לגור בקטן, לחשוב בגדול

הדירה קטנה לכם? בואו תלמדו מאביבה משמרי איך לנצל נכון חללים ולחסוך

28/08/2011
אביבית משמרי קבלו עדכונים מאביבית משמרי
  • RSS
» בית, דירה קטנה ThinkStock

הטור הזה לא יחדש רבות בנושא מצוקת הדיור, אלא יתייחס לאחד האילוצים השכיחים שהיא יוצרת: הכורח לגור בדירה ש"קטנה עליכם", בגלל שיקולי מחיר או אזור.

ברוסיה הקומוניסטית היו מצופפים שתי משפחות בדירה אחת, בקיבוצים היו מכניסים חבר שלישי למגורי זוג על תקן "פרימוס". ואילו היום דוחסים שלושה ילדים לחדר אחד, הופכים את הסלון לפינת עבודה, ומאחדים את המטבח עם הסלון, לא מחמת האופנה אלא כדי לחסוך במטראז'.

אבל אם אתם כבר גרים בדירה קטנה, איך תוכלו להרגיש בכל זאת שאתם לא סרדינים? מסתבר שיש תורה שלמה לעניין זה, ועיקרה: על כל חלל שנראה לכם חיוני, אפשר לחשוב מחדש.

שולחן למשל. בדירה רגילה זהו חפץ בעל ארבע רגליים. בדירה קטנה תחפשו (באתרי יד שנייה) שולחן "קובייתי" עם מגירות מובנות, או לחלופין בעל רגל אחת, שמאפשר לדחוס את כל הכיסאות מתחתיו. כל מטר חשוב.

כדי להגדיר את ייעודי החלל יהיה צורך לשכוח מ"כללי פולניה" – במקום חדר עם דלת נסגרת לכל אחד מבני הבית, לחשוב על סוגי השימוש בחלל לאורך היום – חלוקת זמן במקום חלוקת מרחב. החלל החשוב ביותר הוא חדר המגורים ובו אפשר להכניס גם פונקציות כמו פינת משחקים לקטנים, פינת מחשב / עבודה וכולי (שהרי במילא בשעות שהילדים בבית אמא לא ממש עובדת).

בחדר השינה אפשר לשים מזרונים, עומדים או מתקפלים, ולהכין אותם בערב לשינה (מתאים במיוחד כשהילדים קטנים). לחלופין, ניתן להציב את המיטה על במה מוגבהת המשמשת כמשטח אחסון ("בוידעם בהפוכה"). ולילדים מתבגרים, לבחור במיטת גלריה שמאפשרת חלל פעילות/אחסון מתחתיה.

עוד טיפים לחלל קטן

לבחור קירות ורהיטים בצבעים בהירים ואחידים.

להציב את כל הרהיטים בסמוך לקירות, לא באמצע החלל.

להעדיף ארונות סגורים במראה חלק ולא מדפים פתוחים.

להעדיף דלתות הזזה לחדרים ולארונות.

אם יש אפשרות לשיפוץ – להוריד קירות (כולם או בחלקם העליון) ולהציב ארונות/מדפים דו-צדדיים, שייצרו הפרדה בחלל ויאפשרו אחסון רב.

"הרחבת מאחזים", במסגרת החוק כמובן – את המרפסת לא תוכלו להגדיל, אבל שורת אדניות רחבות מסביבה תקנה רושם רחב ו"נושם". את ארגז החול של החתול אפשר לשים במובלעת חיצונית לדירה (תלוי בתשתית) עם דלת קטנה.

אם הדירה מוארת דיה, אפשר להציב מדפים קטנים גם מול החלונות, למשל מדף תבלינים במטבח.

וכמובן, קל לומר: ללמוד לזרוק!

דוגמא נאה לחיים נעימים בדירה פצפונת מספקת דירתה של (חברתי) האדריכלית רחל צירין:

תוכנה חינמית לעיצוב בית, לתרגול על יבש:

תוכנת עיצוב של טורבוקאד (גרסת הניסיון בחינם):
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך