זול זה יקר

אם קונים בחנויות הכל בדולר, עדיף שאלו יהיו חפצים בחתיכה אחת, טור החסכון על קניות לילדים

18/08/2011
אביבית משמרי קבלו עדכונים מאביבית משמרי
  • RSS
» צילום: ThinkStock

כולם מכירים את רשתות "הכל בדולר" או "הכל ב-2 שקלים" שעל מדפיהן מתגבבים המון צעצועים, כלי משרד, כלי בית וחפצי סדקית. החפצים הללו מתוצרת סין בדרך כלל, זולים להפליא וגם... יקרים מאוד. יקרים, מכיוון שרבע שעה בערך אחרי שמגיעים הביתה הצעצוע נשבר, החפץ מתפרק, הסוללה נגמרת ועוד שלל צרות. הילד, ששמח במתנה לפני רגע, משליך אותה מאוכזב וממתין לריגוש הבא.

איזה דור של צרכנים אנחנו מחנכים בקניית הצעצועים הנחותים הללו? דור שמתרגל לחשוב שהכסף לא שווה הרבה (הילדים הקטנים לפחות לא יודעים אם הוצאתם מהארנק 2 שקלים או 20 שקלים), שקונים בלי לחשוב ושלא מנידים עפעף כאשר הקנייה התבררה כלא מוצלחת – אין שם מחלקת החזרות או החלפות, פשוט זורקים לפח. נשבר? מחר נקנה לך משהו אחר, חמודי.

אם אתם ממש חייבים לקנות ב"הכל בדולר", עדיף שאלה יהיו חפצים בחתיכה אחת, ומחומר שאינו פלסטיק דק. נגיד, מחברות ובלוקי כתיבה, עפרונות, מטליות ניקוי ושאר ירקות. צבעי מים למשל עדיף לקנות בחנות כמו "ארטא" או "פנאי לי" ברמת מחיר אחת גבוהה יותר (לא אלה המיועדים לציירים מקצועיים), הם ישרדו זמן רב יותר ונראים נפלא על הנייר. ואיפה תשיגו צעצועים קטנים ואיכותיים, לא ממותגים ובמחיר סביר? לשם כך עדיף להתרחק מרשתות הצעצועים הראוותניות וללכת לחנויות צעצועים וכלי משרד ישנות וטובות, מאלה הזרועות במרכזה של כל עיר.

לאותו הכלל של "זול הוא יקר" עונים גם משחקי היצירה האיומים בקופסאות ענק, שעולים 20-30 שקלים ברשתות למיניהן. בגלל גודלם המרשים הם נראים נפלא בתור מתנה ארוזה, אלא שברגע פתיחת הקופסא האשליה מתבררת: מדובר בכמה שקיקי חרוזים או נצנצים, בסיס פשוט מקלקר או פלסטיק, שבלונה בטעם רע ועוד כלי זול (כמו מכחול או דבק פלסטי) שכבר יש לכם בבית. גם הילדה החרוצה ביותר תפיק גג חצי שעה של עיסוק מהדבר הזה, ואז אתם תקועים עם התוצאה: מפלצת "יצירה" אנטי-אקולוגית ומתסכלת.

הפתרון שלי למצוקות יצירה ומשחק הוא למצוא מקורות לחומרי גלם מרשימים אך זולים: קופסאות מיוחדות בחנויות נעליים יוקרתיות, גיליונות נייר ענקיים ממשרדי אדריכלים, גזרי בדים מגזרנים בדרום העיר, מעטפות מבוילות שנפתחו, חומרי מטבח כמו קטניות וכמובן חומרים מן הצומח: עלים יבשים, זרדים, זרעים ותרמילים. שבלונות ודוגמאות לצביעה והדבקה אפשר לצלם מכל חוברת או ספר ילדים. אחסנו את כל אלה בארגז-שניים, בצורה שמזמינה לגשת, והילדות יהיו מאושרות.
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך