כל השמות החמים (אבל רק גברים) על במה אחת

אם להאמין לפרסומים, בוועידה הכלכלית של "כלכליסט" לא משתתפת אף אישה. טוב, אולי הן מתחבאות מאחורי הכוכבית. פוסט אורח מאת טל שניידר

30/08/2011
טל שניידר קבלו עדכונים מטל
  • RSS

חשבתי שזה כבר לא יכול לקרות יותר. ועידה כלכלית של עיתון מוביל שמזמין את קהל הקוראים לבוא ולשמוע רק גברים. אתמול בבוקר פתחתי את "כלכליסט", וקשה היה לפספס את המודעה בעמוד הראשי. העדר נשים דוברות בוועידה הכלכלית של העיתון בלט לעיני יותר מכל כותרת אחרת.

לא מעניינים אותי תשובה, קובה או שמש. גם לא ברלב. אני אישה. אישה שקוראת עיתונים כלכליים, ועמוד השער של "כלכליסט" הוא בושה כי אין אף אישה בפאנלים של הוועידה שלהם, ששמה ראוי להיכלל בפרסום העצמי בעמוד הראשי.

ואחרי שבעמוד הראשי של העיתון לא נמצא מקום לאף אישה – למעט זאת בתמונת הפרסומת התחתונה עם שני ילדיה ברכב, יחד עם הכיתוב "למי שנוהג בסולידיות" (ניסוח מקורי ולא שלי). חשבתי לתומי שבטח באתר של הוועידה אפשר יהיה לראות מי הדוברות בה. בכל זאת, גם אם לא מפרסמים את הוועידה באמצעות שמותיהן של נשות עסקים או מנהיגות, לבטח לא שוכחים להזמין כמה מהן לדבר שם. לפחות אחת בכל פאנל, לא כן?

הנה צילום המסך של עמוד הוועידה באתר עם התוספת הפוליטית העדכנית "העם דורש צדק חברתי" ואפילו לא אישה אחת ברשימה. בכוכבית מצוין שהרשימה חלקית בלבד, אז אני עדיין לא מאבדת תקווה. באופטימיות הפמיניסטית שלי אני בטוחה שיש להם פה ושם איזו דוברת אישה שבטח תצוץ מתישהו בימים הקרובים.

יש לא מעט מחקרים שמצביעים על קשר ישיר בין מספר הנשים בדירקטוריונים לבין הצלחה כלכלית של תאגיד. הנה, למשל, דו"ח של חברת הייעוץ מקינזי בעניין. עקרון היסוד הוא שצריך למנות לפחות 30% נשים בכל דירקטוריון כדי שאופי השיח העסקי בהנהלת החברה ישתנה ויושפע מן העובדה שנשים יושבות בהנהלה (כלומר, לא מספיק אישה אחת בדירקטוריון). בחלק ממדינות אירופה יש חוקים המחייבים מינימום של 40% בדירקטוריונים ובכל גוף פוליטי (מפלגה, ממשלה, ועדה וכו'). בעבר כבר כתבתי על הנושא הזה.

מכאן אפשר להתקדם לשלב הבא ולהניח שאי אפשר לקיים דיון ציבורי, בנושא כלשהו, מבלי שיהיו בו גם נשים שידברו. אה רגע, לא צריך הנחות והשערות. יש חוק בעניין לגבי ועדות ציבוריות. אפילו "כלכליסט" מדווח על החוק הזה בהקשר תת הייצוג הנשי בוועדת טרכטנברג.

יאללה "כלכליסט", תתקדמו למאה ה-21. אני בטוחה שיש לכם נשים בתוכנייה המלאה. למה לא תבליטו אותן בעמוד הראשי שלכם, כדי שלנו, חצי מן האוכלוסיה, יהיה אולי קצת יותר חשק לבוא לבקר בוועידה?

גילוי נאות: אני כותבת כפרילאנס באופן קבוע ב"גלובס" ועורכת ב"מעריב".

פורסם במקור בבלוג של טל שניידר.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה