות במסגרת סל הבריאות, במחיר של כ-10-15 שקלים לחפיסה, בהתאם למדיניות קופת החולים. ויש מגמה חדשה להציע לנשים שטרם ילדו להשתמש בהתקן תוך רחמי, לדברי ד"ר ישעיה השיטה הזו מקובלת מאוד בסקנדינביה. "כדי להקל על אי הנוחות הכרוכה בהחדרת ההתקן, אפשר להשתמש בתרופה שנקראת ציטוטק. ובקרוב ישווק התקן קטן יותר, שיתאים במיוחד לנערות".

מה כדאי שתעשי:

כדי למנוע שיכחה בנטילת הגלולות ד"ר ישעיה ממליץ:

  1. לקחת גלולות מהדור החדש שמכילות 24 גלולות הורמונליות ועוד 4 גלולות דמה (במהלך ארבעת ימי גלולות הדמה מקבלים את הוסת). בקרוב ישווקו בארץ גלולות שנלקחות במשך 90 יום ברציפות. הוסת מגיעה בסיום החפיסה, כלומר רק כל 3 חודשים.

  2. להשתמש בזריקות הניתנות אחת ל-3 חודשים.

  3. להשתמש באמצעי מניעה הורמונלי אחר, כמו מדבקה או טבעת וגינלית (נובה רינג).

  4. להתייעץ לגבי שימוש בהתקן תוך רחמי, גם אם עדין לא ילדת.

השלמות תזונתיות

חדשות לבקרים מפרסמים וממליצים לנו על תכשיר חדש שיציל אותנו מעצמנו. אבל איך תדעי מה באמת את צריכה ומה בגדר שמועות והמלצות בלבד?

מה חדש?

ד"ר ישעיה  ממליץ על שימוש קבוע באומגה 3, "שחיוני לנשים בכלל ולנשים בהריון בפרט. לאומגה 3 יש תפקידים חשובים מאוד במוח". ומה עוד נחוץ?

מה כדאי שתעשי:

*עד גיל 20: מומלץ לעבור בדיקות דם לפריטין (מחסני הברזל בגוף) וB-12, ולקחת תוסף בהתאם (בעיקר אם אינך אוכלת כלל או ממעטת באכילת בשר).

*גילאי 20-35: כדאי לקחת חומצה פולית, שמונעת מומים בעובר, גם אם אינך מתכוונת להרות. וזאת משום שכ-30% מההריונות אינם מתוכננים.

*מתכוננת להרות או כבר בהריון: חומצה פולית, סידן – שמוריד את הסיכון להתכווצות של הרחם ושל רעלת הריון, ברזל ואומגה 3, שחיונית להתפתחות מוח העובר ועוצרת התכווצות של הרחם, לכן עשויה למנוע לידה מוקדמת.

בת 40 ומעלה: סידן ביחד עם ויטמין D, כדי למנוע ירידה בצפיפות העצם, ואומגה 3 כדי לעכב התפתחות של אלצהיימר ומחלות דמנטיות וכדי לשמור על בריאות הלב וכלי הדם. ברזל חיוני לנשים שסובלות מדימום לא סדיר, לפני גיל הפסקת הוסת.

החיסון לסרטן צוואר הרחם

שני חיסונים כנגד סרטן צוואר הרחם (סרווריקס וגרדסיל) אושרו ונמצאים בשימוש בישראל מזה כ-7 שנים. ואולם נשים רבות עדיין חוששות מפני התחסנות ובעיקר מפני חיסון בנותיהן לפני שהן מתחילות בקיום יחסי מין. החששות הם בעיקר משום שמדובר בטיפול חדש יחסית, שלא ברור עדיין עד כמה הוא יעיל ומהן תופעות הלוואי שלו. על פי נתונים שפרסם המרכז לבקרת מחלות (CDC) בארצות הברית פחות ממחצית הנערות  (13-17) מתחסנות.

ובארץ, נשים מביעות חשש כי הן נתונות למסע פרסום אינטרסנטי מצד חברות התרופות וללחצים להתחסן, בשעה שעדיין לא התקבלו תוצאות חד משמעיות והשימוש בחיסונים הוא עדיין בגדר ניסוי.

מה חדש?

"לא מדובר בניסוי. החיסונים קיבלו את כל האישורים", מדגיש ד"ר ישעיה, "במדינות כמו אוסטרליה, שם ניתן החיסון חינם לנשים וגם לגברים, הוכח כי השימוש בו הפחית בצורה משמעותית את שיעור הנגעים הטרום סרטניים".

חידוש נוסף: לדברי ד"ר ישעיה שני החיסונים אפשריים מגיל 9 ועד גיל 45 (ולא רק עד גיל 26, כבעבר). אפשר לרכוש אותם באמצעות הביטוח המשלים.

מה כדאי שתעשי:

ד"ר ישעיה ממליץ לקחת את החיסון, כשנתיים לפני תחילת קיום יחסי מין. "הגיל הממוצע לקיום יחסי מין בישראל הוא 17, אבל אם מתלבטים מתי לחסן נערות, אני מציעה לעשות זאת מרגע שיש נוכחות של בנים בשטח. כי גם יחסי מין לא מלאים יכולים לגרום להידבקות".

צילום: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך