על קו התיקון

אנחנו חיים בתרבות צרכנית שבה זורקים כל דבר שמתקלקל. קוראים לזה התיישנות מכוונת, אל תהיו פרייארים

15/09/2011
אביבית משמרי קבלו עדכונים מאביבית משמרי
  • RSS
» ThinkStock

"הבלון התפוצץ? ... מחר אל החנות ניגש, נקנה לרון בלון חדש", כתבה דבורה עומר. רוב המוצרים הם לא כאלה, שמרגע הקנייה אנחנו רק מחכים להתפוצצות שלהם. ועם זאת, הקצב המטורף של התפתחות הטכנולוגיה, יחד עם אינטרסים מסחריים כאלה ואחרים, יצרו מצב של "התיישנות מכוונת" שבו כל מוצר זוכה לזמן שימוש מינימלי ואז אנחנו אמורים להשליך אותו ולקנות חדש.

האם אפשר לעקוף את הגזירה? מתי עדיף לתקן, מתי לקנות חדש, ואלו מוצרים עדיף לא לקנות בכלל? נסקור כאן רק כמה דוגמאות מייצגות.

מדפסת/סורק – אם היא לא צורך ממש יומיומי בעבודתכם, ותרו עליה. לי היו 3-4 מדפסות משוכללות בשנים האחרונות, מפירמות טובות, ששבקו חיים אחת אחרי השנייה, אבל לא חסכו בדיו יקר. לבסוף החלטתי: ה"התיישנות המכוונת" בתחום המדפסות הגיעה לגבול האי-כדאיות עבורי. ולכן, את 5-10 המסמכים הנחוצים לי בשנה, אני מדפיסה בחנות ייעודית ליד ביתי.

מכשירי מטבח (קומקום חשמלי, מיקרוגל, טוסטר אובן) – לא משתלם לתקן, ומתקלקלים במהירות. כשקונים את היקרים יותר (רמת מחירים בינונית) הם מחזיקים מעמד מעט יותר. כלומר, לא יותר משתלמים בחישוב עלות תועלת על פני זמן, אבל לפחות חוסכים עוגמת נפש מסוימת, וקצת פסולת אלקטרונית. ואגב, לקומקום שורק על הגז יתרונות משלו, והוא לא מתקלקל.

די.וי.די – למרבית הצער לא ידוע לאדם על מכשיר שיחזיק מעמד יותר משנתיים לפני שייתקע, או שיחסר איזו תכונה טכנולוגית מתקדמת. אפשר לעקוף את המכשיר הזה דרך המחשב, אבל גם זה עולה באביזרים ובכסף.

רהיטים – רהיטי סיבית לא משתלמים לקנייה. עוברות שנים בודדות עד שרהיט מסוג זה מתפורר, נרקב או שהציפוי שלו מתעקם. עדיף לבחור ברהיטי עץ מלא, שתוחלת החיים שלהם מצדיקה את הפער במחיר. גם אם אתם עוברים דירה כל שנה, משתלם לשלם עוד 100 שקל למוביל, ולא לזרוק ישן, לקנות חדש ולהובילו הביתה.

נעליים – משתלם לתקן. להצמיד סוליה חדשה, לצבוע גפה שהוכתמה, לחזק רצועה רופפת, להגדיל בחצי מספר, כל אלה יעלו עד 30 שקל אצל סנדלר. בכלל, בענייני נעליים "זול זה יקר", ולכן במקום לקנות 5 זוגות שמתפרקים, אמצו את הכלל שלמדתי מידידה: "כל שנה אני קונה זוג איכותי אחד והולכת רק איתו".

כלי עבודה - משתלם לתקן, אך לעתים מיותר לקנות לבד. מקדחה, מכסחת דשא, שואב אבק, את אלה ניתן לקנות בשותף עם השכן, אם אתם בשכנות יציבה ואם המכשירים הללו נשלפים פעם בירח מלא.

אי אפשר כמובן למנות את כל סוגי המוצרים, אבל העיקרון ברור: משוואה של מחיר חלקי תוחלת החיים הצפויה, כפול תדירות השימוש הצפויה, מינוס עלות התחזוקה, תעזור לכם בסופו של דבר להחזיק בבית כמה שפחות "פילים לבנים" זוללי כסף.

"התיישנות מכוונת"

צילום: ThinkStock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה