טיפ: אל תאמינו לטיפים

למה צריך להתייחס בספקנות לשלל העצות לחיסכון בקניות לקראת שנת הלימודים, ומה באמת צריך לעשות כדי לחסוך

18/08/2011
שגית פסטמן קבלו עדכונים משגית
  • RSS
» Thinkstock :לפתוח תיק בבקשה. צילום

בשבועיים הקרובים הקרובים יתפרסמו בתקשורת שלל כתבות שינסו להסביר איך אפשר לקמץ בהוצאות החזרה לבית הספר, אבל לפחות לחלק מהעצות שתקראו צריך להתייחס בחשדנות או לפחות בביקורתיות.

הנה כמה נקודות רעננות למחשבה בנושא, ועוד כמה טיפים שיוכלו לעזור לכם להגיע עד ל-1 לספטמבר מבלי שחשבון הבנק שלכם יוכרז כמוגבל.

>> שגית פסטמן על מבצעי החזרה לבית הספר

רשימה לא מרשימה

אחד הטיפים הפופולאריים הוא להכין מראש רשימת קניות מפורטת לכל ילד, ולוודא שאין ברשימה "חורים", שבעקבותיהם תאלצו לחזור במהלך השנה לחנויות להשלמת ציוד שתעלה לכם ביוקר.

במחשבה שנייה: לא חייבים לקנות את כל הציוד לבית הספר לכל השנה בפעם אחת ודווקא עכשיו, במארזי חיסכון לכאורה. לחנויות נוח למכור לנו עכשיו ציוד על המשקל, כביכול תוך מתן הנחה, אבל האוברדראפט שתצברו בבנק על חשבון קנייה מנופחת שכזאת מקזז את החיסכון.

הפיתרון: צרו שתי רשימות – אחת של פריטים שהם חובה ואחת של פריטים שכדאי לקנות אותם רק במקרה שיש עליהם מבצע ממש משתלם. את הפריטים ברשימת הקניות השנייה אפשר לדחות בכמה שבועות.

שעה קלה על כלכלה

על מנת להתמודד עם דרישות הדור הצעיר, נהוג להמליץ להגיע מראש להסכמה עם הילד שמותר לו לקנות פריט אחד מחוץ לרשימה שהכינותם מבעוד מועד, כדי שהוא לא ישתגע בחנות מרוב היצע של פריטים מגניבים.

במחשבה שנייה: זאת עצה חכמה אבל למה לעצור בה? אפשר למנף את הרכישה הזאת כדי לקדם את החינוך הפיננסי של הצעירים במשפחה בעוד הרבה אופנים.

הפיתרון: אם הילד רוצה מחברות ממותגות או טושים יוקרתיים, הבהירו לו שהוא ישלם מתוך דמי הכיס שלו את ההפרש בין ההוצאה המתוכננת להוצאה בפועל. זאת הדרך ללמד אותו שלאופנה ולמותגים יש עלות כספית נוספת.

עסק משפחתי

ילדים זה שמחה, אבל המומחים מציעים לנקוט בשיטת ה"הפרד ומשול" ולקחת אתכם לקניות רק את הילד/ים עבורם נקנה הציוד, כדי להימנע מקניות נוספות ומיותרות לאחים ולאחיות.

במחשבה שנייה: זאת עצה טובה אבל לא תמיד אפשר ליישם אותה. בסופו של דבר מדובר בחוויה משפחתית וכדאי לנצל אותה ככזו.

הפיתרון: קודם כל לחפש איתם בבית ציוד ישן שאפשר למחזר, להכריז על "פריט החלומות" שלהם, למשל תיק או קלמר, ולחשוב על דרך יצירתית להשיג אותו, כמו לבקש מימון חלקי מסבא וסבתא או לעשות שימוש באחד מהמבצעים שמוצעים עכשיו, למשל לאסוף כמה שיותר שקיות במבה שמאפשרות זיכוי של 2 שקלים לכל שקית ברשת אופיס דיפו.

אין מה להשוות

העצה: חשוב לעשות סקר ולמצוא היכן המוצרים הזולים והמשתלמים ביותר.

במחשבה שנייה: זאת עצה שנשמעת הגיונית, אבל בפועל מדובר במשימה בלתי אפשרית עם מגוון החנויות שאותם צריך לסקור בחום היוקד של אוגוסט. מה גם שבעלי החנויות יודעים איך למכור לכם מוצר אחד במחיר נמוך במיוחד, אך מסבסדים את המחיר האטרקטיבי שלו במכירת מוצר אחר, יקר בהרבה מהמחיר הממוצע.

הפיתרון: אתם לא צריכים לצאת בשביל זה מהבית, אלא להיכנס לאחד מאתרי האינטרנט שעושים השוואות מחירים.

יחד כל הדרך

כדי לפתור את המצוקה שמועלית בעצה הקודמת ממליצים בדרך כלל לארגן קבוצות רכישה עם הורים אחרים, כדי לקנות כמות גדולה יותר של ציוד לימודי כמו קלסרים, תיקים ועוד בהנחה נוספת.

במחשבה שנייה: בעלי החנויות בעצמם מציעים מחירים מוזלים בסוג רכישות כזה, אבל גם במקרים האלה הם מספיק מתוחכמים כדי להפוך אותן למשתלמות עבורן.

הפיתרון: נסו לארגן כמה הורים, לדלג על הרכישה בחנויות הרגילות לכלי כתיבה לרכוש כמה מוצרים בסיסיים בחנויות סיטונאיות. בחלק מהמקרים אפשר להגיע לדילים לא רעים דרך מקום העבודה של אחד ההורים שעוסק בעבודה משרדית בבסיסה – עריכת דין, ראיית חשבון וכו' - שכבר נמצא בקשר טוב עם ספק מקומי.

המלצות נוספות

  • יש עוד שתי סיבות לחכות כמה שבועות עם חלק מהקנייה: ראשית, בתקופה של אחרי החגים ייתכן שתמצאו פריטים מוזלים במסגרת מכירות סוף השנה של החנויות, שרוצות להיפטר מהמלאי העודף. שנית, לא תמיד ברור איזה ציוד באמת חיוני לבית הספר ורק אחרי כמה שבועות אפשר לברר עם סגל המורים למה באמת יזדקק התלמיד – בדידים, סרגלים, מחברות ייחודיות וכו'.
  • אם אתם נוסעים באוגוסט ואולי אפילו בספטמבר לחו"ל, בדקו אם יש אפשרות לרכוש שם במחיר מוזל ציוד לבית הספר. שימו לב רק שלא לקנות פריטים כמו מחברות וקלסרים שכיוון הפתיחה שלהם הפוך.
  • נשארים בארץ? עדיין אפשר לרכוש פריטים מגניבים במחיר מוזל מרשתות בחו"ל. גוגל השיקה לאחרונה תוכנת אפליקציה חינמית בשם MyShoppingGenie, שמאפשרת למצוא את כל המבצעים החמים ביותר ברשת באתרים כמו גוגל מרקט, אי-ביי, וולמרט וכו'. שווה לנסות.
  • עצמאי/ת? זה הזמן לנצל את המצב לטובתך ולרשום את הקנייה הזאת כהוצאה מוכרת לצורכי מס. זכרו לקבל ולשמור את הקבלה שעליה יש לבקש מהמוכר לציין "ציוד משרדי".
צילום: Thinkstock
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה