שואפות לאפס: הגיע הזמן שאף אישה בישראל לא תרצח

מפלגת "קול הנשים" חרטה על דגלה לקדם ולהוביל שינוי אמיתי בכל הנושאים הנוגעים לנשים בישראל וביניהם מיגור מקרי האלימות ורצח נשים. המטרה: להוריד לאפס את מספר מקרי האלימות

02/02/2020
בלוג אורח קבלו עדכונים מבלוג אורח
  • RSS

מאת: עו"ד אפרת אומיאל פדידה

בשנת 2015 זועזע עולמי בעקבות כתבה ששודרה בחדשות על רציחתה של אמנה יאסין מטמרה. אמנה נרצחה בשנתה על ידי בעלה, כשהיא בחודש השמיני להריונה מול עיניו של בנה בן החמש. מאותו הרגע, הבנתי שאיני יכולה להישאר אדישה יותר. שעלי לקום מהספה הנוחה ולעשות מעשה. וכך, יחד עם קבוצה של מעל 7,000 נשים מדהימות ומעוררות השראה, יסדנו את "יום הזיכרון לקורבנות האלימות כלפי נשים", המצוין מדי שנה בתאריך ה-2.2.20 באירועי זיכרון ומעגלי שיח ברחבי הארץ.

אמנה יאסין מטמרה, נרצחה בשנתה על ידי בעלה (אלבום פרטי)

רצח נשים הינו תופעה חברתית מטרידה החוצה גבולות, מגזרים ושכבות סוציואקונומיות. כך יכולה סטודנטית אחרי דייט לא מוצלח להירצח כי החליטה שלא להמשיך את הקשר, או אישה שלאחר שנים במערכת יחסים אלימה החליטה להתגרש ולהתחיל חיים חדשים. הרצח של מיכל סלע ז"ל זעזע אותנו מאחר ונראה שאף אחד בסביבה הקרובה לה לא צפה את האפשרות שאסון כזה יקרה.
אבל רצח אורב מעבר לפינה- כאשר אישה בתוך מערכת היחסים חווה אלימות כלכלית, נפשית, מורחקת משפחתה וחברותיה, מושפלת, מוקטנת וחשה חוסר אונים ויאוש. כל זאת עוד לפני שדיברנו על אלימות פיזית.

המערכת אינה מציעה פתרונות הולמים לטיפול בתופעה לא מצד הנשים ולא מצד הגברים. גברים שחוו אלימות במשפחה לרוב אינם מטופלים ואינם מודעים למערכת היחסים הבעייתית שספגו בבית מההורים, פעמים רבות הם גדלים לתוך חינוך שבו "כך מתנהגים לאישה וזהו".
גם הטיפול בנשים נפגעות אלימות אינו לוקח פעמים רבות את הטראומה הנפשית שהן חוות את התלות הכמעט בלתי אפשרית בבן הזוג הפוגע, אין חוסר היכולת הכלכלית לצאת ממעגל האלימות ולפתוח בחיים חדשים.

פתרון המערכת הוא פלסטר רופף בדמות מעונות לנשים מוכות, הרחקה של האישה המוכה עם ילדיה מתוך החברה והבית שלהם בעוד הגבר האלים ממשיך בחייו ללא כל הפרעה.

פתרון המערכת הוא פלסטר רופף בדמות מעונות לנשים מוכות (צילום: שאטרסטוק / UM-UMM)

פתרון מעוות זה הוא אחד מהסימנים המובהקים לתפיסה החברתית שלנו לגבי נשים, האשמת הקורבן, הרחקתו כ"עונש" על מנת להגן עליה לכאורה כאשר הגבר האלים אינו נדרש לקחת אחריות על מעשיו כלל.

גם כאשר נשים שחוות אלימות אוזרות עוז ומתלוננות במשטרה, הן זוכות ליחס מזלזל לא פעם או לאוזלת היד של המערכת. בשנת 2020 אין למדינה פתרון אמיתי המספק ביטחון והגנה על נשים וילדים החווים אלימות.

בכנס שנכחתי בו בכנסת בשנת 2019, סיפרה אישה נפגעת אלימות ביאוש רב איך היא יודעת שמדובר בעניין של ימים עד שהגרוש שלה ירצח אותה, שהוא מאיים על הוריה ושהיא חיה בפחד מתמיד ואילו במשטרה אומרים לה בכל פעם שהיא מגיעה להתלונן "שוב את? לא נמאס לך להגיע לכאן?". לידי ישבה אישה צעירה ששיתפה כי אביה רצח את אמה לנגד עיניה כילדה, לאחר מכן שוחרר האב על סעיף נפשי, המשיך בחיו נישא שנית ורצח גם את אישתו השניה! נסערת ופצועה סיפרה האישה על החוויה שחוותה בעת רצח האישה השניה כאשר הכתובת היתה על הקיר ואף גורם לא יידע אותה שהיא בסכנת חיים.

באותו כנס התקבצו נשים שחוו אלימות, נציגות כל ארגוני הנשים, וחברות כנסת ולאף אחת לא היה פתרון.

לאור אוזלת היד של המדינה, החלטנו 102 נשים מכל קשת האוכלוסיה להקים את מפלגת "קול הנשים". מפלגת נשים שחרטה על דגלה לקדם ולהוביל שינוי אמיתי בכל הנושאים הנוגעים לנשים בישראל ובינהם מיגור מקרי האלימות ורצח נשים. המטרה היא אחת: להוריד לאפס מקרי רצח ואפס מקרי אלימות כלפי נשים.

עו"ד אפרת אומיאל פדידה (אלבום פרטי)

** הכותבת היא יו"ר תנועת כל הנשים ומתמודדת ברשימת מפלגת "קול הנשים"
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה