נשואות פעמיים: פעם לבן זוג ופעם לעסק

בספיישל יום האהבה שלנו, 3 נשים עצמאיות מספרות איך הן מג'נגלות בין העסק לבין האהבה ושומרות על הגחלת בזוגיות גם בימים של עומס ואי ודאות

עדי רוזן, מילה טלמן ויעל בשור (אלבום פרטי)

לקראת יום האהבה, שוחחנו עם שלוש נשים עצמאיות שלצד העיסוק האינטנסיבי בעסק העצמאי, מקפידות גם לשמור על גחלת הזוגיות. עדי ובן זוגה לא מוותרים על דייט שבועי, מילה ובן זוגה מנהלים את הזוגיות כמו את העסק, עם לו"ז מסודר ויעל מאמינה שתקשורת פתוחה היא הבסיס להצלחה.

עדי ואביב רוזן (אלבום פרטי)

עדי רוזן (39), נשואה לאביב כבר למעלה מעשור, ויש להם 3 ילדים משותפים. מאז שהם יחד, עדי הספיקה לפתוח שלושה עסקים, שניים מתוכם בתחום המשחק וסדנאות הצחוק, ועסק נוסף שפתחה לפני כשנה, במסגרתו היא עורכת סיורים קולינריים באשקלון, שדרות והסביבה. "זה היה טבעי, אני תושבת עוטף עזה, מתגוררת בנתיב העשרה, והחלטתי להראות לאנשים את הצד "האחר" של עוטף עזה, להתאהב בדרום דרך אוכל". בעלה של עדי, מנהל מגזר עסקי בבנק. "החיים מאד עמוסים, אנחנו עובדים מהבוקר עד הערב, בין לבין צריך לתפעל שלושה ילדים, זה לא פשוט".

 ובכל זאת, כששומעים את עדי מדברת על הזוגיות שלה, אי אפשר שלא להתרשם. אם תמיד חשבנו שרומנטיקה וספונטניות הולכים יחד, אז מסתבר שדווקא תכנון מראש הוא סוד הקסם לזוגיות מאושרת. "בתחילת החודש אנחנו קובעים מראש תאריכים לדייטים משותפים, אחד בשבוע וזה עוגן שבועי, גם אם לא יוצא לנו להתראות מספיק במהלך הימים האחרים. הרעיון הוא שכל פעם מישהו מפתיע את השני, אין דייט קבוע וזה גם שומר על אלמנט ההפתעה וההתרגשות, העובדה שאני מצפה לזה ולא יודעת לאן הוא ייקח אותי. מעבר לזה, החלטנו יחד על חוק משותף הקובע שאסור להירדם בסלון. אז כל לילה אנחנו הולכים לישון מכורבלים". עדי מציינת שהדבר הכי חשוב שעוזר לייצר איזון בין העסק לזוגיות, היא התמיכה והפירגון מצד הבן זוג ולהפך. "אני מרגישה שבעלי מאד מפרגן לי על העצמאות שלי ותומך בי. זה נותן לי הרבה שקט נפשי וכוח להמשיך בעשייה שלי, גם כקשה ויש מורדות בעסק. זה ללא ספק גורם לי לאהוב אותו יותר ויותר". את יום האהבה, למקרה שאתן תוהות, הם מתכננים לחגוג בהתכרבלות מול סרט טוב בטלוויזיה.

 מילה טלמן ובן זוגה (אלבום פרטי)

מילה טלמן (40), נשואה 7 שנים לבעלה ויש להם שני ילדים משותפים. בעברה, הייתה מנהלת שיווק בחברת BDO, ולפני שלושה חודשים החליטה לצאת לעצמאות כיועצת שינה להורים לתינוקות. העסק, שעוד נמצא בחיתוליו, דורש עבודה מאומצת, ניתן לומר שמדובר בילד חדש שנכנס למשפחה. אם לא די בכך, בן זוגה של מילה, גם הוא עצמאי בתחום השירותים הפיננסיים, מבלה חלק ניכר מזמנו בפגישות עבודה בחו"ל. "איזון" הוא מושא חיפושיה של טלמן. אבל בכל זאת, יחד, הם מצליחים לשמור על זוגיות מתפקדת שלא לומר משגשגת.

"אני חושבת שהדרך הנכונה להגדיר את זה, היא שאנחנו מנהלים את הזוגיות כאילו זה עסק, לא ספונטניים ולא זורמים. קובעים מראש פעילויות משותפות, משריינים יומנים, ואחת לשבועיים מקפידים על דייט משותף, גם אם הוא בבית מול הטלוויזיה. זה אולי לא נשמע רומנטי, זה מאד לוגיסטי, אבל זה מאפשר לנו את המרחב המשותף. טלמן אומרת שדווקא העובדה שגם הוא עצמאי, תורמת לה לעסק, הניסיון שהוא מביא עמו, מסייע לה להמשיך ולדחוף קדימה גם כשקשה. "אנחנו שותפים טובים וחברים טובים, וזה הבסיס שלנו להצלחה". את יום האהבה, הם יחגגו בבילוי זוגי (בהפתעה) בתערוכת אומנות וארוחת בוקר.

 יעל ויוסי בשור  (אלבום פרטי)

יעל בשור (54), נשואה 33 שנים ליוסי, עובד שכיר כמנהל פרויקטים במפעל. יעל, עוסקת בטיפול בזוגיות, במשך השנים עבדה גם כשכירה וגם כעצמאית ובשנתיים האחרונות עובדת רק בעסק- שתי קליניקות לטיפול וייעוץ בזוגיות, אחת בלהבים ואחת ברחובות. מאז שהיא עצמאית, אמנם הגמישות גדולה יותר, אך גם המשאבים המושקעים בעסק "העבודה יותר עמוסה עכשיו כשאני רק עצמאית, אני משקיעה את רוב זמני בעסק על כל תחומיו: שיווק, כספים, התמקצעות וכמובן שגם יש יותר מטופלים". היא מספרת שהיות ובן זוגה לא עובד בימי שישי, בחרה גם היא באופן מודע לא לקבל מטופלים בימי שישי, זה זמן שמוקדש לזוגיות ומשפחה. "היתרון בלהיות עצמאית, הוא שיש לי יותר גמישות, אני יכולה לפנות זמן לנו כזוג".

הקשיים בלהיות עצמאית לא מעטים, בין היתר, העובדה שאין הכנסה קבועה, יכולה להכניס מתחים לזוגיות, "אני חושבת שלאורך השנים גם בן הזוג שלי הבין שאני עצמאית ושאין איזו משכורת קבועה, ואנחנו מסתדרים. המשמעות היא שגם אני מחפשת כל הזמן אפיקי הכנסה נוספים, להרוויח יותר, והמשמעות מבחינתו היא לפרגן לי. התקשורת היא הבסיס, אני מנסה ליישם את השיטה הטיפולית שלי גם בזוגיות, את החשיבות בתקשורת פתוחה ומפרגנת, לא לשמור בבטן. גם כשאנחנו רבים, אני משתדלת להביא כלים מהטיפול ומעולם התוכן שלי לתוך מערכת היחסים שלנו, כמו שאני אומרת למטופלים שלי, אני משתדלת ליישם בעצמי, לדבר על הכל, אני חושבת שכל זוג ששומר על תקשורת פתוחה לומד אחד את השני ובסוף רואים הצלחה".

לזוגות אחרים המתמודדים עם אותם קשיים היא אומרת "חשוב זכור שמכל האנשים במשפחה, האדם היחיד שאנו בוחרים הוא בן הזוג שלנו, והוא בעצם היחיד שאנחנו יכולים לבחור להיפרד ממנו. לכן זה הקשר שאנחנו הכי צריכים לעבוד עליו, ובכל זאת איכשהו בן או בת הזוג לעיתים נלקחים כמובן מאליו. זו סתירה מובנית, זה קשר שדורש אהבה". ובנוגע לאופן שבו הם יחגגו את יום האהבה השנה, יעל אומרת "אנחנו משתדלים למצוא כל מיני סיבות לחגוג את האהבה שלנו, כל הזמן ולא מחכים רק ליום האהבה, למרות שאני מאמינה שכן נחגוג בבילוי משותף".

*הנשים בכתבה הנן חברות בקהילות מעוף לעסקים שמפעילה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה