לא סתם בית ספר

דו לשוני עברי-ערבי, דו רוחני - חילוני ודתי, דמוקרטי ואמנותי. כל האופציות לבתי ספר שונים בישראל כיום. למי שעוד לא נרשם

09/08/2011
מירב אמיתי כהן קבלו עדכונים ממירב
  • RSS
» מה דעתכם על בית ספר שלומדים בו בערבית ועברית לסירוגין? הכי ישראלי

כשהיינו ילדים והגיע זמננו לחבוש את ספסלי כתה א' לא היו להורים שלנו יותר מדי דילמות ובית הספר הממלכתי הקרוב ביותר לבית היה היעד הברור מאליו. בשנים האחרונות, גם לתחום החינוך נכנסו גורמים פרטים ויש מקומות ישוב בארץ, שיש בהם מאופציה אחת לתלמיד החילוני. בתי הספר הדמוקרטים הם כמובן האופציה המתוקשרת ביותר וישראל היא מהמובילות בעולם, מבחינת כמות בתי ספר דמוקרטים יחסית לכמות האוכלוסיה. ויש גם אפשרויות נוספות:

חינוך ממלכתי חילוני דתי תל"י

יש בארץ כבר 60 בתי לימוד של תוכנית תל"י - תגבור לימודי היהדות שמשותפת למשרד החינוך ולעמותת תל"י. כלומר אלה בתי ספר ממלכתיים שלא גובים תשלום נוסף מההורים, חוץ מהתשלומים הרגילים של משרד החינוך. מדובר על בתי ספר שלומדים בהם חילונים ודתיים ויש בהם תגבור של לימודי יהדות ואהבת המדינה. ההורים מעורבים יותר מבית ספר רגיל ואין חובה להגיע בחצאיות או עם כיפה אבל מביאים רק אוכל חלבי.

יתרונות: החינוך המשותף יוצר אוירה של פתיחות ותקשורת בין מגזרים שלולא כן לא היו ממש נפגשים.

חסרונות: חשש של ההורים (לא מבוסס) מפני אי סימטריה בין התכנים השונים וכפייה דתית. יש אומרים שאיכות אנשי החינוך זהה לזו שבחינוך הרגיל.

איפה יש? קיימים 60 בתי"ס תל"י ברחבי הארץ, בין השאר במודיעין, ירושלים, רעננה, תל מונד, הוד השרון ועוד.

גילאים: מגן ועד כתה יב.

יד ביד, בית ספר יהודי-ערבי

בכל כתה מלמד מורה יהודי  לצד מורה ערבי, כשכל אחד דובר את שפתו. התוצאה היא שהחל מכתה א' לומדים הילדים לדבר, לקרוא ולכתוב בערבית ובעברית על בוריין, יוצרים קשרים חבריים ומתוודעים זה לתרבותו של זה. בקיצור- מוכנים לחיים במדינת ישראל. כ-900 תלמידים בארץ כבר לומדים בארבעת בתי הספר הרב תרבותיים ודו לשוניים של עמותת יד ביד. בתי הספר האלה מוכרים על ידי משרד החינוך וזכו לפרסים בארץ ובחו"ל.

יתרונות: דו קיום פרגמטי בלי יותר מדי רעש וצלצולים.

חסרונות: מערכת הלימודים בדרך כלל תואמת את זו שבבתי הספר הממלכתיים אם כי עם תגבור של אמנות ומוסיקה.

איפה יש? במשגב, ואדי ערה, ירושלים ובאר שבע.

גילאים: מגן חובה ועד כיתה יב', בהתאם לביה"ס הספציפי.

..

בית הספר לטבע, סביבה וחברה, תל אביב

מיטב ילדי סלבריטאי ארצנו למדו או ביקשו להתקבל לבית הספר לטבע והם כנראה יודעים למה. מיקומו המרכזי של בית הספר בלב תל אביב ועוד לצד הגן הבוטני בתל כביר, הופך את הלמידה בו לכיף גדול. האג'נדה היא לפתח את הסקרנות והמצינות האישית לצד מעורבות חברתית וחיבור לטבע. מערכת השיעורים מתבססת על תוכנית משרד החינוך הרגילה בתוספת תכנים ייחודיים נוספים.

יתרונות: פיתוח סקרנות וחשיבה עצמאית, קירבה מירבית לטבע בלב העיר, ביום ההורים תוכלו לפגוש את השחקנים הנערצים עליכם.

חסרונות: משלמים כמו בבי"ס פרטי. ועדה של עיריית תל אביב קובעת כמה תשלם כל משפחה לפי מצבה הסוציו-אקונומי. התשלום המקסימלי לחודש 840 ש'.

איפה יש? דרום תל אביב.

גילאים: יסודי וחטיבת ביניים.

בית ספר לאומנויות

החל מכתה א' נושמים פה הילדים אמנות על סוגיה השונים החל מציור ופיסול וכלה במחול ונגינה. בשלבים מאוחרים יותר הם אף עוברים הכשרה לבגרויות. יש לקחת בחשבון שמדובר על מערכת לימודים עמוסה מעבר למקובל, בייחוד אצל הקטנים שהחל מימיהם הראשונים שם עוסקים בנגינה, אמנות פלסטית ויצירת מודלים, אך התוצאות, לאור התערוכות המתקיימות בו במהלך שנה, מדברות בעד עצמן.

יתרונות: המקום האמיתי להוציא את האמן שבך.

חסרונות: נדרשים מבחני קבלה, עומס לימודים ועבודות הגשה בנושא האמנות לצד דרישות תכנית הלימודים הרגילה.

איפה יש? בי"ס לאמנויות בתל אביב, אמנויות בראשון לציון, בית הספר לאמנויות באשקלון.

גילאים: א' ועד י"ב (בהתאם לביה"ס).

האנתרופוסופי

רשת בית ספר ההאנתרופוסופים בישראל המבוססת על הפסיכולוגיה החינוכית של רודולף שטיינר, אבי האנתרופוסופיה, שמה דגש על פיתוח העולם הפנימי של הילד ולא על הידע או על מבחנים וציונים אשר פשוט לא קיימים במערכת. הילד נתפס כישות בהתהוות וצמיחה לקראת הבגרות, ולא כמבוגר קטן. הלמידה מתרחשת באמצעות עיסוק באמנויות: שירה וציור, עבודת כפיים של פעם כמו סריגה ואריגה והרבה תנועה, משחק, דרמה ויציאה לטיולים. כך תמצאו את הילדים לעתים קרובות לומדים אנגלית, חשבון ותנ"ך בחצר ופחות בלמידה פרונטלית בכתה. אגב, מכיוון שהשיטה מאמינה מאד באסתטיקה בתי הספר בדרך כלל מטופחים מאד ומשופעים בירק ושפע צמחיה ססגונית.

יתרונות: אין תחרותיות, שילוב של ילדים בעלי צרכים מיוחדים בכיתות רגילות, פיתוח יצירתיות ואיזון נפשי, אין תחלופת מורים משנה לשנה- אותו מורה מלווה את הילד במשך שמונה שנות לימודיו בביה"ס היסודי.

חסרונות: עלויות גבוהות, התמקדות כמעט מלאה בתחום הרוח והנפש ובפחות במציאות החברתית

איפה יש? הרדוף, טבעון, עמק חפר, ירושלים, שמן, תל אביב, רמת גן, רמת השרון, באר שבע ועוד.

גילאים: יסודי ועד תיכון.

בית הספר לחינוך סביבתי, שדה בוקר

במיקום פסטורלי נמצא גן העדן ללימודי טבע סביבה ואקולוגיה, על המצוק  - מדרשת שדה בוקר שבנגב, המוקפת בנוף מדברי קסום שרק מבקש שיחקרו אותו כמה שיותר. המקום משמש כבית ספר וכפנימיה שאליהם מגיעים ילדים שוחרי טבע מכל קצות הארץ. במקום הם חווים אורח חיים שיתופי ועבודה קבוצתית ונושמים אקולוגיה ואמנות. השוס של המקום, מעבר לנוף המהמם כמובן, הוא יציאה אינטנסיבית לטיולים באזור המאתגר וברחבי הארץ.

יתרונות: שילוב של מסגרת רגילה עם טבע וחופש, מושלם לאלו שמגיל אפס בדקו מקרוב נמלים על המדרכה.

חסרונות: מבודד.

איפה יש? אחד ויחיד- מדרשת שדה בוקר בנגב

גילאים: כיתות ט' עד יב'.

בית הספר הדמוקרטי

בשנים האחרונות יש זרימה מתמדת של תלמידים ממערכת החינוך הרגילה, אשר אכזבה אותם ואת הוריהם לדמוקרטית, אשר מהווה דף חדש ומבטיח עבורם. בתי הספר הדמוקרטים בישראל הם מוסדות חינוכיים שכל ההחלטות בהם מתקבלות על ידי 4 מועצות בהן נוטלים חלק באופן מלא התלמידים. יחסי המורים וההורים הם נטולי הירארכיה, כולל בנושאי משמעת. התלמידים בונים את מערכת השיעורים בהם ישתתפו אחרי התנסות וטעימה קצרה מהכל ומחויבים להחלטתם. תכני הלימודים כוללים את מקצועות הליבה כמו גם תכנים מרתקים אחרים כגון פלאי עולם, מיתולוגיה ועוד והתלמידים אינם נבחנים בהם אלא מוערכים על סמך פרמטרים אחרים. כל תלמיד מקבל חונך אישי מצוות ביה"ס ויש התייחסות רבה לבעלי לקויות למידה וקשב וריכוז שבית הספר הדמוקרטי מהווה אבן שואבת להם.

יתרונות: שיעור אמיתי באזרחות כפי שאמורה להיות, עידוד יזמות ומעורבות. פיתוח הפוטנציאל האישי.

חסרונות: כ-1000 ש' לחודש. נדרשת מעורבות רבה של ההורים, בעלי משמעת עצמית נמוכה במיוחד יכולים להתקשות במסגרת הפתוחה מדי, בשל עקרון אי ההתערבות של הצוות ילדים צעירים מאד יתקשו לעתים למצוא את הדרך ולא בשל חוסר רצון אלא פשוט בגלל גילם.

איפה יש? מגוון רחב: זכרון יעקב, חדרה, כפר סבא, הוד השרון, מודיעין, אילת, קרית אונו, רעננה, יפו ועוד רבים המפורטים באתר.

גילאים: למי מתאים? מטרום חובה ועד כיתה י'.

צילום הורים מחוץ לביה"ס: dear terusa , פליקר
מיטב הכתבות והבלוגים של סלונה: בסלולרי שלך | במייל שלך

בחזרה למעלה