זהירות, דרך ללא מוצא לפניך

שתי הערות על עיצוב גרפי, שנרתם למאבקים שונים שנובעים מניהול קלוקל של המערכת

28/08/2011
אודית לורן בלקין קבלו עדכונים מאודית
  • RSS

כמי שמחשיבה את עצמה לבעלת אבחנה בתחום העיצוב על גווניו השונים, יוצא לא פעם שיש לי גם מה להגיד בנושא עיצוב גרפי. ממש בשבוע האחרון נתקלתי בשני עניינים גרפיים שמן הסתם חשבתי שיוכלו לעניין גם אתכם. הראשון, איך לא, נמצא בפייסבוק.

כמו כל ישראלית מצויה, אני מקדישה לא מעט זמן לשיטוט ברחבי הרשתות החברתיות ובעיקר בפייסבוק. בין שיטוטי גיליתי עמוד שנקרא "מעצבים את דגל המחאה". כל מה שמתחיל במילה "מעצבים" מיד מעורר את סקרנותי, וככה מצאתי את עצמי בודקת לעומק במה מדובר.

בחלק האינפורמטיבי של העמוד, שמלווה מיני רעיונות לדגלים מהפכניים, מופיע הציטוט הבא: "המאבק של עם ישראל על הצדק החברתי הוא אחת מהתופעות התרבותיות המרגשות ביותר שחווינו מזה שנים. דגל הוא התמצית והייצוג של כל מאבק וככזה הוא מנקז אליו מבע גרפי רזה ותכליתי. גם המאבק הזה צריך דגל. לכן אנחנו פותחים בקמפיין 'דגל למאבק' ומבקשים מכל אחד בבית לנסות וללכוד את רוח המאבק לתוך דגל משל עצמו. את הדגלים נבקש מכם להעלות לעמוד שלנו כשאת הטובים והפופולאריים נדפיס על בד גדול ונציע לאנשי במאהלים השונים כדי שיוכלו להניף אותם מעל האוהל שלהם, בהפגנות ובעצרות. בואו ועזרו לנו לתת למאבק הזה דגל".

הדברים האלו, לצד גרפיקות של דגלים שעולים לעמוד מדי יום, סקרנו אותי עד כדי כך שהחלטתי לבדוק מי ומה עומד מאחורי הסיפור. הגעתי לברק הריסון, מנהל בית הספר לעיצוב של מכללת אורט סינגלובסקי, שסיפר לי קצץ על המיזם. "הקבוצה שהקמנו בפייסבוק באה לנצל את הכישרונות של האנשים בבית הספר שלנו וכן של מעצבים מכל התחומים במטרה להגיע לסדרת דגלים שתשמש כתרומה שלנו למאבק שמתחולל כאן. מתוך מבחר של כשלושים עיצובים ומסרים שהועלו לדף עד כה, ובתקווה שנקבל עוד, בכוונתנו לבצע בשבוע הבא תהליך של מיון, לבחור את הטובים ביותר, להדפיס אותם ולחלק אותן לקראת צעדת המיליון שמתוכננת מתישהו בקרוב". מעצבים גרפיים – הנה לכם אתגר.

תמרור אזהרה

מקורו של העניין הגרפי השני דווקא ביחצנית חרוצה, אבל הוא לא פחות חשוב ולא פחות מסקרן ואפילו גובל בסוג של הפקרות. מתברר שבמדינת ישראל החלמאית הוציא משרד התחבורה סט של לא פחות מ-69 תמרורים חדשים מבלי לעדכן את ציבור הנהגים. למעשה כשבעים תמרורים עוצבו גרפית, הם קיימים בדרכים ואיש לא בדיוק יודע מה המשמעות שלהם.

כך, למשל, האם יצא לכם להיתקל בתמרור עגול, רקע כחול, חץ לבן ישר ובנוסף חץ חזק (פרסה) ימינה או שמאלה? סביר להניח שכן, אבל השאלה אם הבנתם מה עומד מאחוריו? התמרור החדש מורה על כך שבדרך שאתם נוסעים בה ניתן לנסוע ישר או לפנות פרסה לפי החץ. מכיוון שאנחנו הנהגים לא מעודכנים, ייתכן ונפרש את התמרור כפנייה חדה שמאלה ובכך נסכן את עצמנו בהתנגשות עם רכב שיגיע ממול.

דוגמא נוספת הוא תמרור משולש בעל קודקוד בראשו. לתמרור מסגרת אדומה ועליו איור של רכבת. מתחתיו תוספת מלבנית של חיצים שחורים בכיוון ימין ובכיוון שמאל. נשמע מוכר? בטח שלא. התמרור הזה מתריע בפני רכבת קלה בהמשך הדרך. הרכבת, שפועלת היום רק בירושלים, נוסעת בצמוד לאזורים הומים ועלולה להוות סיכון לחיי אדם אם לא ערניים לקיומה. אז הנה יש לנו תמרור שאכן מתריע, אבל לרובנו אין מושג מה הוא אומר.

למזלנו, הוצאה לאור פרטית בשם לילך הנפיקה ספרון שכולל את כל 257 התמרורים וסימני הדרך שקיימים על פי חוק, כולל 69 החדשים. "לצערי, עניין הפצת המידע על התמרורים החדשים משמש דוגמה נוספת לאטימות הרשויות, שמצריכות את האזרחים לקחת אחריות ולהיות ערניים כלפי עצמם וסביבתם", אומרת טובה שטייג, בעלת ההוצאה. "תחת זה שהמדינה תפרסם באפן בולט את התקנות החדשות, אנחנו מנסים לבוא לעזר לנהגים, ולכן אני ממליצה לכל נהג להצטייד בחוברת שמונעת בלבול ומפרטת את כל המידע הנוגע לתמרורים המוכרים לצד אלו החדשים". את ספרוני התמרורים ניתן למצוא בכל חנויות הספרים ומחירם 24 שקל בלבד. נסיעה טובה.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך